anders is dan bij ons in de Pannepolder bijvoorbeeld. De percelen zijn veel groter en meer rechthoekig. Alles is netter genivelleerd en veel ruimte voor hagen, struweeltjes en knotbomen is er blijkbaar niet. Na 200 m over een moeilijk begaanba re onverharde weg maakt de Zeedijk een haakse bocht naar rechts. Op die plaats moeten we uitkijken in oostelij ke richting. In het weiland is een de pressie te zien met daarin de resultaten van de opgraving van de kerk van Oud-Lapscheure. Rond het jaar 1000 moet hier al een dorpskern gelegen hebben. Lapscheure zou afkomstig zijn van de naam "Lap- pesscura", wat schuur van Lappe (een Friese naam) zou betekenen. Rond 1240 moet hier een ruime kerk gestaan hebben. De opgravingen bewijzen dat de kerk Romaanse grondvesten had in veldsteen en de muren waren opge trokken in vroeggotische bakstenen (moeffen). Het is gebleken dat men materiaal van de oude kerk heeft ge bruikt om de nieuwe kerk op te bou wen, 2 km meer naar het zuid-westen. We volgen de Zeedijk verder in die richting. Rood-wit verfstrepen vertel len ons dat we op een GR-pad zitten. "Grote Route paden" doorkruisen heel Europa en doen de mooiste plekjes en landschappen aan. Geniet dan ook van het weidse landschap bezijden de Zee dijk. Op het einde van de dijk, waar de bebouwing begint, zien we een grote waterplas op de rechterkant. Dit is geen kreekrest maar wel een put die uitgegraven is ten behoeve van grond winning nodig voor de aanleg van de expressweg. Mogelijk pleisteren er wat eenden of ganzen op. Op de Pannepolderstraat uitgekomen, kiezen we de landweg naar links. 100 m verder nemen we de weg rechts. We lopen nu gelijkvloers met de akkers en weiden en ons valt zeker de dijk op evenwijdig met onze weg zowat hon derd meter rechts. Dit is nog een over blijfsel van de St.-Pietersdijk (trou wens in het verlengde gelegen van de Zeedijk). Guido De Laender 7 lldlllUHOKI Vrtrtt ÖijcJ "Fort S'-Oonaas, Blauwe Sluist ibahkerij Kaleshoek Pannepolder Lapschey/' Excursie We verzamelen met onze fietsen om 13.00 uur bij het VW - Sluis. Het WV - kantoor bevindt zich aan de rand van de grote parkeerplaatsjuist voorbij het kanaal, en recht tegenover de Rabobank aldaar. We fietsen op het gemak naar Lap scheure langs de Blauwe Sluis, de Platte Kreek en Damse Vaart. We worden met onze groep rond 14.00 uur opgewacht door onze gids bij de kerk van Lapscheure. We komen opnieuw uit op de Lap- scheurestraat die we een paar honderd meter naar rechts volgen. We slaan rechts de Kwabettestraat in. Net voor bij de bocht naar links kijken we uit op de prachtige Kwabettekreek. Ze is idyllisch mooi met de omzomende knotwilgen, een verzonken visser schuit, rietkragen met uitrafelende lis- doddes, schichtige meerkoet- en wa- terhoenkuikens, een statig wadende blauwe reiger, een overvliegende aal scholver De Kwabettekreek watert af naar het zuidwesten via de Rietgeule. Platte Kreek, Zevengemeten, Kwabettekreek en Rietgeule vormden vroeger een aaneengesloten kreken stelsel dat afwaterde naar het noordoosten. Door de onwil van de Nederlanders (na de Bel gische onafhankelijk heid) om over hun grondgebied te mogen afwateren, zijn we ver plicht geworden te gaan afvoeren via het Leo- poldkanaal. De oude kreken stonden in ver binding met het Zwin en dus de zee. Nog altijd zijn rond de kreken van Lapscheure planten te vinden die een zilte (dus zoute) invloed verraden. Reden waarom ook de Kwabettekreek en de bedding van de Rietgeule zijn geklas seerd als waardevol landschap. De Kwabettestraat leidt ons terug naar het dorp. Eventueel laten we ons nog eens verleiden om de rijke muurflora te be kijken op de oude kerk hofmuur. Muurleeuwebek, muur varen en muurpeper zijn er vaste gasten. 5

't Duumpje | 1999 | | pagina 5