Gierzwaluwen in Groede 6 Het is ai weer enige jaren geleden dat aan aantal leden van onze vereniging onder leiding van Gerard Prang met een hoogwerker op het dak van de Lutherse kerk in Groede gierzwalu wenpannen aanbracht. Sindsdien verslechterde de bouwkun dige toestand van de kerk de laatste jaren zo dramatisch dat een volledige restauratie nodig was, en bij deze werkzaamheden heeft Gerard niet nagelaten de belangen van de Groese Gierzwaluwen te verdedigen. Met suc ces!! Hieronder volgen enige grepen uit het blad van Monumentenzorg, waarin een stuk voorgeschiedenis beschreven wordt. Al sinds jaar en dag herbergt de voor malige Evangelisch Lutherse Kerk aan de Molenstraat te Groede een grote kolonie gierzwaluwen. Alleen in de zomer wel te verstaan, want de gier zwaluw is, zoals alle zwaluwen, een trekvogel die ons land slechts in het zomerseizoen bezoekt om te nestelen, te broeden en jongen groot te brengen. Ongeveer half augustus vertrekken ze groepsgewijs naar Afrika om na negen maanden overwinteren terug te keren naar hun oude vertrouwde nestplaat sen. Bij het terugvinden van die nest plaatsen leggen de diertjes een scherp geheugen aan de dag, mits die nest plaatsen niet verdwenen zijn of zoda nig veranderd, dat zij die niet meer als zodanig herkennen. Kunnen zij hun nestplaats niet meer terugvinden, dan raken ze ontredderd, omdat het vinden vin een nieuwe geschikte broedplaats tijd vergt en hun toch al krappe voort- plantingsschema in gevaar komt. Van oorsprong nestelen gierzwaluwen in openingen in rotsen, maar die heb je in Nederland (behalve buiten Zuid- Limburg) niet. Het alternatief daar voor wordt gevormd door gebouwen, liefst van voldoende hoogte en gevor derde leeftijd, om niet te zeggen bouwvallig, zodat er voldoende gaten voorhanden zijn om achter te kunnen nestelen. De hoogte is nodig, omdat de gierzwaluw zijn voedsel (insecten) uit de lucht haalt. Op de grond is de lucht acrobaat hulpeloos. Aan deze huisvestingseisen voldeed de oude en bouwvallige Lutherse Kerk in Groede tot voor kort perfect. Dezelfde bouwvallige staat, die de gierzwa luwen geschikte huisvesting bood, was echter aanleiding het monumentale gebouw ingrijpend te restaureren. In de regel brengt dat met zich mee, dat het gebouw ook grondig wind en wa terdicht wordt gemaakt en bijgevolg ook 'vogeldicht'. Toen Stichting Monumentenbehoud Groede dan ook in 1993 begon met de voorbereiding van een restauratie, was Gerard Prang er als de kippen bij om door inschakeling van de Gierzwalu wenwerkgroep Nederland de broed plaatsen van zijn zwaluwen ook na de restauratie veilig te stellen. Door de ervaring inmiddels door zowel Gier zwaluwenwerkgroep als Gerard opge daan, is dat dan ook wonderwel ge lukt. Bij de Lutherse Kerk werd gekozen voor de combinatie van houten broed- kasten tegen de binnenzijde van het dakbeschot en gierzwaluwpannen op de oostelijke en noordelijke dakvlak- ken, dit laatste omdat deze het minst door de zon worden verhit. De gier- zwaluwpan is in feite niet veel anders dan een aangepaste ventilatiepan, zo als die voor verschillende typen dak pannen worden geleverd, maar dan met een invliegopening van voldoende grootte. De achterzijde van de kasten bestaat voor een deel uit een plaatje perspex, zodat de broedende vogels vanuit de donkere kerkzolder kunnen worden waargenomen zonder te worden ge stoord. Het benodigde licht valt via de invliegopeningen naar binnen. Buiten het broedseizoen kunnen de vliegope ningen worden afgesloten. In totaal zijn 35 broedkasten geplaatst op ver schillende hoogtes, zodat zowel vol wassenen als kinderen het proces kun nen meemaken. Tot zover fragmenten uit het artikel. Excursie Eind augustus, toen de bouw nog niet geheel gereed was, verzorgde Gerard Prang een excursie ter bezichtiging van één ander. Door de perspex achterkant van de broedkasten, aanschouwden een vijf tiental excursiegangers een drietal broedsels van de gierzwaluwen. De kasten waren dus al direct betrokken, ondanks de werkzaamheden die nog in volle gang waren. We hopen volgend jaar wederom eens rond te kijken op de speciaal voor de gierzwaluwen aangebrachte loopzol der. Het is een heel bijzondere erva ring zo recht in een nest jongen te kij ken, zonder dat de broedende gier zwaluw het in de gaten heeft. Voor nadere informatie over gierzwa luwen kunt U zich wenden tot: Gerard Prang Sint Bavodijk 12, Nieuwvliet.

't Duumpje | 1998 | | pagina 6