Gierzwaluwen en ridderorden Zaterdag 26 juni 1999 was een dag die velen nooit zullen vergeten en zeker Günther Prang niet, de Gierzwaluwen voorvechter uit Nieuwvliet. In vorige Duumpjes zetten we hem in het zonnetje, omdat hij voortdurend strijd voerde voor de gierzwaluw in het algemeen, en voor het voortbe staan van de nestgelegenheid in de Lutherse Kerk te Groede in het bijzon der. Het logo van de Gierzwaluwen- werkgroep Nederland. Oude situatie De oude Lutherse kerk herbergde een grote kolonie gierzwaluwen, en een vijftal jaren geleden, heeft Giinther met hulp van een vijftal leden van de vogelwerkgroep en met de gratis door smid Henk Cijsouw beschikbaar ge stelde hoogwerker een groot aantal speciale dakpannen gelegd om de nestgelegenheid nog verder te verrui men. Renovatie Het bleef allemaal goed gaan totdat de Stichting Groede alle subsidies rond had en met renovatie van het stokoude kerkgebouw een begin kon worden gemaakt. Een begin van het einde voor de gierzwaluwen, ware het niet dat Günther met niet aflatende energie allerlei mensen begon te bewerken en uiteindelijk de bal begon te rollen. De architect die tevoren waarschijnlijk nooit van een gierzwaluw gehoord had, paste de plannen aan. Wethouder mevrouw Cuelenaere stelde voor op Scholengemeenschap Het Zwin nest kastjes te laten maken. Er werd een extra zolder in de kerk aangebracht, met een speciale trap erheen, opdat alles goed bekeken zou kunnen wor den. Het behoud van de kolonie was een feit, en alles omdat Günther er de afgelopen jaren voortdurend mee in de weer geweest is. Gierzwalu wen werkgroep Nederland Dat hij er vol van zat bleek ook op de landelijke coördinatorendag van de Stichting Gierzwaluwenwerkgroep Nederland, die vorig jaar voor de tweede maal gehouden werd, en wel in Noordwijk. Het bevlogen verhaal dat Günther op die dag hield over "zijn" project leidde ertoe dat de jaarlijkse bijeenkomst dit jaar in Groede gehou den werd en wel in de Lutherse kerk. Een verrassing En velen die wel eens gehoord hadden dat Zeeland het land was waar het leven goed was, moesten aan het eind van de dag erkennen dat het voor de meesten nieuwe Zeeuws-Vlaanderen een nog beter leven inhield. Want waar maak je dat mee dat terwijl je naar voordrachten over gierzwaluwen luistert, je door de hoge ramen gier zwaluwen voorbij ziet en hoort gieren. De dag zelf Tussen 12.00 en 13.00 uur kwamen de Auke H. Jerhtw '96 leden van de gierzwaluwenwerkgroep uit alle delen van Nederland de Lutherse Kerk binnen "druppelen" en stipt 13.00 uur opende voorzitter Hans Westendorp de bijeenkomst. Nadat bleek dat de hoge kerk voor nogal wat galm zorgde, werd de bescheidenheid maar even terzijde geschoven en de openingsspeech vanaf de kansel voort gezet. Dat was een stuk beter te ver staan. Hij werd gevolgd door Günther die de gasten in "zijn" project welkom heette, en bergen werk verzet had om er een succesvolle dag van te maken. Ver volgens richtte Ria Brakman namens Het Vlaemsche Erfgoed een woordje tot de gasten. Na deze opening kwamen op onge dwongen wijze velen aan het woord die allerlei zaken te melden hadden 16

't Duumpje | 1999 | | pagina 16