Kust in Kleuren en de Clethemspolder De afgelopen maanden is ieder in de gelegenheid geweest om kennis te ne men van een eerste uitwerking van Kust in Kleuren. Door berichtgeving in de media en door een heuse inloop middag zijn de eerste plannen voor de herinrichting van de Clethemspolder gepresenteerd. En dat ze er "kleurig uitzagen, was de alomgehoorde reac tie van de vele belangstellenden. Een nadere toelichting op deze aftrap door Aclrie Provoost. Voorbeeldproject Na de presentatie van de bundel met ideeën van 't Duumpje en RECRON over "Kust in Kleuren" was de aan dacht vanzelfsprekend eerst gericht op het totaal van deze plannen voor de gehele kust. De ingekleurde 600 hecta re werd door de verschillende partijen over het algemeen positief ontvangen. Er viel op het gemeentehuis te belui steren, dat het plan beoordeeld werd als een onderbouwing voor een herin richting met duidelijke meerwaarde voor het gebied. Natuurlijk zijn er bij een aantal betrokkenen - en eigenlijk ook bij ons - nog een groot aantal vra gen, die in dit stadium (nog) niet be antwoord kunnen worden. Maar zowel RECRON als 't Duumpje zijn tevre den over het stramien waarlangs nu verder gewerkt kan worden. Van visie naar uitvoering Hoogste tijd dan ook, om in een duide lijke uitwerking te laten zien wat nu de nieuwe invulling van de Clethems polder in werkelijkheid voorstelt. Een taak die in goede handen was bij de Landinrichtingsdienst: zij werkten de grote lijnen van de visie uit voor het gebied ten westen van Camping Groede en gelegen tussen de kustweg en de Groedse Duintjes. Voor dit 13 ha grote gebied moesten allereerst gronden verworven worden. Dit is op basis van vrijwilligheid gebeurd. Een proces waarin enige creativiteit aan de dag moest worden gelegd om hier een combinatie mogelijk te maken van een bestaand bedrijf met het nieuwe gebruik. Door een uitgekiende uitruil werd het zo geregeld dat de heer Die- rings aan de Zeeweg grotere huiska vels kreeg, waardoor in de Clethems polder een aaneengesloten ruimte vrij kwam voor de gewenste herinrichting. En daarmee kon de landinrichting aan de gang. Inrichtingsplan Omdat het gebied grenst aan de Groedse Duintjes, was het streefbeeld voor de inrichting niet al te moeilijk. Voor een optimale combinatie van na tuur en recreatie werd al vlug gedacht aan binnendijkse duintjes; omdat het Zwarte Gat grenst aan dit gebied, moest een overgang worden gemaakt naar een natte structuur. Hiermee kwam een verlaagd gedeelte van een kreek in beeld, dat in het waterpeil aansluiting krijgt met de Groedse Duintjes. Zoals de tekening laat zien, zijn beide onderdelen in elkaar verwe ven, waardoor er volop ruimte komt voor de bijbehorende overgangszones van grasland en ook dras- en rietland. Op een dergelijke ondergrond zijn er volop mogelijkheden voor aanleg van een doorgaand voetpad met een brug- achtige oversteek van de tankval. Ook stapstenen, een trekvlot en een uit zichtpunt zorgen voor de nodige af wisseling. De vele hoogteverschillen Kust in Kleuren: Uitwerking Cletemspoider Water 1- tot 0 NAP Dras/riet 0 tot 1/2+ NAP Grasland 1/2+ tot 1+ NAP Duinen 1+ tot 5+ NAP Duinen 5 tot 8+ NAP Bossages oud/nieuw raster veerooster wandelpad dienst landelijk gebied 2

't Duumpje | 1999 | | pagina 2