a. de natuurwaarde van de houtop stand; b. de landschappelijke waarde van de houtopstand; c. de waarde van de houtopstand voor stads- en dorpsschoon; d. de beeldbepalende waarde van de houtopstand; e. de cultuurhistorische waarde van de houtopstand; f. de waarde voor de leefbaarheid van de houtopstand. Onder andere op grond van deze argu menten heeft 't Duumpje bezwaar gemaakt. Want als je de weigerings- gronden voor deze 80 bomen niet zou toepassen kun je net zo goed de kap- verordening afschaffen. Als we de ma nier waarop tot nu toe in de gemeente Sluis - Aardenburg de kapverordening is toegepast van een beoordeling zou den moeten voorzien, is de benaming kapaansporing meer op zijn plaats. In de Sluise gemeentepolitiek tellen voornamelijk economische belangen en de natuur wordt daaraan onderge schikt gemaakt. Om u een indruk te geven over welke waarde we hier spreken, dient u voor deze 80 bomen te rekenen met niet minder dan 150.000,- a 200.000,-. Dit is slechts een globale berekening volgens de landelijke erkende "metho de Raad". Toekomst Het zou mooi zijn als het parkbos De Elderschans ooit nog eens, voorzover dit nog te realiseren is, hersteld zou worden in de geest van het beplan tingsplan van 1845. Het zou een schande en een kapitaals vernietiging zijn als deze bomen nu gekapt zouden worden om vervolgens over 15 jaar tot de ontdekking te ko men dat er in Aardenburg meer groen moet worden aangelegd om het aan trekkelijk te maken voor nieuwe inwo ners. Ik zie de kop al voor me in "De Sinc- falbode" van 20 juli 2014 FACELIFT VOOR AARDENBURG geraamd op 9.000.000,-. Laat ons hopen dat onze huidige bestuurders van de fouten van hun voorgangers hebben geleerd en ook van hun eigen fouten willen leren. Het is ons allen bekend dat de ge meentelijke politiek onze stem eens in de vier jaar graag hoort. Dit betekent niet dat ze vervolgens gedurende de zittingsperiode van 4 jaar zonder en over ons moeten regeren. Nee, graag met ons. Dit komt de gezondheid van alle partijen ten goede en door deze handelwijze in de praktijk te brengen, behoeven politici in de gemeente Sluis-Aardenburg niet gefrustreerd en rancuneus rond te lopen omdat het hen niet lukt zonder de stem van belang hebbende organisaties hun belangen te realiseren. Zullen de bomen in de gemeente Sluis - Aardenburg ooit tot in de he mel groeien Die illusie heb ik niet, maar enige ver betering is al zichtbaar. Het feit dat de gemeente de kapvergunning voor deze 80 bomen bekend maakte in "De Sinc- falbode" en enkele andere regionale kranten is opmerkelijk en getuigt toch van openheid naar de bevolking. Ik hoop dat dit geen uitzondering was, en dat van nu af aan, net als een bouw- aanvraag, ook een aanvraag voor een kapvergunning gepubliceerd wordt zo als dit ook elders in den lande goed gebruik is. Tot slot zouden we het bijzonder op prijs stellen binnenkort eens met Ge meente Sluis-Aardenburg een boom op te zetten over het bomenbeleid. Het is bevorderlijk voor het welzijn van de bewoner, het welzijn van de natuur, en last but not least het aanzien van de politicus. Theo Aernoudts, augustus 1999. Hoe je ook op een andere manier met mensen kunt omgaan die de natuur een warm hart toedragen, kun je lezen in het volgende artikel met de kop "Al vorens het kalf verdronken is, graaft men een nieuwe put". Nieuws van het Zwin Lepelaars In deze tijd van het jaar zijn er dage lijks nogal wat lepelaars aanwezig in het reservaat. Van 30 juli tot 2 augus tus waren er zelfs 31 exemplaren. Het zijn hier echte doortrekkers. In de len te zie je ze op doortrek naar hun noor delijke broedgebieden, vooral de Wad deneilanden. In de nazomer trekken ze terug naar hun overwinteringsggebie- den, vooral in Mauretanië. Kleine zilverreigers In augustus en september kun je in de Zwinschorre soms heel wat Kleine zil verreigers observeren. Deze mooie kleine witte reigersoort broedt in klein aantal in de Zwinbosjes. Na de broed tijd trekken zuidelijker broedvogels soms in noordelijke richting. Dit noemt men dispersie. Op 1 augustus telden we zelfs 24 exemplaren. Zeldzame waarnemingen: - een veldzanger van 18 tot 20 juli - een slechtvalk op 1 augustus Slecht voorseizoen Het voorseizoen was relatief koud en vochtig met het gevolg dat de broedre- sultaten niet al te best waren, vooral voor steltlopers en andere vogels die in moerassige gebieden broeden. Zo was er een grote sterfte bij de jonge Ooievaars. In de Zwinschorre zijn er weinig jonge Tureluurs, Scholeksters en Kluten te zien. Heel wat broedvo gels uit het hoge Noorden (zelfs uit Siberië), waarvan hoogstwaarschijn lijk het broedsel mislukte, konden dus relatief vroeg in het reservaat worden waargenomen: Steenlopers, Zilverple vieren en Rosse grutto's. Beheerswerk De uitgevoerde werken leidden tot een toename van het aantal broedende klu ten (62 paar). Verder 42 Scholeksters, 8 paartjes Tureluur, 2 paar Strand- en 1 paar Bontbekplevier. Tot slot een eerste broedgeval (voor het Zwin) van de Grote Stern, tussen 38 paartjes Vis- dief. Guido Burggraeve, conservator. 5

't Duumpje | 1999 | | pagina 5