Schelde en Langetermijnvisie M Het zal duidelijk zijn dat maatregelen pas getroffen kunnen worden als men weet welk doel nagestreefd wordt. De doelen liggen besloten in de lange ter mijnvisie, waaraan wederom Thijs Kramer enige woorden wijdt. Het doel van de Langetermijnvisie Westerschelde (LTV) is het schetsen van een toekomstbeeld voor de poten tiële ontwikkeling van de Wester schelde met inachtneming van een breed spectrum aan zowel positieve als ook negatieve ontwikkelingsmoge lijkheden van dit gebied. De LTV be schrijft de randvoorwaarden voor de beleidsontwikkeling en moet de basis vormen voor het ontwerpen en identi ficeren van verschillende beleidsva rianten. Dit toekomstscenario moet be leidsmakers en bestuurders de moge lijkheid geven te kiezen welke inrich tingsrichting gewenst is. Uitgangspunten De uitgangspunten van de LTV zijn een multifunctioneel estuarien ecosys teem, dat op duurzame wijze voor menselijke behoeften gebruikt kan worden. De LTV gaat uit van een drie tal hoofdfuncties van de Schelde: een veiligheidsvisie waarin veilige water keringen beschreven worden, een toe gankelijkheidsvisie die zich buigt over ruimte voor de scheepvaart en last but not least de natuurvisie die een veerkrachtig en natuurlijk water systeem uitwerkt. Op basis van deze hoofdfuncties worden een aantal deel- visies ontwikkeld. Deelvisies Elke deelvisie legt zowel relaties met de inhoud van overige deelvisies als met externe factoren (zoals b.v. econo mische scenario's betreffende haven en scheepvaartontwikkeling, landge bruik, recreatie en visserij). Om die re den is het van groot belang dat Ne derlandse en Vlaamse natuur- en mi lieuorganisaties hun stem laten horen om ervoor te zorgen dat deze visie voldoende rekening houdt met een duurzame ontwikkeling van het gehele estuarium. Bilaterale aanpak Een ander belangrijk kenmerk van de LTV is haar bilaterale aanpak: beide zijden van de grens dienen in samen hang te opereren, en niet langer per land apart. De visie moet dus een overgang vormen van het huidige na tionale beleid naar een integraal afge stemd beleid voor de Westerschelde over de landsgrenzen heen. Daarom kan de LTV ook als uitdaging worden gezien voor de Europese integratie en de consequente uitvoering van Euro pese richtlijnen. Een gezamenlijke uit werking staat dan ook voorop, waarbij beide partners de gegevens over het estuarium zullen beoordelen en ook gezamenlijk besluiten zullen nemen over de formulering van beleidsdoe len. Hoe lang is lang in lange termijn Betreffende de tijdshorizon liggen de ervaringen met economisch beleid en ruimtelijke ordening van de partners nogal ver uiteen. Nederland heeft rela tief veel ervaring met formulering van visies die zich uitstrekken over 30 1 jaar, terwijl in Vlaanderen een maxi male vooruitblik van 5 jaar gehanteerd wordt. Gekozen werd voor een gefa seerde opbouw van de integrale visie waarbij de ontwikkeling tot 2005 wordt beschreven, een visie wordt gegeven voor de periode 2005 tot 2010 en een zogenoemde "uitblik' wordt geformuleerd voor de lange ter mijn van 2010 tot 2030. Het verzoek om een visie op middellange termijn werd door Vlaanderen gedaan, dat tot uiterlijk 2010 de randvoorwaarden voor een verdere verdieping van de vaargeul wil onderzoeken. De uitein delijke integrale LTV moet een over zicht geven van kansen en bedreigin gen van het estuarium en mogelijke beleidsdoelstellingen die geformuleerd kunnen worden. Omdat zo'n visie al een bepaald pakket aan keuzemoge lijkheden impliceert, is het voor de Es tuariumwerkgroep van belang om haar stem hierin te laten horen. Een belangrijke deelvisie De natuurlijksheidsvisie zal hierbij waarschijnlijk het eerste aandachts punt vormen en zal daarom meer in detail worden belicht. Het doel van deze deelvisie is te komen tot een toe name dan wel versterking van natuur lijkheid, morfodynamiek en natuuront wikkeling in het estuarium inclusief zij-oevers en alle gebieden binnen de waterkerende dijken. Het bijzonder karakter van het estuarium met slik ken, schorren en ondiepe gebieden in zowel zoet als zoute deel dient hierin beschermd te worden. Helaas hebben de makers van de LTV een veel te optimistische kijk op de efficiënte uit voering van beleidsmaatregelen in Frankrijk, Wallonië, Brussel en Vlaan deren. En deze uitvoering is bepalend voor de ontwikkeling van een uniek en schoon systeem. Verdieping Schepen met maximale diepgang van 44 voet kunnen in één getij naar |jg| griNM sv mmk 12

't Duumpje | 1999 | | pagina 12