Natuurrampen en vogeltrek W8P. Pp®##! liëil I 1 Literatuur mM t Clarke R. Bourgonje A. Castelijns H. 1993. Food niches of sympatric Marsh Harriers Circus aeruginosus and Hen Harrier Circus cyaneus on the Dutch coast in winter. Ibis 135: 424-431. Maebe J. Castelijns H. 1992. Vogel- onderzoek in het Verdronken Land van Saeftinghe. Jaarverslag 1990/91 en 1991/92. Natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut. Terneuzen. Medewerkers Luciën Boerjan, Wim de Bokx, Henk Bondewel, Marc Buise, Anton Bun, Huub Bun, Jeroen Castelijns, Henk Castelijns, Marlies Castelijns, Bob Dierkx, Oscar van Dorsselaer, Rob Jeltes, Aloys de Koek, Jean Maebe, Eddy Matthijs, Joop Millenaer, Jaap Poortvliet, Rob Remmerts, Pieter Simpelaer, Alex de Smet, Mare Snyders, Cor Sol, David Stout, Walter Van Kerkhoven, Frits van Velzen, Herman van de Voorde, Petrus van 't Westeinde, Awie de Zwart. Pieter Simpelaar Langestraat 30 4501 BS Oostburg. Henk Castelijns, Marollenoord 10, 4553 CP Philippine. Ruim 1 jaar geleden brak bij een Zuid- Spaans mijnbouwbedrijf een dam. 5 miljoen kubieke meter afvalwater, met onder meer zwavelzuur en metalen als zink, kwik, cadmium, lood en kobalt vloeiden een natuurgebied in. Het reservoir grensde aan natuurgebied Donana in Zuid-West-Spanje. Vele duizenden moeras- en watervogels vonden vrij snel daarna de dood. Het Donana-natuurgebied is één der 5 belangrijkste vogelgebieden van West- Europa. Het gebied is 230.000 ha groot en zo'n 51.000 ha daarvan heeft uitzonderlijke natuurwaarden. Niet alleen vogels vonden de dood: ook tienduizenden vissen. Foerageren- de vogels deden zich 'tegoed' aan sterk verontreinigde vissen. Verder blijkt het rivierwater, het land langs de Guadiamarivier èn de landbouwgrond eromheen met een lengte van 60 kilo meter sterk te zijn vervuild. Nu: in middels een jaar later begint de ware omvang van de ramp pas echt duide lijk te worden. Het zijn overigens niet alleen de grau we ganzen. Ook steltlopers als grutto, snip, ooievaar en lepelaar, vogels die Nederland passeren of als broedplaats hebben, zullen eronder lijden. Want het lijkt ver van ons bed, maar wie ooit wel eens aan de trektelpost bij Nieuwesluis op het informatiebord ge keken heeft, zal ongetwijfeld weten dat het grootste deel van de bij ons doortrekkende vogels, afkomstig uit het verre zuiden. Donana passeert. En vogels die passeren moeten ook foera- geren We zijn benieuwd naar de gevolgen van de ramp voor zowel vogeltrek als broedresultaten. We houden U op de hoogte. Recent onderzoek meldt dat bijna de helft van de 40.000 grauwe ganzen die in het Zuid-Spaanse natuurpark over wintert, besmet is met hoge concentra ties zware metalen. Land van Saefthinge -•V. - te 3

't Duumpje | 1999 | | pagina 3