van de duintjes geven aan de beleving van het duinpad letterlijk een extra dimensie. Werk met werk maken De kosten van de gehele operatie kon den beperkt worden door te gebruik maken van het zand dat bij de natuur ontwikkeling in de Sophiapolder be schikbaar komt. Toekomstig beheer Wat ligt er meer voor de hand dan het beheer van het gebied in handen te geven van een professionele instantie. Het voorstel luidde dan ook het beheer van de Clethemspolder over te dragen aan Het Zeeuws Landschap. Voor zover op dit moment bekend is, zullen de grasgedeelten worden begraasd en komt er een ruime toegankelijkheid van het gebied. Daarmee wordt de ruimte gegeven aan een veelsoortig re creatief medegebruik. De bestaande fietspaden blijven in tact, waardoor in overeenstemming met de Groedse Duintjes de ontsluiting daarvoor aan de noordzijde van het gebied komt te liggen. Inpassing in de kuststrook Natuurlijk is het van belang stil te staan bij de inpassing van dit aparte plan voor deze polder in de totaalvisie voor de kust. Bij nadere beschouwing van de inrichtingskaart staat de keuze voor binnendijkse duintjes op deze plaats niet ter discussie. Ze grenzen immers aan de al bestaande duinen in deze omgeving. Voor bijbehorende natuurwaarden ligt hier dus verster king in het verschiet. Ook de aanwe zigheid van de Zwartegatse Kreek is aanleiding hier de plaats van de natte onderdelen te rechtvaardigen. Zeker de draslanden grenzend aan de weg vragen om een vervolg met het gebied ten zuiden van de weg naar de kreek toe. In dit gebied kunnen dan vooral de natte natuurwaarden benadrukt worden, waar in het gebied ten noor den van de weg de nadruk ligt op re creatief medegebruik. Wisselwerking particulier - overheid De meest in het oog springende ruimte wordt in de huidige situatie ingeno men door het campingterrein. Ruim van opzet toont dit terrein een strakke en eenvormige opzet. Hiermee vormt het een sterk contrast met de voorge stelde inrichting van de Clethems polder. Binnen het huidige plan is er geen ruimte voor aanpassing op de camping, maar als de eerste signalen ons niet bedriegen ligt het vanuit parti culier initiatief wel degelijk voor de hand om t.z.t. met aanvullende voor stellen te komen. En het is met name dit laatste - de wis selwerking tussen particulier initiatief en overheid - die in eendrachtige sa menwerking drager zal moeten zijn van "Kust in Kleuren". Wordt hopelijk spoedig vervolgd Uitstapje met W.N.F.-Rangers Het was 8 mei 1999 en het begon om 13.30 uur. We moesten naar het Be zoekerscentrum te Cadzand. Eerst moesten we wachten tot de ande ren er waren. Toen gingen we naar binnen, kijken wat er te zien was. Wat er te zien was zullen we je nu ver tellen: er waren fossielen te zien van meer dan 1.000.000 jaar oud en er stond ook veel informatie over die fos sielen. Toen gingen we naar de vogels kijken. Ook weer boordevol informatie. En er waren knopjes waardoor je het geluid van de vogels kon horen. Er waren ook graten van haaien, en ook veel haaientanden. Daarna gingen we naar het strand. Daar maakten we een strandwandeling en hebben verschillende onder ons haaientanden gevonden. Toen gingen we naar het Zwin en hebben we haai entanden meegesmokkeld, want het Zwin ligt in België. We zijn daar naar een platform gegaan waar een tank stond die een ver uitzicht had over de zee. Met daaromheen een tankwal: dat was een soort dijk waar tanks niet overheen konden. Uiteindelijk hebben we onze middag met een wandeling terug naar het bezoekerscentrum beëindigd!! Cjtoetjes 7/lurtin en 1/jouri UI (Marten de Badts Jouri Verbeke) 3

't Duumpje | 1999 | | pagina 3