geur, verspreid door de bloesem van Zilte waterranonkel. Als een witte de ken rusten de bloemen van deze water plant op het water. Tussen de bladeren wemelt het van de Waten'looien. Zij doen zich tegoed aan de algen. Naarmate het broedseizoen vordert, wordt het rustiger. De eerste Kluten verlaten met hun pas uitgekomen jon gen het vogeleiland. Ze begeven zich naar het slik waar de kleintjes met hun lange blauwe stelten de fijne kneepjes van het voedselzoeken wordt bijge brachtDe maagdelijke grond van het vogeleiland raakt inmiddels langzaam begroeid. Onder impuls van de stik- stofrijke vogelpoep schieten de eenja rige pioniers als paddestoelen uit de grond. De nog broedende vogels ont trekken zich aan het oog en de kwets bare jongen vinden in cle wirwar van Zeeraket en Melganzevoet een prima schuil gelegenheid bij dreigend gevaar. Op het schor komt de vegetatie goed op gang. In de lage terrassen- is het zeewater verdampt en verschijnen op de zoute scheurende klei massaal de kiemplcintjes van het Zeekraal. In de minder diepe terrassen voelen Gewone zoutmelde, Zulte en Gewoon kwelder gras zich prima thuis. Her en der ver schijnen ook rozetten van Lamsoor die op warme dagen wit zien van het ver dampte zout. Op het hoge brakke schor ontstaan mooie kleurencombinaties. Planten als de roze Aardbeiklaver, witbloeiende Witte klaver en oranjegele Smalle rol klaver zoeken elkaar dikwijls op en vormen samen een prachtig kleuren palet. Duizenden Geelsprietclikkopjes doen zich tegoed aan hun nectar en hoppen van bloem naar bloem. Soms fladdert er een Oranje luzernevlinder voorbij of een Icarisblauwtje. Boven het water van de hollestelle scheren de Lantaarntjes (waterjuffers) heen en weer. Hun staalblauwe borst en het karakteristieke blauwe achter licht aan het uiteinde van het lange zwarte achterlijf spiegelen in het stille water. Aan de voet van de hollestelle bloeien Reukloze kamille en Spiesmelde op de halfverteerde veekrand (aanspoelsel uit zee) tussen een rechter gymschoen en kapotte gloeilampen. Gecamou fleerd tussen het gras probeert het zeldzame Fijn goudscherm zich aan de aandacht te onttrekken. Tegen het eind van de zomer ligt het vogeleiland er verlaten bij. Dorre bruine zaadstengels vormen het land schap. Niets herinnert nog aan een geslaagd broedseizoen. De kleine ple- viertjes. verzamelen zich in groepjes langs de vloedlijn en doen veelvuldig korte vluchtoefenihgen voor de terug reis. De Dwergsterns zijn al vertrok ken. Als de herfst aanbreekt, worden de dagen korter en het weer onstuimiger. De zee meldt zich steeds vaker op het schor. De vegetatie trekt zich terug in de grond en op de verspreide koeien- vlaaien verschijnen prachtig witbe- poederde inktzwammen. De koeien zelf zijn inmiddels teruggekeerd naar hun stal. Sneeuwgorzen en Strandleeuweriken, gevlucht voor de winterse kou in het hoge noorden, trekken in troepjes over het schor. Hangend in stengels of lopend over cle grond op zoek naar zaadjes. Een groep Eidereenden dob bert op zee. Loopsporen en holletjes van de Veld muis zijn nu goed te zien, af en toe schreeuwt er een. Een Blauwe kieken dief zeilt over cle zeedijk en zoekt het voorland af terwijl een biddende to renvalk cle onderliggende grond in specteert. Het vriest, het schor is bedekt met rijp. Grauwe Kiekendief Plotseling vliegen drie Velduilen op uit het gras, geruisloos met statige sla gen vliegen ze laag over het Strand- kweek speurend naar hun prooi, de Veldmuis. De dagen zijn nog kort, maar lengen reeds, en over een tijdje zullen de eer ste bocles van een nieuwe lente zich weer melden. We zien er reikhalzend naar uit. Awie de Zwart, februari 1999 Wilt U meer weten De inventarisatiegegevens over vege tatie en (broed)vogels die sinds 1995 zijn verzameld zijn gebundeld in jaar lijkse rapportjes. Geïnteresseerden in het inventarisatierapport kunnen een kopie van het rapport toegezonden krijgen door een briefje te schrijven aan het adres van de redactie. Literatuur: Van der Krogt, G.M. Vegetatie-monitoring Voorland Nr 1. 1995, 96, 97, 98. De Zwart, A.J. Broedvogelmonitoring Voorland Nr 1. 1995, 96,91, 98. Oranje Luzernevlinder 15

't Duumpje | 1998 | | pagina 15