3. Water 4. Ecologisch vitaal platteland 5. Duinen: ontsnippering en vernatting 6. NBP- kwaliteitsimpuls 7. Specifieke soorten ren zorgen ervoor dat de Deltawateren het hart vormen van de ruimtelijke kwaliteit van de groen/blauwe oase. Vanuit internationaal perspectief her bergen de Deltawateren de belangrijk ste natuurwaarden van Nederland. Het Deltaplan heeft de estuariene Del ta omgetoverd in een gecompartimen- teerd gebied. Dit heeft naast veiligheid grote beheersproblemen opgeleverd en verlies aan natuurlijkheid. Herstel van estuariene relaties behoort voorop te staan. Met name de Westerschelde is het eni ge echte estuarium dat nog in volle omvang aanwezig is. Deze kwaliteiten behoren in de lange termijnvisie, die de minister n.a.v. de verdiepingsplan nen heeft toegezegd, recht gedaan te worden in samenhang met vaarwegbe- heer en veiligheid. Verdere verdieping van de vaarweg wijzen we af. Schelpdiervisserij in de kustwateren is pas dan duurzame visserij als vogels niet in hun voedselvoorziening worden bedreigd en er voldoende kansen be staan voor het ontstaan van natuurlijke mossel- en kokkelbanken. Een robuuster waterbeheer van de bin nenwateren kan verschillende doelen dienen. Verdroging en wateroverlast zijn twee kanten van dezelfde medail le. Een waterregime dat meer fluctu aties toestaat omdat er voldoende ruimte is, biedt de garantie dat extre men kunnen worden opgevangen in gebieden die daarvoor zijn gereser veerd. Daarnaast zijn de slechte kwali teit van het oppervlaktewater (stikstof) en verdroging van natuurgebieden za ken die een integrale aanpak vergen. Opmerkelijk fenomeen is dat aan riet gebonden natuurwaarden (veel broed- vogels zoals roerdomp, woudaapje, grote karekiet, maar ook planten zoals heemst) enorm achteruit zijn gegaan. Gezocht kan worden naar combinaties van boezemgebieden op de laagste delen van de polder, helofytenfilters om de eutrofiëring te bestrijden, brak ke moerassen, eventueel zelfs met veenvorming om C02 te binden en de beschikbaarheid van water te vergro ten voor de landbouw. In dit licht bezien is een herbezinning op het begrenzingenplan NBP gewenst om een robuuster peilbeheer te kunnen voeren en een bijdrage te leveren aan het verbeteren van de waterkwaliteit en waterberging. Een integrale benadering van alle pro blemen die in het landelijk gebied spe len zal ook voor de natuur rendement opleveren. Er behoort een ecologische basiskwaliteit gerealiseerd te worden in het hele landelijke gebied. Dat ver onderstelt verdergaande keuzes dan tot nu toe zijn gedaan in het ruimtelijk beleid. Inplaatsen van landbouwbedrijven kan mede ecologische doelen dienen door bijvoorbeeld melkveehouderijbedrij ven te lokaliseren rond bestaande wei- de- of natuurgebieden (De Blikken, De Plate), of ecologische bedrijven in kwetsbare bodembeschermingsgebie- den. Tweede op de lijst van internationaal belangrijke natuurgebieden in Zeeland staan de duinen. De natuurpotenties worden nog lang niet gehaald. Ont snippering en vernatting dragen enorm bij aan het vergroten van de natuur waarden. Ook bieden de duinen in Zeeland kansen voor het terugbrengen van een natuurlijke dynamiek. De Zeeuwse duinen hebben een goede bescherming, maar het probleem ligt vooral in de negatieve ontwikkelingen uit het verleden. Recreatiebedrijven die zich in of bij de duinen hebben ge vestigd en de waterwinfunctie zorgen voor verdroging en verstoring. Herstel van de vochtige situaties heeft priori teit. In het kader van gebiedsgerichte projecten langs de kust is een inzet op het herstel van de waarden noodzake lijk. Natuurlijke processen toestaan in de duinen zorgt voor een natuurlijke regeneratie. Een gekerfde zeereep of een slufter zoals het Zwin en de Zwar te Polder dragen daartoe bij. Het beschikbare budget voor inrich ting van natuurontwikkelingsgebieden is meestal onvoldoende om alle na tuurpotenties tot wasdom te laten ko men. Met name in Zeeland, waar 'na- tuurbouw' veel potenties heeft om be langrijke natuurwaarden te realiseren, draagt een extra financiële impuls in de bestaande natuurgebieden in be langrijke mate bij aan de ecologische doelen van het nationale natuurbeleid. Veel NBP-gebieden liggen langs de randen van de Deltawateren. Natuur potenties waarop gemikt wordt, han gen samen met het dynamische kust- milieu. Zoute kwelstromen kunnen goed worden benut. Omdat dynami sche kustmilieus gewend zijn aan re gelmatige veranderingen kan snel re sultaat worden geboekt. Plus dat ze in internationaal opzicht zeldzaam zijn geworden en vaak bedreigd. Binnendijkse natuurontwikkeling ver onderstelt vaak heel wat graaf- en spit- werk. Er kan nu eenmaal binnendijks nauwelijks aangesloten worden bij natuurlijke omstandigheden, omdat dat schor en slik was. Het Herstelplan Westerschelde biedt de mogelijkheid rond de Westerschel de een kwaliteitsslag te maken, maar ook op andere plaatsen is zo'n extra financiële impuls van groot belang. De natuurorganisaties stellen voor dat de provincie het initiatief neemt tot het oprichten van een natuurontwikke lingsfonds. Daaruit kan geld beschik baar worden gesteld voor een kwali teitsimpuls in bestaande natuurgebie den of het realiseren van onverwachte mogelijkheden. Een provinciaal soortenbeleidsplan is noodzakelijk om bedreigde dier- of plantensoorten te behouden. Zeeland herbergt een aantal planten en diersoorten die buiten de provincie nauwelijks voorkomen. In sommige gevallen zullen deze soorten met de realisatie van de EHS niet of nauwe lijks geholpen zijn. Een extra inspan ning om deze soorten toekomst te bie den is dringend gewenst. Vooral West-Zeeuws-Vlaanderen is 13

't Duumpje | 1999 | | pagina 13