Voorkomen en behoud van zeer zeldzame dijkplanten in Zeeland Onder deze titel werd op het bloemdij- kensymposium in de schaapskooi bij Nisse, een onderzoeksrapport van de provincie aan de belangstellenden uit gereikt. Samenstellers De 54 pagina's dikke inventarisatie met verslaglegging is door ons lid Geertje van der Rrogt gedaan, terwijl het tekenwerk verzorgd werd door (hoe kan het ook anders) ons medelid Awie de Zwart. Beide namen staan borg voor degelijkheid en kwaliteit, en dat is het rapport dan ook geworden. Zeldzame Zeeuwse planten Het gaat om de 5 zeldzaamste Zeeuw se planten en we hebben het dan over Vlaamse Peterselie (eigenlijk Wilde Peterselie, maar ik vind het weer de zoveelste verarming van de taal), Wollige Distel, Zeeuws Doornzaad (eigenlijk Akkerdoornzaad, ook hier weer hetzelfde verhaal). Ruige Anjer en Slanke Mantelanjer. Van deze soor ten komen de Vlaamse Peterselie en het Zeeuws Doornzaad in West- Zeeuws-Vlaanderen nog slechts spaar zaam voor. Blad Vlaamse Peterselie Bloeiaar Vlaamse Peterselie Beheer is bepalend Uit het rapport blijkt dat de Vlaamse Peterselie bij Nummer Eén er goed bij staat en zelfs aan het uitbreiden is, dankzij een goed beheer. Minder goed gaat het op de Sint Jans- dijk tegenover Camping de Hoogte: de beweiding is te extensief, waardoor de grassen de overhand krijgen en de Pe terselie achteruit gaat. Hier zou de op lossing gevonden kunnen worden door het raster tussen wei en dijk en boven dien de struiken bovenaan de dijk te verwijderen, en aansluitend de gras mat flink aan te pakken, zoals dat een vijftal jaren geleden gedaan is. Met het waterschap (de eigenaar) zul len we contact opnemen om tot een duurzame groeiplaats te komen. Hetzelfde geldt eigenlijk voor het Zeeuws Doornzaad, waarvan de toe stand nog slechter is. De groeiplaats bevindt zich tussen struiken langs het fietspad van de Zeeweg. Hier zijn 3 jaar geleden wat 'kool en geitsparende' maatregelen genomen, met een zeer mager resultaat. Ook hier zal een en ander wat grootser aangepakt moeten worden: ook voor deze plaats geldt dat het waterschap eigenaar is, en dus in feite een grote verantwoordelijkheid draagt ten aan zien van voortbestaan van deze zeer zeldzame Zeeuwse soorten. Ik twijfel er niet aan dat dit in een drachtige samenwerking zal lukken! Gezien het voorgaande mag dit rap port dan ook niet ontbreken bij het opstellen, na voorafgaande inventari saties, van onderhoudsplannen van dij ken van natuurbeherende organisaties, en daar reken ik ook het waterschap onder. Sjaak Herman. Het rapport is aanwezig in de biblio theek van 't Duumpje. Voor vragen wende men zich tot de plantenwerk- groep. 6

't Duumpje | 1999 | | pagina 6