over successen (en ook tegenslagen) die ze bereikt hadden in hun strijd voor de gierzwaluw. Zo vertelde professor Vannieuwen- huyze over de verbouwing van de vee markt in Brugge. Wat hadden ze hun best gedaan de kolonie te behouden, maar niets mocht baten. Wel ontdekte hij gaande hun activiteiten een nieuw onderscheid bij de gierzwaluwmanne tjes. Enerzijds de heren die de vrou wen trachtten te bekoren door op spec taculaire wijze allerlei duikvluchten uit te voeren, maar toch te jong bleken om in de smaak te vallen, en ander zijds de heren die stiller doch doel treffender tewerk gingen en er dus wel in slaagden nageslacht te verwekken. Een andere dame had in Amersfoort allerlei bedrijven platgelopen, en zo waar, zo langzamerhand begon er bij sommige architecten iets te dagen. En meestal zijn er slechts minimale wijzi gingen voldoende om het voortbestaan van een kolonie te waarborgen. Weer een ander vertelde dat hij bij het verbouwen van zijn woning het bou wen van een mooie enige meters lange bloembak gecombineerd had met nes telmogelijkheid voor de diertjes. En verder kreeg hij het bij zijn dagelijkse werk als uitvoerder bij een grote lan delijke bouwfirma ook steeds meer voor elkaar dat voorzieningen werden geschapen voor de zwaluwen. Amsterdammer Fiedeldij Dop had een willig oor gevonden op het gemeen tehuis. Bij het afgeven van een bouw vergunning werd een verwijzing opge nomen naar de Vogelwet. Deze ver wijzing, 1 regeltje tekst, zorgde ervoor dat er een veel betere bescherming voor de gierzwaluw plaats kan vinden tijdens bouwactiviteiten. En nestkasten. In vele soorten en ma ten. Alle met hun specifieke voor- en nadelen. Marjos Mourmans, die voor de organi satie tekende, en tevens secretaresse van de gierzwaluwenwerkgroep, hield een lezing over de temperatuur in de kunstnesten die als het zonnetje erop stond, buitensporige hoogtes kan be reiken: een aspect dat dikwijls over het hoofd gezien werd. Voor velen een nieuw punt van aandacht. Een van de laatste sprekers had met een infra-roodcamera in de kast het gehele gezinsleven van een paartje gierzwaluwen vastgelegd. Monniken werk. Maar buitengewoon nuttig, want het draagt bij aan de kennis over deze vogelsoort waarvan eigenlijk nog zo weinig bekend is. Onverwachte gasten En rond half vijf kwam wethouder Bolijn binnen, gevolgd door enige da mes voorzien van enige geluidsappara tuur. Gtinther werd samen met zijn vrouw op het podium verzocht en me vrouw Bolijn begon een korte schets van Günthers jeugd in Utrecht, toen hij zich ook al interesseerde voor gier zwaluwen. Ze vertelde over de vele bezoeken die hij overal bracht om te bewerkstelligen dat de kolonie in de Lutherse kerk behouden kon worden. En aan slot van haar verhaal kwamen de woorden: "Het heeft Hare Majesteit behaagd..." en kreeg Gtinther zijn ere teken opgespeld. Afsluiting Na dit officiële gedeelte waren er hap jes en drankjes en vervolgens was een gezamenlijke maaltijd in het program ma opgenomen. Per slot van rekening zou het vrij laat worden voordat alle bezoekers hun woonplaats bereikt had den. Tijdens en na de maaltijd konden de aanwezigen in kleine groepjes de zol der gaan bekijken waar al enige broed sel te aanschouwen was. En nadat iedereen gelaafd en gespijzigd was, werd, voorzover men nog tijd had, een wandeling door Groede gemaakt met haar mooie Molenstraat, het pittoreske museumstraatje dat helaas naar de naam Slijkstraat luistert, en die mooie Markt met de muziek"-tent" en de pas geheel vernieuwde dorpspomp. Velen spraken de intentie uit nog eens terug te komen naar dat kleine dorp in Zeeuws-Vlaanderen dat voor velen nu Temidden van vrienden worden de versierselen opgespeld. pas echt op de kaart van Nederland lag. Jaap de Hulster, juli 1999. Open monumentendag Op zaterdag 11 september is het in Nederland Open Monumentendag, waaraan uiteraard ook Het Vlaemsche Erfgoed meewerkt. In het kader hier van is ook de Lutherse kerk geopend voor publiek en zal een presentatie te zien over onder andere gierzwaluwen. Tijdens deze presentatie zal dhr. Prang aanwezig zijn en vragen beantwoor den. Gierzwaluwen zult u dan niet meer aantreffen, want die vertrekken rond de tweede week van augustus weer naar het verre zuiden. Wel zullen er zaken te melden zijn over broedresultaten, want daar is het per slot van rekening om begonnen. We hopen u op deze dag te mogen begroeten. 17

't Duumpje | 1999 | | pagina 17