Sluis aan Zee Over het enige weken geleden gepre senteerde Sluis aan Zee zijn door de natuurbescherming wat tegenstrijdige berichten de wereld in geslingerd. Reden voor Thijs Kramer om in onder staand artikel enige nuanceringen aan te brengen. Het is nog niet zo gek lang geleden, dat gemeentebestuurders het als hun belangrijkste taak zagen goed op de winkel te passen: dus ervoor zorgen dat er toch vooral niet teveel verander de. Die tijd is voorbij. Gemeentenbesturen buitelen over el kaar met de meest futuristische plan nen. Het lijkt erop alsof onze heden daagse bestuurders met elkaar een wedstrijd zijn aangegaan wie Brussel het meeste geld weet te ontfutselen. In ieder geval wordt het succes van de bestuurder afgemeten aan de omvang van de door hem binnengehaalde sub sidiebedragen. Overigens is het nuttig ook de hand in eigen boezem te steken: in natuurbe schermingskring is hetzelfde virus aanwezig. Want het is vrij logisch dat als je wat wilt, je hiervoor geld nodig hebt. En als dat geld dan wordt besteed aan meer natuur en aan ver fraaiing van het landschap Sluis aan Zee Het past dan ook geheel in deze tijds geest dat Guido van Daele, amper en kele weken wethouder van gemeente Sluis-Aardenburg, zijn droomproject bedacht: Sluis aan Zee. De aanleiding ligt voor de hand. De invoering van de Euro kan ertoe leiden dat de aantrekkingskracht van Sluis ver dwijnt. Geen prijsvoordelen meer voor de Belgen en het toenemen van fiscale transparantie doet ook de tot nu toe goed florerende banksector huiveren. Als de grens verdwijnt, verliest Sluis zijn belangrijkste attractie. Daar moet iets op gevonden worden. Volgens Van Daele is een jachthaven op de plaats waar ooit de haven aan het Zwin heeft gelegen, tegenover zo'n 5 kilometer van de kust is echter geen sinecure. Maar het is op zich bewonderenswaardig dat een bestuur der op zo'n wonderlijk, niet voor de hand liggend idee komt. Hooggegrepen De vraag is alleen of het idee niet te hoog gegrepen is. Je moet geen goede Foto: Peter Verdunnen Nieuw gemaal Het begint al bij het gemaal in Cad- zand-Bad. Het moet vervangen wor den door een sluis. Het gemaal kan verplaatst worden naar de dijk rond het Zwin ergens achter restaurant de Witte Koksmuts. Op zich nog niet zo'n gek idee, want daarmee zou tevens de verzanding van het Zwin Rozenoord, de impuls die Sluis nodig heeft. kenner van de streek zijn om te zien welke hobbels genomen moeten wor den voordat een zeilboot vanuit de Noordzee Sluis kan bereiken. Het realiseren van een jachthaven op 14

't Duumpje | 1999 | | pagina 14