Fiets-excursie naar Lapscheure 30 mei houdt onze vereniging een fietsexcursie naar Lapscheure. We ontvingen van onze bereidwillige zui derbuur Guido de Laender een artikel ter voorbereiding op de tocht. De uitdrukking 'ge zie gie zeker van Lapscheure al gehoord Ze moet zo wat dezelfde betekenis hebben als "ge zie gie zeker van Bachten de Kupe?". Het slaat dus op iemand die wat we reldvreemd is en niet goed op de hoogte is van tegenwoordige toestan den. Niet helemaal onbegrijpelijk als we nagaan dat Lapscheure een "verlo ren gat" is en geprangd ligt tussen ex- pressweg Maldegem-Knokke, de Damse Vaart en de Nederlands- Belgische grens (waar geen overgang is voorzien). We starten aan de kerk van Lap scheure. Eigenlijk moeten we zeggen: Nieuw-Lapscheure, want de huidige dorpskern kwam pas in het midden van de zeventiende eeuw tot stand. Over het Oude-Lapscheure zullen we het verderop nog hebben. Het interieur van de kerk is zeker het bezoeken waard met o.a. grafzerken van zogenaamde "slavenmeesters" (een broederschap die ijverde voor het vrijkopen van slaven). De toren van de kerk is merkwaardigerwijze naar het oosten gericht en kreeg recent enkele goed gecamoefleerde proximusanten- nes aangekleed. ProximusTelfort, Libertel etc. red.) Speciaal aan deze kerk van Lapscheure is nog dat ze een huisnummer draagt. Naar verluidt zou pastoor Helderwijs geruime tijd in de kerk hebben gewoond. We volgen de Lapscheurestraat rich ting Hoeke. Nu ligt deze brede baan er vredig bij. Het is ooit anders geweest, toen de expressweg Maldegem- Knokke door het dorp liep. Een zuide lijker tracé van die weg heeft de rust teruggebracht in het dorp. Ook in de winter is de wegberm het bekijken waard. We onderscheiden al licht met moeite de droge stengels van duizendblad en boerenwormkruid. Maar met zekerheid vallen de doorni ge stengels van de wilde kaardebol te herkennen. Deze stekelige trossen werden vroeger gebruikt om wol te "kaarden" of te kammen. Verschillen de struiken meidoorn en sleedoorn la ten ook hun bessen en pruimpjes be wonderen. Na goed 600 m gewandeld te hebben kruist de Lapscheurestraat een water loopje met de naam Zevengemete. Deze sloot voert het oppervlaktewater af naar het zuidwesten: richting Leo- poldkanaal. Bemerk dat vroeger het oppervlaktewater werd afgevoerd in noordoostelijke richting om via het Lapscheursche Gat en het Zwin in zee geloosd te worden. De Zevengemete krijgt zijn water van een iets verderop gelegen kreek. Die bereiken we door de vlienderhaag rechts te volgen. Na een paar honderd meter krijgen we op de rechterkant een magnifiek zicht op de Platte Kreek. Het is een vrij ondiep kreekrestant dat bestaat uit een vochtige trappelzone, centraal een afvoergracht en het dichtst bij de weg een brede rietkraag. Deze gevarieerde biotopen zijn een uitstekende trekpleister voor heel wat steltlopers (als kluten, tureluurs en scholeksters) en rietvogels (als rietzan gers, karekieten en blauwborsten). De Platte Kreek staat op het Gewestplan aangeduid als natuurgebied met we tenschappelijke waarde. Het is dan ook als reservaat in eigendom en be heer van vzw Natuurreservaten. Deze kreek samen met de bedding van de Zevengemete is bovendien als waarde vol landschap geklasseerd. De Platte Kreek is duidelijk afgedamd bij de aanleg van de Groenendijk. Aan de overkant van de dijk zijn uitlopers van de kreek opnieuw kunnen dicht slibben door verdere tijwerking en be- zinking van zand, klei en in het water levende organismen. We volgen de Groenendijk naar links. Meteen buigt de Groenendijk naar rechts om verder rechtdoor te lopen en op de Zeedijk uit te komen. We laten dus de Kaleshoek links liggen. De dijk steekt hoog boven het omringende landschap uit. Door haar aanleg kon de Pannepolder (rechts) op de zee worden gewonnen. Het is een ideale strook om roofvogels waar te nemen, hazen te zien wegflitsen en rustig gra zende schapen en koeien te observe ren. De Zeedijk is het verlengstuk van de St.-Pietersdijk. Beide werden pas in het begin van de zeventiende eeuw aangelegd. Immers in de zestiende eeuw nog werd de hele omgeving om strategische redenen onder water ge zet. Om het achterland op die over stroomde vlakte terug te winnen wer den daarom de St.-Pietersdijk en de Zeedijk aangelegd. We volgen de Zee dijk naar rechts. Links van ons kijken we uit op nog een smalle strook van België die loopt tot aan de afwatering van het Lapscheursche Gat. Dit vormt de grens met Nederland. Het zal opvallen hoe het uitzicht van deze recenter verworven polders heel

't Duumpje | 1999 | | pagina 4