Nieuwkerkse Kreek; een excursie Zondag 11 april had zich een groep van ruim 25 geïnteresseerden verza meld bij 't Wafeldurp, de zuidelijke arm van de Nieuwkerkse Kreek, voor een excursie. Het weer leende zich er uitstekend voor. Ondanks de voorspel lingen, scheen de zon lekker, en we hadden windje mee. Wat kon men zich nog meer wensen? Excursieleider was Willy Maenhaut die in het kort schetste voor de aanwe zigen dat hij sinds kort met pensioen was, en nog minder tijd had dan in de periode dat hij nog voor het water schap werkzaam was. De excursie sloot goed aan bij zijn werk destijds, want een van zijn taken was ervoor te zorgen dat de kreken in een goede toe stand bleven. De laatste jaren werd bij de kreken gevochten tegen de bierkaai en dit terwijl het er enige decennia wel anders uitzag. Hij citeerde enige zin nen uit een tekst van 20 jaar gele den, waarin sprake is van een liefelij ke, met riet omzoomde kreek. Van dit lieflijke was een tiental jaren geleden weinig meer over. Alle oevers waren flink afgekalfd en steeds meer landbouwgrond verdween in de kreek. De grondeigenaar trachtte met hele voeren puin de afkalving te bestrijden, maar dat hielp maar even. De golven gingen even later vrolijk hun gang. Nieuwe inzichten Nieuwe inzichten deden zich echter voor: de natuurvriendelijke oevers. Het klinkt mooi, maar er zat heel wat meer aan vast dan een iets gewijzigde aanpak. Het kwam erop neer dat van de grondeigenaar een lap grond gren zend aan de kreek in eigendom ver worven werd door het waterschap en volledig anders ingericht. Zodanig dat het oude vertrouwde riet weer kon wortelen, en gedurende een reeks van jaren op eigen kracht voldoende ste vigheid verwierf om de golven te kun nen trotseren. Omdat het riet geplant werd met uiter mate kleine polletjes, duurt het enige jaren alvorens hier de broodnodige stevigheid verkregen wordt. Voor de rietberm werd een flinke grondberm aangebracht van 2 meter breed die ervoor zorgdroeg dat het riet enige jaren de kans kreeg voldoende te wor telen. Het geheel was een kostbare geschie denis, maar in het kader van de landin richting, werden de plannen net op tijd ingebracht door de zojuist opgerichte stichting Dijk- en Kreekbehoud, een stichting die de voor onze streek zo kenmerkende dijken en kreken teloor zagen gaan, en via deze stichting de teloorgang een halt wilde toeroepen. Zo werd extra subsidie voor de Nieuwkerkse Kreek aangeboord, en zo kreeg daar de landinrichting een heel andere loop dan oorspronkelijk ge pland was. Langs het gehele kreekge deelte, oostelijk van de weg Scherp- bier - Groede werd zo'n grondberm aangelegd, en hierachter een enorm aantal rietpolletjes ingeplant. Nu, enige jaren later, blijkt het riet op een groot aantal plaatsen goed aange slagen te zijn. Op andere plaatsen ech ter, waar de golven, opgestuwd door de wind, vrij spel kregen, is de grond- wal geheel verdwenen. Daar waar men dit tevoren zag aankomen, is de grond- wal versterkt met vlasdoek, maar op andere plaatsen heeft dit niet mogen baten. Ook de bisamratten, de eerste jaren afwezig, zijn weer terug. Na de inleiding stapte het gezelschap de grondberm op en begon aan de wandeling. Zo af en toe werd even ge- stopt om enige toelichting te verschaf fen. Na een flink eindgelopen te hebben, en na het nemen van een slootje, be reikten we het deel waar de archeolo gie aan de orde kwam: de plaats waar de kerk van Nieuwerkerk ooit gestaan had, en waar bij de aanleg van de wal, gedeelten ervan opgegraven waren. Hier werd zowel letterlijk als figuur lijk uitgebreid stilgestaan bij de histo rié. Hierna werd de tocht voortgezet. Hoe meer we naar het oosten liepen, des te meer de grondwal met de golven in aanraking was gekomen en des te smaller ons voetpad werd. De tocht kreeg kreeg iets van een overlevings tocht, want het was soms een les op de evenwichtsbalk. Soms moesten we ons, vasthoudend aan een over het water hangende tak van een "troenke", verder voortbewegen. Het ging erg lang goed... maar het moest er toch eens van komen: er gleed iemand uit. Gelukkig bleek het een sprookje te zijn dat de kreek zo diep was dat de kerk van Groede er helemaal in kon staan: onze excursieganger bleef bij het middel steken. Een aantal weken voor deze excursie had de pas in haar geboortestreek te ruggekeerde Zeeuwse ons toever trouwd dat ze blij was lid geworden te zijn van zo'n leuke vereniging. We hopen dat ze er nog steeds zo over denkt. 14

't Duumpje | 1999 | | pagina 14