Neen Nee, tenzij Ja, tenzij maken hoge ontwikkelingskosten etc. Bij zonne-energie (via thermische, foto-voltaïsche of organische zonne cellen) vormt ofwel de kostprijs een breekpunt, dan wel is de oplossing nog niet genoeg ontwikkeld voor een brede toepassing. Op dit moment lijkt wind energie de beste van de duurzame energieën. Zonne-energie is echter hard op weg om een gelijkwaardige en zelfs aanmerkelijk gunstiger plaats in te nemen. Inbedding in besparing Investeren in windenergie is niet zin vol zonder een serieus energiebespa- ringsbeleid. De bijdrage van wind energie aan de totale energiebehoefte in ons land zou bij het huidig stijgend energieverbruik zo gering zijn, dat we ons de inspanning en alles wat hier mee samenhangt kunnen besparen. Het milieu wordt er eerder door ge schaad als we Nederland vol windtur bines zetten om vervolgens nog meer energie te gaan gebruiken. Vermindering van de energievraag is te bereiken door efficiënter energiege bruik en economische structuurveran deringen. Dit streven vindt nu op een veel te kleine schaal plaats en in de nabije toekomst ziet het er niet echt veel rooskleuriger uit. (zie Neen -sce nario) Tevens zal het relatieve aandeel van windenergie in de totale energie voorziening stijgen als het totale ener gieverbruik daalt. Een reële energiebesparing op de tota le energiebehoefte in Nederland zou circa 2% per jaar moeten bedragen (bron: SNM). Daarom zou het Provin ciaal Energieplan hierop meer moeten inspelen. Voordelen windenergie: oneindige bron duurzame bron; CCh-reductie (broeikaseffect); zure-regenreductie (geen zwaveldi oxide- en stikstofoxide-uitstoot); minder andere vervuiling; spreiding afhankelijkheid van fos siele grondstoffen; - goed voor betere Noord-Zuidver houdingen. Nadelen windenergie: - visuele aspecten (landschapsvervui ling); - natuuraspecten: aantasting natuur waarden; - vogelhinder (obstakel, foerageer- en broedgedrag, trek-, slaap-, voedsel, hoogwater-vluchtroutes) - geluidshinder, schaduw en reflectie (op natuur en woningen); - cultuur-historische aantasting; - esthetische aspecten; - vermindering landbouwareaal. Op zee gelden een aantal nadelen van landopstelling niet. Op zee waait het harder, waardoor grotere turbines mogelijk zijn. Een off-shorepark zou minder problematisch zijn (bron: SNM). Een near-shorepark zou niet in de plaats mogen komen van plaatsing op land. Overigens geldt voor zowel parken op zee als in de kustwateren dat het een precedentwerking kan heb ben op het dumpen van nog meer eco nomische activiteiten op zee, en ook de zee vormt een stuk natuur dat niet te grabbel gegooid mag worden. Bestuursovereenkomst: Op landelijk niveau is er in 1991 een bestuursovereenkomst gemaakt tussen Rijk en 7 windrijke provincies om te komen tot realisering van 1000 mega watt (mWatt) in het jaar 2000. Onze provincie tekende in voor 250 mWatt, waarvan reeds 50 mWatt in productie is. Voor de resterende 200 mWatt zou den er ongeveer 400 windturbines bij moeten komen. De provincie heeft in het kader van het Voorontwerp Streek planuitwerking Windenergie (dec. '97) een concept-milieurapportage (MER) laten opstellen waarin 12 locaties on derzocht worden op geschiktheid voor grootschalige windenergie (turbinepar ken van 20 of meer turbines). Van de 12 locaties liggen er 5 in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en 1 in West Zeeuwsch-Vlaanderen (Hoofdplaat polder, aan de Kruisweg). Zie het overzichtskaartje op blz. 4. Wezenlijk anders aan de nieuwe molens is de hoogte van deze nieuwe turbines: ze hebben een ashoogte van 70 tot 120 meter en een rotordiameter van 50 meter: totaal ±100 meter. Als maatstaf kunt U aanhouden dat ze tweemaal zo hoog zijn als de Oostburgse watertoren. II. Het Neen-Scenario: Bij een Neen-benadering vinden we dat de nadelen van windturbines in West Zeeuwsch-Vlaanderen onover komelijk zijn en de milieuwinst twij felachtig. Voor dit standpunt is heel wat te zeggen. We zitten nu eenmaal in een nogal vol landje. Geschikte locaties zijn schaars. De maatregelen voor energiebesparing en CCh-reductie zijn, mondiaal gezien, zeer teleurstellend; zeker na de afgelo pen december gehouden VN-klimaat- conferentie in het Japanse Kyoto. Nationaal bekeken ziet het er, ondanks het in februari 1998 uitgebrachte derde Nationaal Milieubeleidsplan, eveneens teleurstellend uit, want de CCh-uitstoot zal in het jaar 2000 ongeveer 12 hoger liggen dan in 1990, terwijl het de bedoeling was terug op het 1990- niveau te zijn. Dwingende maatrege len en nieuwe fondsen om te komen tot energiebesparing zijn dungezaaid in dit nieuwe plan. De grote mondiaal opererende olie- en gasexplorerende bedrijven (zoals Shell, BP, Exxon en Texaco) investe ren niets of bijna niets in duurzame energiebronnen. Energieleveranciers als DeltaNutsbedrijven doen weinig om de Zeeuwse huishoudens aan te zetten tot energiebesparing, terwijl er ook vanuit de huishoudens blijkbaar weinig animo is om energie te bespa ren. Verder mogen we niet vergeten dat naast de claim om windturbines te plaatsen, andere claims voor (recrea tieve) woningbouw, infrastructuur en industrie, etc. gehandhaafd blijven. Vervolgens zitten we nog opgescheept met een buitengewoon slecht Herstel plan Westerschelde. Moeten die turbi nes daar dan ook nog bij? Hebben we dan nog zoveel natuur en open land schap over om op te offeren 5

't Duumpje | 1997 | | pagina 5