Het voorland van Nummer Eén Tijdens de werken die benodigd waren om de Zeeuwse dijken op Deltahoogte te brengen werd in het verleden aan merkelijk rigoreuzer tewerkgegaan dan vandaag de dag zou gebeuren. Destijds ging men geheel voorbij aan de natuurwaarden die men aantastte en soms zelfs geheel vernietigde. Zo geschiedde ook bij het buurtschap Nummer Eén, waar vele waardevolle inlagen door de nieuwe rechte Delta- clijk ophielden te bestaan. Een klein deel van het verlies werd goedgemaakt door natuurontwikkeling een aantal jaren geleden. Natuuront wikkeling die wonderwel blijkt aan te slaan. Awie de Zwart doet verslag. Ontstaan Bij het rechttrekken en verzwaren van de zeedijk tussen Nummer Eén en de Hogeweg vielen de inlagen voor een groot deel buitendijks. De omliggende zeewerende dijk verdween en werd vervangen door een robuuster exem plaar achterlangs. Zo ontstond een voorberm van ongeveer 30 ha als extra bescherming voor de deltadijk. Het nieuw ontstane gebied werd aan de zeezijde beschermd door een stenen glooiing. Daarbinnen werd alles opge vuld. vlakgetrokken en ingezaaid waardoor een monotone grazige vlakte ontstond waarin slechts weinig planten en dieren zich thuis voelden. Nieuwe inrichting In de jaren tachtig ontstonden de eer ste ideeën over een aantrekkelijker en meer natuurgerichte inrichting van de voormalige inlagen. Begin jaren ne gentig zijn deze plannen uitgevoerd. Een groot aantal in diepte variërende terrassen is gegraven en ongeveer hal verwege het gebied is een vogeleiland aangelegd met een brede gracht rond om. Met de vrijgekomen klei zijn twee hollestelles (verhoogde drinkputten) aangelegd voor het vee. Het gebied is uitgerasterd en wordt sinds 1995 be weid met koeien en schapen. Beheer De koeien en schapen zorgen voor het beheer. Zij moeten zorgen voor een mozaïekvormig vegetatiepatroon be staande uit kortgegraasde plekken af gewisseld met verruigde delen, kaal- gelopen paadjes en plaatselijke verrij king door uitwerpselen. Op het vogel eiland is het beheer in handen van de mens. Omdat het eiland onbegroeid moet blijven voor de kale grondbroe ders moet opslaande vegetatie ieder jaar verwijderd worden. In het begin gebeurde dat nog handmatig door vrij willigers. Sinds vorig jaar worden de nodige pk's aangewend om het eiland te ploegen waardoor de ongewenste vegetatie vakkundig wordt onderge werkt. Inventarisaties Sinds 1995 worden in het gebied jaar lijks de vegetatie en de (broed)vogels geïnventariseerd. Daaruit komt naar voren dat het gebied zich in korte tijd heeft ontwikkeld tot een waardevol buitendijks natuurgebied. We laten U ervan genieten door U mee te nemen in een denkbeeldige wandeling waarin een beeld wordt geschetst over wat gedurende de sei zoenen in het gebied te beleven valt. Wandeling door de seizoenen Het voorjaar breekt aan, de dagen worden langer. De zon wint voelbaar aan kracht en weet de eerste planten uit hun schulp te lokken. Tussen het verdorde Strandkweek schitteren dui zenden witte bloempjes van het Deens lepelblad. Op de achtergrond klinken de eerste vogels die zijn teruggekeerd uit hun overwinteringsgebied en in het schor ravotten twee hazen met elkaar. Een koppeltje Patrijs vliegt op. Het gras begint te groeien. De grauwe winterse tinten maken plaats voor het frisse groen van de jonge scheuten. Koeien grazen geduldig en kijken de voorbijganger nieuwsgierig aan. Op het schor zijn de vogels druk in de weer. Graspiepermannetjes die al zingend uit de vegetatie opstijgen om daarna als een volleerd parachutist met gespreide vleugels terug te keren naai de grond. De Veldleeuwerik, die minu tenlang onvermoeibaar als onzicht baar stipje hoog aan de hemel zijn wijsje te gehore brengt. Fouragerende Tureluurs tastend met hun lange snavel in het zachte slik op zoek naar Wadslakjes. Een Bergeend mannetje dat met hevig knikkende hoofdbuigingen zijn aanstaande pro beert te overtuigen. Het vogeleiland staat in het broedsei- zoen bol van de activiteit. Baltsende Dwergsterns die, getooid met een visje als bruidschat, een dansje uitvoeren. Ruziënde Strand- en Bontbekplevier- tjes die elkaar rennend over de ploeg- snedes het leven zuur maken en een Scholekstermannetje dat zijn beoogd vrouwtje luidruchtig het hof maakt. Middenin het gewoel zit de_ elegante Kluut stoïcijns op haar nest. Bij het opkomen van de zon hangt in de hollestelle een aangenaam zoete 14

't Duumpje | 1998 | | pagina 14