Jan Wolkers in Aardenburg 2 Het is weer al even geleden, maar ge zien de in het vorige Duumpje nog niet uitgekristalliseerde bijzondere na sleep, leest U dit artikel nu pas. Zaterdag 13 juni was een heuglijke dag voor de streek: De Stichting Land schapsbeheer Zeeland hield een Amfi- bieënsymposium in Aardenburg. En bij amfibieën rond Aardenburg denkt iedereen natuurlijk direct aan de Boomkikker die rond Aardenburg nog aangetroffen kan worden. Het lag voor de hand dat het zwaarte punt van het symposium dan ook op de boomkikker lag. De dag werd geopend door de kersver se wethouder Guido van Daele die ons de gehele dag van zijn gezelschap zou voorzien. Het was duidelijk dat hij het naar de zin had. Er werden referaten gehouden door er kende specialisten op boomkikkerge- bied als Ben Crombaghs die de totale situatie in Nederland onder de loep nam. Vervolgens perkte René Beijersbergen het geheel in en besprak de situatie in West-Zeeuws-Vlaanderen, één der weinige streken in Nederland waar het diertje nog voorkomt, maar waar het toch ook zeer bedreigd wordt door oprukkend toerisme, vervuiling, schaalvergroting etc. Bovendien dient een populatie, afhankelijk van de directe omgeving, te bestaan uit min stens 100 exemplaren om zonder risi co van inteelt van voortbestaan verze kerd te zijn. Hij gaf nog eens het belang aan van verbindende zones, de "stepping sto nes" die ervoor kunnen zorgen dat boomkikkergebieden met elkaar ver bonden blijven. Zo kunnen een groter aantal boomkikkerpopulaties de stabi liteit verwerven, vereist voor hun voortbestaan. Vooral in het kader van de landinrichting is het zaak de aanwe zige mogelijkheden zo goed mogelijk te benutten. Na René, die de situatie benoorden de grens schetste, was Jurgen Van Praet aan de beurt: voor de meesten een goede bekende. Hij is al jaren bezig de boomkikkerbescherming ten zuiden van de landsgrens van de grond te krij gen, maar na het verschijnen van ons Boomkikkeractieplan, waarna ook in België een soortgelijk boekwerkje het licht zag, bleef het de laatste jaren bedroevend stil bij onze zuiderburen. Het was dan ook een verrassing te ho ren dat de zaak weer vlotgetrokken is en men een aantal projecten aangepakt heeft om een begin te maken met het aanleggen dan wel beter beschermen van biotopen. Het was maar een slap aftreksel van wat destijds in de pen zat, maar er komt beweging in. Na een korte pauze werd de pure na tuur even verlaten en hield Marc van den Beemt een cultuurhistorisch geo riënteerd verhaal over het samengaan tussen cultuurhistorie en natuur, welk samengaan een uiting vond in de res tauratie van de Kruisdijkschans. In vorige uitgaven van ons blad is nader ingegaan op deze reconstructie o.a. door Sjaak Herman en Aardenburgs conservator Arco Willeboordse. Het theoretische verhaal van onze cul tuurhistoricus werd opgevolgd door Peter Maas, de man uit de praktijk die in gewoon Nederlands aangaf welk biotoop door de boomkikker het meest gewaardeerd werd, en op welke wijze we deze situatie kunnen bereiken. Inmiddels was het half vier geworden, en het hoogtepunt van de dag had de zaal betreden: Jan Wolkers met echt genote. Ze hadden de verre tocht van Texel ondernomen op verzoek van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Het was Aardenburgs stichtingscoör dinator Theo Aemoudts ter ore geko men dat Jan Wolkers in het verleden in zijn proza aandacht geschonken had aan boomkikkers en wat lag meer voor de hand dan hem te vragen een bijdra ge aan de dag te leveren met een pas send stuk proza. En Wolkers zou Wolkers niet zijn als het kort verhaal niet met humor ge bracht werd. Ook de tussendoor ge maakte opmerkingen droegen ertoe bij dat men het als hoogtepunt van de dag beschouwde. Na dit min of meer officieel gedeelte werd het gehele gezelschap in een bus geladen en maakten we een toertje door de streek om de theorie aan de praktijk te toetsen. Het was schitterend weer, volop zon, kortom een waar ge noegen. De eerste halteplaats was uiteraard de Kruisdijkschans, waar inmiddels een infopaneel opgesteld was, wachtend op onthulling. Na een inleidende speech door Guido van Daele waarin hij zich committeerde aan het verbete ren van de omstandigheden waarin de boomkikker in zijn gemeente Sluis- Aardenburg moest leven, was de beurt aan Jan Wolkers om de "jute bale" rondom het paneel te verwijderen. De juten zak werd direct in handen ge stópt van Guido van Daele onder het uitspreken van de zalvende woorden: "mocht het beschermen van de boom kikker niet echt lukken, dan heeft U hier vast een boetekleed." Hierna werd met de gehele groep de Kruisdijkschans betreden, voorafge gaan door de eigenaar Verschaffel, die zichtbaar in zijn sas was met de be langstelling. Theo Aernoudts, Peter Maas en Sjaak Herman gaven uitleg over de uitgevoerde werkzaamheden. Nadat iedereen opnieuw in de bus ge klauterd was, werd de tocht voortgezet via Sluis langs de Kanaalweg, over de Driekoker, door Terhofstede, langs de wallen van Retranchement en de Con- tre-Escarpe weer terug naar de Ka naaldijk, waar opnieuw uitgestapt werd en 't Vinkenest, het reservaatje van Sjaak Herman, met een bezoek vereerd werd. Jan Wolkers was zo gebiologeerd door het prachtige terreintje dat het hem de opmerking ontlokte dat men hem daar

't Duumpje | 1998 | | pagina 2