Een Groen Manifest voor Zeeland Het blijft een merkwaardig fenomeen dat het einde van een eeuw de behoef te zo stimuleert om terug en vooruit te kijken. Als natuurbeschermers zouden we beter moeten weten. Op 31 december 1999 gaat de sperwer in hetzelfde bosje slapen als de dag er voor en hij vliegt 1 januari zonder mil lenniumprobleem weer uit. Eb en vloed slaan vast niet een keer over. Hooguit de kerkuil zal zich wat storen aan het geknal in de nieuwjaarsnacht en een goed heenkomen zoeken. Toch zijn de overpeinzingen die blijk baar bij de eeuwwende horen ook aan de natuurbescherming niet voorbij ge gaan. Dat denkwerk heeft geleid tot een Groen Manifest voor Zeeland. Met een Groene Manifest presenteert de Zeeuwse natuurbescherming haar wensen voor de volgende eeuw en legt uitdagende ideeën neer om Zeeland nog groener te maken. Nog steeds teruggang De noodzaak vanuit de natuur is aan wezig omdat de afname van de soor tenrijkdom nog niet tot staan is ge bracht. En Zeeland heeft vooral in de grote wateren en duinen natuur van internationaal niveau binnen haar grenzen. Daar voelen we ons verant woordelijk voor. Ook buiten de grote natuurgebieden zijn natuurwaarden aanwezig en be staat er een aantrekkelijk Zeeuws landschap dat zorg behoeft. Daarnaast bestaat er een grote maat schappelijke behoefte aan rust, ruimte en natuurgerichte recreatie. Noodzaak Het natuurbeleid heeft in Zeeland de laatste jaren een forse impuls gekre gen. Jaarlijks worden miljoenen gul dens geïnvesteerd in de aankoop en het inrichten van gronden met het oog op de realisatie van een ecologische hoofdstructuur. In West-Zeeuws- Vlaanderen zijn daarvan voorbeelden te vinden in de Baarzandse Kreek, de Blikken en de wallen van Retranche- ment. Maar alles wijst erop dat dit niet genoeg is om de belangrijke natuur waarden in Zeeland ook voor de toe komst veilig te stellen. Naast de ecologische doelen van het natuurbeleid kunnen we constateren dat er een groeiende maatschappelijke behoefte bestaat aan rust, ruimte en mogelijkheden tot natuurgerichte re creatie. Zeeland heeft perspectief als een groen-blauwe oase in een verstedelijk te, grauwe omgeving. Vandaar dat dit een forse investering in groene projec ten rechtvaardigt. Deze overwegingen liggen ten grond slag aan het Groen Manifest. Algemene overwegingen Om de plaats van natuur en landschap in het Zeeland van de volgende eeuw te beschouwen, is het van belang zicht te krijgen op maatschappelijke trends en ontwikkelingen rond de provincie die van invloed zijn op de groene ruimte. Uit een recent overzicht van trends komt een aantal hoofdlijnen naar vo ren: Demografische ontwikkelingen heb ben de komende decennia vergaande gevolgen voor het gebruik van de ruimte. Vergrijzing, bevolkingsterug loop, kleinere leefgemeenschappen hebben gevolgen voor woon- en recre atiebehoeftes. Economische ontwikkelingen zijn on derdeel van economische processen op Europese en wereldschaal. Sociaal-culturele ontwikkelingen, in dividualisering en emancipatie, leiden tot een veranderend ruimtegebruik. De vraag naar luxer wonen blijft toe nemen ondanks het feit dat de bevol king langzamer groeit. Uit onderzoek van VROM (1997) blijkt dat de Ne derlandse bevolking groen, natuur en landschap belangrijke aspecten vindt van de leefomgeving. 97% van de mensen noemt de hoeveelheid groen in de omgeving belangrijk. De groeiende ruimtebehoefte voor wonen en werken en de groei van de mobiliteit leiden tot druk op het lande lijk gebied. De groene ruimte staat ook onder druk omdat er op het platteland veel verandert. De publieke verwach tingen ten opzichte van het landelijk gebied, vanuit milieuwaarden, ruimte, water en landschap botsen met de eco nomische dynamiek van landbouwbe drijven die tot uiting komt in schaal vergroting en intensivering. De rol van het water is in ons land vanouds groot en vol dynamiek. De geleidelijke stijging van de zeespiegel, het dalen van de bodem, het vaker voorkomen van extreme weersituaties, leidt tot meer structurele knelpunten in het waterbeheer en de kustveiligheid. Trends voor de toekomst Rondom Zeeland zal de verstedelij king verder toenemen. In Zeeland is al volop ruimte gereserveerd voor indus trie- en havenontwikkeling, zodat extra industriegebieden vooralsnog niet aan de orde zijn. Grote infrastruc turele werken staan er na de aanleg van de WOV niet meer op het pro gramma. Kortom: de rust en de ruimte, gebonden aan de grote Deltawateren brede duinen en open polders zal een steeds schaarser goed worden in de toekomst en daarmee een uitstekend uitgangspunt om de toekomst van Zee land op te bouwen. De zuidwestelijke Delta als een blauw hart, waar het goed toeven is. Zowel voor de mensen die hier wonen als voor de stedelingen van buiten het gebied die hier op vakantie komen. In dit toekomstper spectief spelen natuur en landschap een cruciale rol, naast een vitale land bouw- en recreatiesector. Het perspectief voor Zeeland voor de komende eeuw bestaat uit het behou den en verder ontwikkelen van de spe cifieke ruimtelijke kwaliteiten, waarbij het erom gaat - de functies van het lan delijk gebied landbouw, recreatie en wonen - zo vorm te geven dat die kwa liteiten behouden blijven en er een aantrekkelijk, typisch Zeeuws land- 10

't Duumpje | 1999 | | pagina 10