1! Kappen met illegaal kappen In het vorige Duumpje stond een arti kel over het voornemen om 80 bomen te kappen bij de Elderschans in Aardenburg. In dit artikel werd. er ook gewag gemaakt van het feit dat er nogal veel bomen zonder kapvergun- ning, dus illegaal, worden geveld. Nu is dit niet alleen 't Duumpje opge vallen; ook de provincie ziet de ont bossing van Zeeuws-Vlaanderen met lede ogen aan. De provincie is inmid dels met maatregelen gekomen. Het streven van de provincie is om in samenwerking met gemeenten, politie en het Openbaar Ministerie illegaal kappen van bomen te voorkomen. Om dit te bereiken is een project ge start, getiteld 'DE BOOM GEVELD' Door voorlichting, afstemming en handhaving hoopt men dit doel te kun nen bereiken. De Regionale Kontakt- groep Milieu heeft goede ervaringen opgedaan met een gebiedsgerichte aanpak van milieuhandhaving in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaar dat dit gebied tot proefgebied is verkozen; of misschien wel uitverkoren? Waren we niet eerder uitverkoren als proefgebied voor DUURZAAM VEILIG Een nieuw proefproject De resultaten en de effecten van 'DE BOOM GEVELD' kunnen in ieder geval nooit meer stof doen opwaaien dan DUURZAAM VEILIG. Het pro ject moet resulteren in een situatie waarin de boom met een gerust hart kan blijven (be)staan. Naast de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV) voor de bebouwde kom zijn er ook bepalingen opgenomen in het Bestem mingsplan Buitengebied van de ge meenten ter bescherming van een groot aantal beplantingen in bepaalde beschermde gebieden. De Boswet staat garant voor het behoud van het bosareaal buiten de bebouwde kom men. Dat de provincie deze aktie seri eus aanpakt, werd een aantal Oost Zeeuws-Vlamingen begin november bij de economische politierechter wel duidelijk. Ze werden veroordeeld tot voorwaardelijke boetes van 1000 tot 2250 gulden voor het niet nakomen van de herplantplicht binnen de gestel de termijn in het kader van de Boswet. Het hangt in de lucht Bij het opsporen van overtredingen zal dit najaar verscherpte controle plaats vinden zowel door milieuvluchten uit te voeren als door politie, gemeente en provincie. Regelgeving De regelgeving is voor veel mensen niet duidelijk: het is dus verstandig om eerst informatie in te winnen alvorens je de bijl in de boom zet! Want waar illegaal gehakt wordt, vallen spaan ders! Met het tijdig inwinnen van informatie kun je bestraffing voorkomen. Deze kan variëren van een aanzienlijke sanctie tot strafrechtelijke vervolging. Vraag dus eerst een kapvergunning aan. De termijn tussen aanvraag en het eventueel verlenen van de vergunning duurt meestal enkele maanden. Als de gemeente het van belang acht je aan vraag te publiceren kan iedereen bin nen een termijn van 6 weken na publi catie reageren op je aanvraag. Gedu rende deze periode mag er dus nog niet gekapt worden. Als je illegaal kapt of eerst kapt en pas hierna een kapvergunning aanvraagt kun je erop rekenen dat je in het kader van het lik-op-stuk-beleid van de pro vincie voor het beklaagdenbankjel komt te staan bij de rechtbank. Vroeger werd er recht gesproken'] onder de lindeboom. Rol van 't Duumpje Wat mag je van natuurbeschermings vereniging 't Duumpje op dit gebied verwachten De planologiewerkgroep zal het ver zoek om een kapvergunning beoorde len en omdat het in veel gevallen beeldbepalende bomen betreft, zoeken naar wegen om kappen te voorkomen. In veel gevallen is het ook puur gemakzucht bomen te kappen. Als men zich de moeite getroost te zoeken 12

't Duumpje | 1999 | | pagina 12