5 wat meer open zouden moeten stellen. Voordelen? Iedereen kan dan genieten van het orchideeën-grasland. Kwets baar? Dat valt wel mee. In de Braak man loopt er ook een pad door en langs. Ondanks dat het gebied drukker is, levert het ook daar geen problemen op. Waarom staat er dan nog steeds een bordje "Natuurreservaat, verboden toegang" Dat bordje heeft eigenlijk niets met het orchideeën-grasland te maken, maar meer met de in de riet kragen aanwezige broedvogels. Er broeden verschillende "rietvogels". Vooral de kiekendief is gevoelig voor verstoring. Op zo'n moment moet je een keuze maken. Ofwel moeten die kiekendieven maar ergens anders heen ofwel moeten de mensen er wegblij ven. Bij mij rijst dan de vraag hoe versto- ingsgevoelig de kiekendief is. Als er één of twee maal per dag een paar mensen door het orchideeën-grasland :ouden lopen, zullen die kiekendieven er waarschijnlijk weinig hinder van ondervinden. Maar wat als het er 5 of ;0 zijn Met een tussenpoos van, la- ten we zeggen, een uur? En wanneer zullen de meeste mensen daar komen? Juist, als de orchideeën bloeien. En wanneer is dat? Als de kiekendieven broeden Zondag 3 mei was er een excursie in het orchideeën-grasland. Na wat 'oh's' en 'ah's' over de bloeiende orchideeën •tonden we met 30 man in de lucht te kijken naar een vijftal kiekendieven. Toen heb ik de meeste mensen het probleem maar eens voorgelegd. Bijna iedereen vond dat je dit soort terreinen nok zonder een excursie eens moest kunnen bekijken. Bijna iedereen begreep ook het probleem van de broedende kiekendieven. Toch bleven de meesten voor openstelling. Wie komt er hier nou? "Die een of twee personen op een dag die hier wande len". Van één iemand kwam een leuk idee. Haal gewoon het bordje ver- Doden toegang weg en geef er verder geen ruchtbaarheid aan. Mensen kun nen dan zelf gaan kijken wanneer ze willen, veel zullen er toch niet komen. Streven Staatsbosbeheer Deze mijnheer zat precies op de lijn van Staatsbosbeheer. Na de excursie reed ik naar huis. De woorden galm den nog een beetje na in mijn hoofd. "Veel zullen er toch niet komen" Ik ken er in ieder geval 30 die onge twijfeld nog een keer terug willen, als ze de kans krijgen. En in juni is er weer een excursie. Staatsbosbeheer is er nog niet helemaal uit. Voorlopig komen er een paar excur sies per jaar in het orchideeën-gras- land van de Vlaamse Kreek. Staats bosbeheer is eigenlijk wel eens be nieuwd naar de mening van de lezers van 't Duumpje en dan vooral naar die van de vogelaars onder jullie. Wie heeft er een oplossing Hans van Hage, Boswachter Staatsbosbeheer beheers- eenheid Zeeuws-Vlaanderen. Een kanotocht vanaf de Nieuwkerksekreek naar het Zwarte Gat 19 september mocht ik als natuurgids mee met een kanotocht van de Zeeuw se kanoclub. De heer Adriaansen had de tocht georganiseerd. Men had toe stemming en vergunning van het wa terschap. Met acht mensen en zes bootjes startten we bij de Krabbedijk in de Nieuwkerksekreek, na een korte inleiding over het ontstaan van die kreek door de heer Adriaansen. Het was mooi weer. We peddelden rustig voort. Enkele deelnemers uit Gouda waren enthousiast over de rust die hier heerste. We zagen wat Wilde Eenden, een enkele Meerkoet en een vluchten de Groenpootruiter. Verstoren doe je op elke excursie, of je nu vaart of wandelt. We voeren onder de Scherpbierseweg door. In het westelijke deel van de kreek was het minder rustig. Een stel kinderen spelevaarde luidruchtig op een vlot. Dat werd af en toe getrokken door een rubberboot met buitenboord motor We kwamen in de brede vaart die via de Nieuwe Groedse Polder, de Oude Groedse polder, de Zoutepolder en de Proostpolder naar de Zwartegatse- kreek leidt. Een groepje Witte Kwikstaarten en een cirkelende Buizerd konden we goed waarnemen. In de sloot dreven 2 dode bisamratten en 1 levende bisam- rat zagen we in een rattenfuik. Boven de Proostpolder ontdekten we een bid dende Buizerd, die krijsend gevolgd werd door een Kokmeeuw. Het was toch geen Ruigpootbuizerd. In de Zwartegatsekreek zwommen vijf Knobbelzwanen, 3 jongen met hun ouders. Behoedzaam voeren we er langs. Volgens de leider kan een man netje Knobbelzwaan wel eens lastig doen als je in de buurt van zijn jongen of nest komt. Een stuk verder waar de kreek wat breder is, vaar je tussen riet en hoog wilgenstruweel in een serene rust. Als je daar langzaam vaart, hoor je de na tuur en ruik je de kreek. Plotseling vliegen 4 Kwakken uit de wilgenstrui ken. 2 Bruine jongen zijn er bij. Ze laten het hun kenmerkende Kwak- kwak-geluid horen, cirkelen een paar keer rond, en verdwijnen dan weer achter het geboomte. De Kwak is een 'kleine' reigerachtige vogel, met kor tere poten en kortere hals dan de Blau we Reiger. Boven land jaagt een Bruine Kiekendief, die een groep Kieviten opjaagt. Vlakbij de zuiveringsinstallatie van Groede aan de Puijendijk is de tocht afgelopen. Zulke tochten, buiten de broedtijd, kunnen goed gehouden worden op dit traject. Onze vereniging is altijd ver heugd als dat dan ook in goed overleg kan plaatsvinden. Petrus van 't Westeinde.

't Duumpje | 1998 | | pagina 5