Oorzaken achteruitgang De reden hiervoor is vooral de nega tieve invloed vanuit de milieuveront reiniging (vermesting, verzuring) en het waterbeleid (verdroging en water kwaliteit). Deze externe factoren zijn zo negatief dat ondanks de winst in oppervlakte de natuur in kwaliteit toch achteruit gaat. Netwerk van natuurgebieden Een ander doel van het Natuur beleidsplan (NBP), het realiseren van een goed netwerk van natuurgebieden, komt niet helemaal uit de verf. De trend is bestaande natuurgebieden te vergroten, maar het aaneensluiten van bestaande natuurgebieden tot grotere eenheden van 1000 ha of meer komt nergens tot stand. In Zeeland wordt alleen langs de zuidkust van Schouw en een groot aaneengesloten natuurge bied gerealiseerd dat die naam mag dragen: Plan Tureluur. Stagnatie beheersovereenkomsten Het sluiten van beheersovereenkom sten stagneert. Nu er wat hogere eisen aan de beheerspakketten worden ge steld haken er nogal wat boeren af, wat jammer is, omdat daardoor in de gebieden waarvan werd uitgegaan dat het natuurbeheer inpasbaar is in de bedrijfsvoering die natuurwinst achter wege blijft. Het NBP richt zich vooral op het reali seren van de ecologische doelen van het natuurbeleid, om de in internatio naal opzicht belangrijke natuurwaar den in Nederland te behouden. Maatschappelijke doelstelling Daarnaast is er ook een maatschappe lijke doelstelling te onderscheiden. Er bestaat in toenemende mate behoefte aan rust en ruimte en natuurgerichte recreatie. Deze behoefte kan maar voor een deel in de EHS gerealiseerd worden. Vandaar dat versterken van de mogelijkheden in het landelijk ge bied, bij voorkeur op die plaatsen waar de behoefte het grootst is (steden, recreatiegebieden), noodzakelijk blijft. We maken bewust onderscheid tussen de ecologische en maatschappelijke doelen van het natuurbeleid, omdat dit vaak op één hoop wordt gegooid. GROEN MANIFEST Op basis van voorgaande overwegin gen komen we tot de volgende tien aandachtspunten, die we samen het Groen Manifest voor Zeeland hebben gedoopt. 1. De Zeeuwse Delta op de kaart Om de grote natuurkwaliteiten van het Deltagebied duurzaam te behouden en verder te ontwikkelen is een ruimtelijk beleid nodig dat deze waarden be schermt. Gezien de potentiële bedrei gingen is een verankering in het lande lijk ruimtelijk beleid een harde voor waarde. Vandaar dat we ervoor pleiten dat de specifieke ruimtelijke kwalitei ten van het Deltagebied in de 5e nota ruimtelijke ordening worden erkend en beschermd. Een status als het 'blauwe hart' van Nederland kan die bescherming bie den. Het Blauwe Hart kan de zuidwes telijke tegenhanger worden van het groene hart, inclusief een randstad groenstructuur. Een bufferzone aan de rand van de Delta tegen oprukkende industrialisatie en stedelijke ontwikke lingen bestaande uit landschapsbouw, natuurontwikkeling en voorzien van een vitale landbouw- en recreatiesec tor. Aan de Zeeuwse zuidkant is hier het krekengebied van belang. Actieve landschapsbouw en verder ontwikke len van voorzieningen kan de recre atieve behoefte van de Vlaamse rand stad bedienen. 2. De Deltawateren: het goud van de Delta Herstel van estuariene relaties, gezon de waterecosystemen, voldoende ruimte voor de watersystemen om goed ecologisch te kunnen functione- ^3 '-O si ^3 Q 12

't Duumpje | 1999 | | pagina 12