Roze Spreeuw op Telpost Breskens 6 De telpost in Breskens is een verza melplaats niet alleen van vogels, maar ook van in vogels geïnteresseerden die hier pogen in kaart te brengen wat er in het trekseizoen zoal langskomt. De meeste vogelaars van 't Duumpje genieten liever de schoonheid van een vogel, dus als deze ergens gezeten is. Op de telpost echter vliegen de vogels meestal voorbij, met het gevolg dat de meeste hier aanwezige vogelaars van buiten onze vereniging komen. In onderstaand verslag een impressie van een lid van zustervereniging De Steltkluut, die verhaalt over een uni cum voor de telpost: de Roze Spreeuw (Sturnus roseus). Wanneer in april of in mei de wind uit het oosten of zuidoosten waait, begint het bij veel vogelaars flink te kriebe len. De echte kenners weten dat ze dan op de telpost in Breskens moeten staan. Rond het weekend van 9 mei 1998 waren de verwachting dan ook hoog gespannen. De wind was enkele dagen ervoor naar de zuidoosthoek gedraaid en veel vogelaars (circa 100) waren 9 mei afgereisd naar Zeeuws-Vlaan- deren. De grote aantallen langstrek kende vogels bleven echter uit (die kwamen pas 1 dag later) en door de zwakke wind vlogen de vogels erg hoog. Toch konden 's ochtends vroeg al enkele leuke soorten worden geno teerd (Ortolaan 8, Ooievaar 12, Zwartkopmeeuw 6, Grauwe Kieken dief, Purperreiger, Kuifleeuwerik, Eu ropese Kanarie en Wielewaal). Rond 9.00 uur begon het een beetje stil te vallen en sommigen begonnen wat te mopperen. Aangezien er die dag een redelijk aantal Zeeuws-Vlamingen aanwezig was (4 op de 100, het is al eens minder geweest!) moest er toch zeker iets bijzonders langs komen. De baas van de Telpost (Eric Marteijn) vond de mindere trek een mooie gele genheid eens "een goede boom op te zetten" aan de noordzijde van de tel post. Plotseling zag hij vanuit het noorden een Roze Spreeuw aan komen vliegen. De meeste vogels vliegen van zuid naar noord dus het was maar goed dat Eric net richting noorden keek, anders was de vogel pas later ontdekt! Al snel hadden de meeste vogelaars de Roze Spreeuw in de kijker en de vogel werd met gejuich ontvangen. Een nieuwe soort voor de telpost en voor de meeste vogelaars de eerste adulte Roze Spreeuw in Nederland. Met de telescoop kon je de vogel mooi volgen en zo was te zien dat hij landde in de grote televisiemast op de Napoleonhoeve. Een plaatselijke Spreeuw joeg de vreemde indringer echter onmiddellijk uit de TV-mast en de vogel plofte ergens op de camping neer. Meteen pakte een grote groep voge laars auto of fiets en reed richting camping. Zo'n camping is best groot maar met tientallen vogelaars moest het toch lukken om deze vogel terug te vinden. Al snel verspreidde de horde zich over de camping en na enkele minuten heen en weer rennen over de camping werd de vogel gevonden. Door op fluitjes te blazen en met behulp van mobiele telefoons werd iedereen snel naar de vogel geloodst. Tot groot genoegen van de vogelaars die niet op de telpost stonden, maar inmiddels via het semafooncircuit gewaarschuwd waren, bleef de vogel nog de gehele dag in de buurt van de camping aanwezig. De Roze Spreeuw verblijft normaal in Zuidoost-Europa, de soort heeft daar een invasie-achtig voorkomen. Dit wil zeggen dat er het ene jaar veel zitten en het andere jaar geen enkele. De laatste jaren wordt de soort wel jaarlijks gezien in Nederland, maar meestal zijn dit jonge vogels. Deze adulte vogels zijn gemakkelijk te her kennen vanwege de roze kleur (soms zo roze als Engelse drop), maar ze zijn een stuk schaarser dan jonge exempla ren. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er inclusief deze, 4 meldingen van deze soort (Buize Tombeur, 1988 en Tombeur). 11-07-1969 1 Braakman 21/23-11-1980 1 Breskens (niet aanvaard C.D.N.A.) 27-10-1994 1 Canisvliet Andere bijzondere waarnemingen Ten tijde van de waarneming van de Roze Spreeuw aan de telpost zijn nog meer bijzondere soorten gesignaleerd in Zeeuws-Vlaanderen, zoals een Koereiger (Putting), Steltkluut (Saeftinghe), Visarend, Kleine Zilverreigers, Rode Wouw en Zwarte Wouw (Braakman), Bijeneter, Vorkstaartplevier en Morinelplevier (Telpost Breskens), een Hop nabij Biervliet en een zeer geheime Hop in Draaibrug. Het leek wel of we ons in Zuid- of Oost-Europa bevonden. Het nieuwe trekseizoen We zien het aankomend trektelseizoen weer met spanning tegemoet. Hopelijk kunnen we dit jaar wat meer Zeeuws-Vlamingen verwachten, want als je zo'n mooie locatie in de buurt hebt, is het zonde er niet eens te gaan kijken. Bovendien leert de ervaring dat hoe meer Zeeuwsvlaamse vogelaars aanwezig zijn, des te groter de kans dat er een zeldzaamheid langs komt. Tot ziens op de Telpost! Alex Wieland, Terneuzen.

't Duumpje | 1998 | | pagina 6