Nieuwe floracursus in Zeeuws-Vlaanderen 16 De planologiewerkgroepen van zowel Steltkluut als Duumpje worden regel matig geconfronteerd met bestem- mings- en herinrichtingsplannen van provincie en gemeentes in Zeeuws- Vlaanderen. De provincie Zeeland gaat in haar be leid t.a.v. de ecologische hoofdstruc tuur uit van een indeling in zogenoem de natuurdoeltypen. Ieder natuurdoel type wordt gekenmerkt door vegetatie typen en kent als doelsoorten hogere planten, zoogdieren, vogels, reptielen, amfibieën, dagvlinders, libellen of vis sen. Aangezien hogere planten de vegeta ties van de natuurdoeltypen beschrij ven hebben beide verenigingen IVN afdeling Zeeuws Vlaanderen gevraagd ter versterking van de plantenwerk- groepen een Floracursus te organise ren. Hoe leer je planten herkennen? Mijn eigen kennismaking met de Ne derlandse Flora was aan het einde van mijn eerste studiejaar biologie aan de Utrechtse universiteit. In de maand juni werden we voorbereid op het ten tamen Nederlandse flora. De eerste week sjokten we in Limburg de hele dag in groepjes achter een studenten assistent, die eindeloos planten voor je neus hield voorzien van wetenschap pelijke, familie- en Nederlandse naam. Daarna volgden twee weken diverse excursies door het hele land. De laat ste week bestond uit zelfstudie met als afsluiter het schriftelijke tentamen. Nadat je het Floratentamen gehaald had, moest je de systeemtuin in: fami- liekenmerken leren. In een systeem- tuin zijn alle planten gegroepeerd in plantenfamilie, voorzien van familie naambordje. Fliervoor werd een hele maand uitgetrokken Het zal duidelijk zijn dat deze metho de voor onze Floracursus veel te tijd rovend is. Determineren in 1999 Toen ik in mijn latere studie terug moest vallen op de inmiddels naar mijn tenen afgezakte floristische ken nis, kon ik de meeste planten op hun familie plaatsen. Hierdoor hoefje niet helemaal voorin in de flora te begin nen met determineren. De moeilijkheid van het determineren is dat je vaak tussen twee beschreven mogelijkheden moet kiezen. Als je ergens een verkeerde keus maakt, raak je het spoor bijster. Nieuwe mogelijkheden Ook de computer heeft haar intrede gedaan bij het determineren en sinds eind december '98 is er een handzame scholierenflora van Nederland en Vlaanderen op de markt. Hierbij maak je een keuze aan de hand van tekenin gen en voor bepaalde kenmerken kun je zelfs meer mogelijkheden aanklik ken. De keuzevolgorde van verschil lende eigenschappen kun je zelf bepa len. Bij de meestgebruikte flora's in de handel ligt deze keuze vast. Aangezien lang niet iedereen over een computer beschikt, hebben we ervoor gekozen tijdens deze curus zowel met een interactieve als met een "gewone" flora te werken. Overigens zal deze "gewone" flora, de Heukels, binnen kort ook in interactieve vorm op de markt gebracht worden. Cursisten zullen tijdens de theorie avonden ook zelf opdrachten moeten uitvoeren om tot het benoemen van planten te komen. We doen er dus al les aan om de cursus zo aantrekkelijk mogelijk te maken en de "taaiheid" de deur te wijzen. Tijdens theorieavonden zullen ook veel andere boeken ter in zage liggen met informatie over plan ten. Het programma van de Floracursus bestaat uit centraal plaatsvindende theorieavonden (3), begeleide veld werkexcursies (5) in zowel Oost- als West-Zeeuws-Vlaandpren en een be geleide werkexcursie naar de systeem- tuin van de Universiteit Gent, Utrecht 3 -2 3 "33 '3 fc, of Leiden. Tijdens de cursusmaanden worden de cursisten geacht in groepjes van 2 tot 4 personen maandelijks een adoptiegebied te inventariseren. We doen dit met voor velen bekende streeplijsten. De cursus zal afgesloten worden met een presentatie/evaluatie bijeenkomst. Organisatoren Het project is een samenwerkingsver band tussen IVN Zeeuws-Vlaanderen, FLORON Zeeland, natuurbeherende instanties als Zeeuws Landschap en StaatsBosbeheer, vrijwillige natuur- beschermende organisaties als Stelt kluut, 't Duumpje en Fieldtrip. en NME. Nadere informatie Theorieavonden op donderdag 18 en 25 maart, 1 april. Aanvang 19.30 uur Plaats: Scholengemeenschap De Re de, Zuidlandstraat 113, Terneuzen Veldwerkexcursies: april, mei, juni, juli en september 1999. Excursie systeemtuin: juni 1999 Kosten: 125,00 voor leden van IVN, Duumpje en Steltkluut. 155,00 voor niet-leden. Contactpersonen Geertje v.d. Krogt (0117-302165) Marian Langeveld (0115-648430) Aanmelding: binnen 14 dagen na ver schijnen van dit blad bij IVN afdeling Zeeuws-Vlaanderen, Postbus 319, 4530 AH Terneuzen Maximaal aantal deelnemers: 20 uit West- en 20 uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Marian Langeveld

't Duumpje | 1998 | | pagina 16