Scheldenieuws Recent troffen we berichten in de streekpers aan over een nieuwe ronde verdiepingen van de Schelde, geluiden over sterk tegenvallende broedresulta- ten op de Hoge Platen, over drama tisch lage garnalenvangsten, alle toe- geschreven aan de huidige verdieping. Verder lazen we dat de Nederlandse overheid in strijd met Europese regel geving verzuimd had ten aanzien van de Schelde een aantal beschermings maatregelen te treffen. Alle reden voor de redactie een aantal deskundigen te vragen de stand van zaken te schetsen. Thijs Kramer bijt het spits af. Verdrag van Saeftinghe Twee jaar geleden behoorde 't Duumpje tot de ruim 30 Zeeuwse en Vlaamse natuur- en milieuorganisa ties, die het "Verdrag van Saeftinghe" ondertekenden. Met de ondertekening van het verdrag spraken de organisa ties met elkaar af nauwer samen te werken rond het Schelde-estuarium: het gedeelte vanaf de Scheldemonding tot aan Gent, het gedeelte waar de ge- tij-invloed nog duidelijk merkbaar is. Oprichting Estuariumwerkgroep En de daad bij het woord voegend werd een estuariumwerkgroep opge richt, hangend onder de overkoepelen de "Grenzeloze Schelde". In deze werkgroep nemen deel Natuurmonu menten, het Zeeuwse Landschap, de Zeeuwse Milieufederatie en onze Vlaamse collega-organisaties. De werkgroep heeft vooral als taak de beleidsontwikkeling te volgen en te beïnvloeden. Sinds kort heeft de werk groep een eigen coördinator, die half- tijds voor de werkgroep werkt. Het is Birgit Dauwe, marien bioloog en kort geleden gepromoveerd op de relatie tussen chemische sedimenteigenschap pen en structuur van bodemdierge- meenschappen in de Noordzee. Een derde Scheldedag Op zaterdag 18 september wordt in het kader van het Verdrag van Saeftinghe een derde Scheldedag georganiseerd. Deze dag is bedoeld om de laatste ont wikkelingen te bespreken en nader met elkaar kennis te maken. Misschien een goed idee om eens te bekijken of ët Duumpje op bezoek kan bij een ver wante organisatie langs de Schelde, want daar valt gelukkig nog heel wat moois te beleven. Doel estuariumwerkgroep? Het Schelde-estuarium, het tijgevoeli- ge deel tussen Gent en Vlissingen, is een bijzonder deel van het Schelde- bekken. Hoewel dit gebied geken merkt wordt door een lange geschiede nis van waterverontreiniging en bag- gerwerkzaamheden, is de natuurlijke overgang van zout naar zoet water en de karakteristieke morfologie van pla ten en geulen nog grotendeels intact. Dit estuariene deel van de rivier ver vult heel wat verschillende functies: een ecologische functie, een vaarweg functie, veiligheid tegen overstromin gen, een recreatieve en een visserij functie. Deze complexe functies vra gen om een goede onderlinge afstem ming op grensoverschrijdend niveau tussen Vlaanderen en Nederland. Na- tuur- en milieuverenigingen coördine ren reeds geruime tijd hun activiteiten binnen het Scheldebekken. Dit ge schiedt op structurele wijze binnen Grenzeloze Schelde vzw, het interna tionale samenwerkingsverband tussen Nederland. België (Vlaanderen, Brus sel, Wallonië) en Frankrijk. Activiteiten estuariumwerkgroep Het overkoepelende Grenzeloze Schelde vzw. ijvert in de eerste plaats voor een samenhangende aanpak van waterverontreiniging en natuurontwik keling langs de gehele Schelde. De es tuariumwerkgroep beperkt zich tot het Schelde-estuarium en bestaat uit na- tuur- en milieuorganisaties die het Verdrag van Saeftinghe hebben onder tekend. Vlaamse partners zijn de mi lieukoepel Bond Beter Leefmilieu vzw, Natuurreservaten vzw en De Wielewaal vzw. Aan de Nederlandse kant participeren Zeeuwse Milieufede ratie, Natuurmonumenten en Stichting Zeeuws Landschap. In tweede instantie wil de werkgroep op gecoördineerde wijze de betrokken heid van de bevolking bij het estuari um vergroten, door de enorme ecolo gische waarden en potenties van dit unieke gebied uit te dragen. Het doel is een breed maatschappelijk draag vlak te verkrijgen voor ecologisch behoud en herstel van het Schelde- estuarium. Een derde aandachtspunt voor de werkgroep ligt op beleidsma tig terrein: het nauwgezet volgen van beleidsontwikkeling rond het Schelde- estuarium en op strategisch gunstige momenten de stem van de natuur- en milieu organisatie te laten horen. Be langrijk is hierbij het kritisch volgen van de door de overheid op te stellen bilaterale Langetermijnvisie (2010- 2030) op het Scheldebekken. De expertise van de vertegenwoordi gers van de aangesloten verenigingen zal worden gebruikt om bijvoorbeeld een constructieve alternatieve Lange termijnvisie op te stellen, die tracht een integraal streefbeeld van een duur zame ontwikkeling van het estuarium te geven. Hierbij zullen naast natuur lijkheid ook de andere hoofdfuncties zoals toegankelijkheid van de havens en veiligheid tegen overstromingen worden betrokken. Thijs Kramer, juli 1999. 9

't Duumpje | 1999 | | pagina 9