12 maar tot nu toe vrijwel alleen vanuit landbouwkundig oogpunt. Om een voor alle partijen aanvaardba re situatie te bereiken, zal een zwaar der beroep gedaan moeten worden op de techniek van het waterbeheer, die waar mogelijk met maatwerk de nodi ge scheidingen tussen peilgebieden moet aanbrengen. Om die reden zijn er de laatste jaren talloze opgestuwde gebieden verschenen. Als deze metho den geen oplossing bieden, kan uitruil van gronden (in de ruilverkavelingen) mogelijkheden bieden om beide cate gorieën te verrijken. Helaas is zo'n uitruil niet altijd een puur zakelijke deal: er komen ook emotionele factoren aan de orde, voor al waar gronden al generaties lang "in de familie" zijn. Deze belemmeringen dienen met alle betrokkenen in het buitengebied in gezamenlijkheid te worden geregeld, ons Nederlandse poldermodel indachtig. Het geeft geen pas zoiets alleen bij de landbouwsec tor op het bord te leggen. Het zal de komende maanden moeten blijken of de bestuurlijke wil daarvoor aanwezig is. Resumé Zolang landbouw en natuur binnen een zelfde afwateringseenheid liggen, is het onmogelijk een peil te handha ven, dat voor beide sectoren optimaal is. Wanneer géén keuze wordt ge maakt, zal de oplossing noch vlees, noch vis zijn. Een marginale aanpas sing waarmee niemand gediend is. Wanneer wèl een keuze wordt ge maakt, kan en mag deze niet per de finitie in het voordeel van de land bouw uitvallen. Zo'n keuze ligt mij lenver van de bedoelingen van plan vorming op het gebied van water, en ook ons gewest heeft zich aan deze planvorming te houden. Een eigentijds waterbeheer vereist niet alleen samen werking in de techniek van optimaal waterbeheer, maar ook het middel van een verstandige grondruil moet duide lijk in beeld blijven. Binnen de afgesproken begrenzingen nodigt de natuurbescherming iedere betrokkene uit voor deze samenwer king. Pas dan kan iedere gebruiker zijn of haar optimale wateipeil naar belie ven hanteren. Adrie Provoost. Drie varianten voor de rondweg Aardenburg.

't Duumpje | 1998 | | pagina 12