Windenergie? 4 Verzet Het zal duidelijk zijn dat de natuuror ganisaties hier niet mee kunnen in stemmen. Wij zetten in op meer hecta res dan nu wordt voorgesteld (min stens 400). Dat kan door de Hed- wigepolder als binnendijks natuuront wikkelingsproject te bestemmen, of anders andere geschikte locaties langs de Westerschelde. Gedacht wordt aan een Plan Tureluur voor de Wes terschelde. Langs de randen van de Oosterschelde wordt momenteel meer dan 1200 ha aangekocht en inge richt zonder veel verzet of problemen. Een 400 ha langs de Westerschelde moet toch kunnen. De natuurorganisaties, nationaal en provinciaal, hebben zich verenigd om het besluit van de minister aan te vechten. Er is al formeel bezwaar aan getekend tegen het besluit van de minister en alle verdere juridische mo gelijkheden zullen worden benut om het besluit aan te vechten. Ook de Europese Commissie volgt de zaak kritisch. Volgens de Europese Habitatrichtlijn behoort er een vol waardige natuurcompensatie te ko men, omdat de Westerschelde tot de Europese Ecologische Hoofdstructuur behoort. Vanuit Brussel is al een brief verstuurd naar Jorritsma. Daarin wordt de minister nog een laatste mogelijk heid gegund. Of dit natuurcompensa tieprogramma Brussel tevreden zal stellen is zeer de vraag. Het betekent dat de regering het risico loopt voor het Europese Hof gedaagd te worden. Olifant baart muis De olifant heeft een muis gebaard. Anderhalf jaar wordt er nu al over natuurcompensatie gesproken met een luizige 100 ha binnendijkse natuur als resultaat, op vrijwillige basis te ver werven van de boeren. Terwijl langs de Oosterscheldeoevers geruisloos meer dan 1000 ha aan nieu we natuur wordt ingericht, zijn de bestuurders rond de Westerschelde tot niet meer in staat dan dit schamele programma. Inderdaad, ze zouden zich moeten schamen. Thijs Kramer, 20 februari 1998. De provincie Zeeland heeft recent een voorontwerp streekplanuitwerking windenergie gemaakt, hetgeen inhoudt dat ook binnen West Zeeuwsch-Vlacm- deren een locatie aangewezen is voor een grootschalig windpark. Het is dus nodig om in onze vereni ging een visie te ontwikkelen of en op welke wijze windenergie in onze streek gestalte zou kunnen krijgen. Binnen de vereniging is gebrainstormd over dit onderwerp en Ward cle Bra- banclere schetst hier een drietal scena rio's als bijdrage in de discussie over windturbines in West Zeeuws-Vlaan- deren. Op de algemene ledenvergadering zul len deze scenario's benut worden in een te voeren discussie, die uit dient te monden in een door 't Duumpje in te nemen standpunt. I. Inleiding Als natuur- en milieubeschermers dra gen wij de ontwikkeling van duurzame energie een warm hart toe. Bij duurza me energie denken we aan biomassa, thermische verplaatsing (waterpomp en aardwarmtesystemen), waterkracht, wind- en zonne-energie. Daarnaast bestaan er nog een aantal alternatie ven, de meeste voor de verre toekomst (kernfusie; brandstofcellen; energie uit oceaan; getij denenergie). Van de eerste vijf mogelijkheden ko men wind- en zonne-energie het meest in aanmerking in ons land. Aan de overige drie kleven een aantal min punten als de hoge kosten die ermee gemoeid zijn, een lage milieuwinst, hoge lasten voor de consument, nog te

't Duumpje | 1997 | | pagina 4