nog rijk bedeeld met zeldzaamheden. Vleermuis, boomkikker, kamsalaman- der. planten als Vlaamse Peterselie en Zeeuws doornzaad, kustbroedvogels als dwergstern komen hier voor. 8. Terugdringen milieudruk Ondanks de winst in oppervlakte blijft de kwaliteit van de natuur achter. Oorzaak is de invloed van milieupro blemen, zoals verdroging, vermesting, e.d. Ammoniakemissies via de lucht, ver ontreinigd oppervlaktewater, niet vol doende water van goede kwaliteit, dat alles bedekt de natuurgebieden met een grauwsluier. Een extra inspanning is nodig om de natuurkwaliteit te be reiken, die nodig is om de ecologische doelen te realiseren. Het is nodig om milieukwaliteitsdoel stellingen uit te werken voor de ver schillende natuurtypen. We weten on dertussen welke natuurwaarden we waar willen realiseren. Daaruit kunnen milieukwaliteitsdoelstellingen worden afgeleid, die vervolgens in het provin ciale water- en milieubeleid worden opgenomen. Het milieu van de Zeeuwse natuur, een prachtige titel voor een post-NBP- beleidsplan. 9. Rood voor groen Om aan de grote maatschappelijke behoefte aan meer ruimte voor natuur- gerichte recreatie/groen te voldoen, is een extra inspanning noodzakelijk. De EHS biedt hiervoor niet voldoende ruimte. Juist in de omgeving waar mensen wonen of recreëren is deze ex tra impuls noodzakelijk. Deze extra impuls kan gefinancierd worden door bij de realisatie van rode functies (woningbouw, bedrijvigheid, havenontwikkeling, infrastructuur) 10 van deze investeringskosten te reserveren voor groene functies (na- tuur-recreatiegebieden). Ook bij de vestiging van een nieuw landbouwbe drijf kunnen aan de bouwvergunning voorwaarden gekoppeld worden zoals een bedrijfsnatuurplan, aanleg vee- drinkputten, groengordel etc. 10. Lands chapsbeleid Kleinschalige, karakteristieke land schappen staan in toenemende mate onder druk. De eenvormigheid neemt toe. Juist deze landschappen hebben een grote recreatieve belevingswaarde. Dat wat we nog aan landschappelijke kwaliteiten bezitten, behoort behouden en eventueel hersteld te worden. Dijken zijn de meest kenmerkende Zeeuwse landschapselementen. Ze vertellen de ontstaansgeschiedenis van de bodem waarop we leven. Het on derhoud van de dijken laat te wensen over. Een Dijkenplan is nodig om de landschappelijke en ecologische po tenties tot hun recht te laten komen. Sommige gebieden lenen zich voor ac tieve landschapsbouw. Kust in Kleu ren, de landschapsvisie voor de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen, is daar van een goed voorbeeld. Rol natuurorganisaties Met deze tien punten van het groen Manifest richten we ons tot de politiek en andere organisaties, belanghebben den, geïnteresseerden, die zich bezig houden met de toekomst van onze pro vincie. Maar wat mag de samenleving van ons verwachten? Kort gezegd: inzet voor de ecologi sche doelstellingen van het natuurbe leid en constructief en coöperatief als het gaat om de maatschappelijke doel stelling van het natuurbeleid. De natuurorganisaties hebben als kern taak om op te komen voor de zeldza me en bedreigde natuurwaarden. Die willen we ook in Zeeland een toe komst geven. Dat doen we op basis van onze kennis van die natuur en des kundigheid op het gebied van het na tuurbeheer. Daarnaast werken we mee om de maatschappelijke behoefte aan rust, ruimte en voldoende groen te bevredi gen. De mogelijkheden van recreatief medegebruik van natuurgebieden wor den maximaal benut. Daarnaast willen we met anderen graag samenwerken om natuur in de stad, of groen rond de steden verder te ontwikkelen. Om de mogelijkheden bij recreatiegebieden te vergroten of in het landelijk gebied landbouw met natuur en landschap te verweven. Coöperatieve houding De coöperatieve houding komt tot uit drukking in het samen optrekken met de recreatiesector middels het conve nant en het steunen van initiatieven van boeren (Zonnestraal op Schou wen, natuurbedrijfsplannen in onze streek) om meer natuur op de land bouwbedrijven te stimuleren. Kwaliteit bestuurders De overheid is de belangrijkste speler in het veld. Met name de provinciale overheid draagt een grote verantwoor delijkheid voor natuur- en landschaps bescherming en de toekomst van het landelijk gebied. De kwaliteit van de bestuurders zal mede bepalen hoe de provincie eruit komt te zien. We roe pen ze dan ook op een consequent beleid te voeren gericht op behoud en ontwikkeling van de ruimtelijke kwali teiten van Zeeland. Het Groen Manifest is onze bijdrage aan de discussie over de inrichting van Zeeland. De natuurorganisaties zetten in op een groene toekomst. We hopen dat de Zeeuwse politiek de hand schoen opneemt. Het Groen Manifest is een gezamenlij ke uitgave van: Vereniging Natuurmonumenten Stichting Het Zeeuwse Landschap Vogelbescherming Nederland Staatsbosbeheer Stichting Landschapsbeheer Zeeland Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. 14

't Duumpje | 1999 | | pagina 14