Jaarverslag Knotwerkgroep 1998 Van ooonderee... In het jaarverslag dat in het vorige Duumpje ingevouwen zat, was per abuis vergeten het verslag van de knotwerkgroep op te nemen. Op de algemene ledenvergadering is het als nog uitgedeeld, maar voor degenen die niet aanwezig waren, maken we op deze wijze onze omissie goed. De eerste 2 zaterdagen van het jaar is er op de Graatjansdijk bij Sint Anne allerlei knotwerk verricht. Wilgen, po pulieren en essen knotten, musteren voor het Vlaemsch Erfgoed in De Groe, jonge aanplant in vorm gesnoeid en ingeboet. In februari is er een zaterdag besteed aan het afzetten en/of rooien van opslag van struiken langs de zuidkant van de Zanddijk bij Truzement: deze dijk is botanisch erg interessant en het maar laten groeien van opslag zou deze waarden op den duur teniet doen gaan. Verder is er deze maand een boomgaardje bestaande uit ca. 15 hoog- en halfstamfruitbomen grondig gesnoeid. Plaats van handeling: naast de woning van burgemeester Noorde wier in de Koninginnestraat in IJzen- dijke. De maand maart begonnen we bij de Grote Put in de buurt van de Water- boeren: 2 monumentale knotpopulie- ren werden na 7 jaar weer eens verlost van hun zware vrecht. Het zware hout was traditiegetrouw voor de deelne mers en van het rijshout werd een houttuin gemaakt langs het vermaak: een prachtig biotoop voor kleine dier soorten Diezelfde dag is de boomgaard van de familie Braun bij de Waterboeren on derhanden genomen: aangezien het onderhoudssnoei betrof, waren we in een middag klaar. De maand maart werd besloten met knotten en musteren bij Petrus van 't Westeinde op de Golepoldersedijk bij Bressies. Samen met de Rangers o.l.v. Ward de Brabandere en commissaris der Koningin van Gelder (een primeur, bedacht door Johan Kesteloo) is er heel wat werk verzet. De laatste werkdag van het seizoen werd besteed aan vormsnoei van 7 fruitbomen bij de familie de Milliano aan de Stierskreek bij Aardenburg en de afronding van onze werkzaamhe den bij de familie Nortier aan de Brug se Vaart. In augustus hebben we voor het eerst in het bestaan van 't Duumpje (voor zover mij bekend) een zuidtalud van een dijk in de Kleine Boompolder ge maaid. Door Geertje (een van onze speurneuzen) werd ik erop gewezen dat op het betreffende talud de in onze streek zeldzame bokkenorchis in een klein aantal voorkwam. In een samen werkingsverband van waterschap als eigenaar en Zeeuws Landschap is de dijk flink kaal gemaakt. Het seizoen 1998/1999 werd op 7 no vember ingezet bij de familie Nortier (we komen hier nu al ruim 20 jaar en we raken het hier maar nooit beug en ook nooit klaar). Op de dijk is 8 jaar geleden op ons advies een essenhak- houtbosje aangelegd, waarvan 2 jaar geleden de ene helft afgezet is en nu was de andere helft aan de beurt. 4 Zaterdagen hebben we hier gewerkt, waarvan 3 in het essenhakhout en 1 in de knotbomen: op 19 december sloten we het jaar aldus af. Er is dit jaar veel werk verzet ondanks de soms langdurige discussies, want ook dit hoort bij ons werk. De opkomst stemt tot tevredenheid, onder het motto: niet het vele is goed, maar het goede is veel Jongens (meisjes waren er helaas niet bij): bedankt voor jullie inzet en maar weer op naar 1999 Sjaak Herman, januari 1999 Een moment van bezinning. 9

't Duumpje | 1999 | | pagina 9