3 bij lange na niet bereikt en de kwaliteit van de projecten laat te wensen over, als ze al uitgevoerd kunnen worden op korte termijn. De lijst met projecten waarop de minister nu mikt, lijkt aar dig, maar een nadere beschouwing maakt duidelijk dat het allemaal niet veel voorstelt. Het natuurcompensatieprogramma be staat uit 3 types projecten. Hieronder het overzicht met commentaar. Buitendijkse natuur compensatieprojecten - bescherming Zuidgors, bijv. door een leidam: Commentaar: dit is een mitigerende maatregel, oftewel een verzachtende maatregel, en dus geen natuurcom pensatie. - broedgebied Hansweert: het omzetten van een klein speciede pot bij de sluizen. Amper waarde, dus. - Veerhaven Kruiningen: als de veerpont verdwijnt, verandert het terrein vanzelf in schor. Verder komt het pas beschikbaar na aanleg WOV en stuit deze natuurlijke 'ver- schorring' op bestuurlijk verzet. Het zal dus t.z.t. niet doorgaan. Veerhaven Perkpolder: als bij veer haven Kruiningen hierboven. - Broedgebied Terneuzen: Via het doorgraven van een haven- pier ontstaat een eilandje. Weinig toegevoegde waarde Binnendijkse natuurcompensa tieprojecten: inlaag Rammekenshoek: 33 ha, een goede afronding van het bestaande natuurgebied, inlaag Oosterzwakepolder: Commentaar: 65 ha, gemeente Bors- sele en waterschap zijn tegen - inlaag Margarethapolder: 50 ha, grenzend aan het uitbrei dingsplan Othene bij Terneuzen. Dit verwordt ofwel direct ofwel na een aantal jaren in een stadsplantsoen, hetgeen niets met natuur van doen heeft. - inlaag Den Inkel: 6 ha, een voormalig munitiedepot. Kwaliteitsimpuls Natuur beleidsplan/krekenherstel Hiervoor is 30 miljoen gereserveerd, maar de werken kunnen pas na 5 tot 10 jaar worden uitgevoerd. Het betreft hier slechts herstel van achterstallige en toch al verplichte werkzaamheden. Het levert geen extra natuur op zoals de wet voorschrijft. Conclusies - Er worden weliswaar 9 concrete projecten genoemd, maar 3 ervan worden vrijwel zeker niet uitge voerd bij gebrek aan steun van de gemeentes, waaronder de Ooster zwakepolder, inhoudelijk nog. de meest interessante. - De leidam Zuidgors is geen natuur compensatie, broedgebieden Hans- weert, Terneuzen en Den Inkel zijn gerommel in de marge. De Marga rethapolder wordt een veredeld stadsplantsoen. Blijft over Ram mekenshoek. Al met al een schame le 100 hectare natuurcompensatie, waar 280 ha verloren gaat. - De 30 miljoen kwaliteitsimpuls NBP/krekenproject levert geen hec tare nieuwe natuur op. Op zich zal in enkele gebieden de natuurkwali teit toenemen, maar hierover bestaat nog veel onduidelijkheid. De kans bestaat zelfs dat kreken die niets met de Westerschelde te maken hebben, worden opgeknapt. Gemakkelijk voor de waterschappen, dan hoeven ze dat niet meer uit eigen portemon nee te betalen - T.a.v. de Hedwigepolder bij Saef- tinge (320 ha) zegt de minister een nadere studie toe over de ontwik kelingsmogelijkheden van de ze polder in relatie tot het terugbrengen van overstromingsrisi co's. - Verder wordt een grensoverschrij dende lange termijnvisie in het voor uitzicht gesteld, waarin alle aspecten als veiligheid, vaarwegbeheer en ecologisch herstel aan de orde zullen komen. Bestuursakkoord Zoals gezegd wordt geprobeerd een bestuursakkoord te sluiten over het natuurcompensatieprogramma. De mi nister moet daarvoor steun zien te krij gen van haar achterban: de Tweede Kamer. Ook de gemeente- en water schapsbesturen worden geraadpleegd. Borsele heeft grote bedenkingen. De zelfde geluiden komen uit Provinciale Staten. Bij de behandeling van dit onderwerp op vrijdag 6 februari waren veel statenfracties ongelukkig met dit resultaat. De meerderheid ging uitein delijk akkoord, maar PvdA, Groen Links en Delta Anders stemden tegen. Op 19 februari raadpleegde de minis ter haar achterban: de Tweede Kamer. De meeste partijen onderschreven on ze stelling dat dit compensatieplan te mager is. Vooral de PvdA, RPF en D'66 hadden bezwaren, alhoewel D'66 in het debat niet gelukkig ope reerde door snel duidelijk te maken dat ze voor de korte termijn met het plan akkoord kunnen gaan. In het debat stond de minister sterk met de dreiging dat als de kamer niet met de bestuursovereenkomst akkoord zou gaan, ze het risico liep helemaal met lege handen te staan. Onder die dreiging gingen de meeste fracties overstag. Met name de PvdA maakte het de minister nog het moeilijkst. Onder dreiging van een motie van deze partij zegde de minister toe als nog met de provincie te gaan praten om te zien of er meer natuurcompen satie mogelijk is. Met deze toezegging ging de kamer akkoord en kan de minister het bestuursakkoord over het natuurcompensatieprogramma onder tekenen. Kluut

't Duumpje | 1997 | | pagina 3