Tussen 1980 en 1995 zijn de gehaltes aan ZWM sterk afgenomen (b.v. voor cadmium met factor 8 en koper en zink met factor 2 vergeleken met de concentraties van eind jaren zeventig). Het 2 maal verhoogde mangaangehalte in rivierslib kan wel uit de verbetering van de zuurstofhuishouding verklaard worden. Waterbodems Voor waterbodems geldt dat de rela tief geringe reactiviteit van ZWM in de brakwaterzone samenhangt met het zuurstofloze karakter van deze sedi menten en hun hoge organische stof- gehalte en het lage zuurstofgehalte van het bovenstaande water. Door deze omstandigheden worden ZWM effec tief vastgelegd, met name als metaal- sulfides. In intergetijdengebieden zorgt de beluchting van de bovenste sedimentlaag tijdens de droogvalperio- de wel weer voor een mobilisatie van de ZWM. De beluchting. Vooral de concentraties opgelost cad mium, koper en zink zijn bijzonder hoog in de toplaag. Er werden twee schorren in de brakwaterzone onder zocht, waaruit bleek dat de reactiviteit van de ZWM hier zeer hoog is. Dit gebeurt als gevolg van de afzetting van zwevende stof en daaropvolgende mobilisatie gaat op dezelfde wijze als beschreven voor sedimenten en inter- getijdegebieden. De mobilisatie in de schorren is bij zonder vemjkend omdat hier de zuur stofrijke toplaag wel 40 cm diep kan zijn. Zo wordt bv. de helft van het cad mium afkomstig uit het zwevende stof in de schorren gemobiliseerd. Gelet op het relatief grote gebied aan schorren in de brakwaterzone, kan worden verondersteld dat schorren een aanzienlijke bron van opgeloste ZWM in het Schelde-estuarium kunnen zijn. De historische meetgegevens en de kennis van het geochemische gedrag van de ZWM werd gebruikt om een wiskundig model te ontwikkelen dat de toestand van het estuarium bij ver schillende belastingsrandvoorwaarden kan voorspellen. Uit dit onderzoek blijkt dat met name de zuurstofhuis houding een grote invloed heeft op het gedrag van ZWM. Tegelijkertijd met de verhoging van de zuurstofconcen tratie in de jaren negentig werd ook de belasting met zware metalen vermin derd. Deze verbetering is echter in het algemeen (alleen in het zwevende stof) niet terug te vinden in de concen traties aan opgeloste ZWM (zink bleef onveranderd hoog en koper is zelfs gestegen). Dit komt door de toename van zuurstof in het water, waardoor met name in de zwevende stof de beschikbaarheid van ZWM door oxi datie van onoplosbare metaaloxides is toegenomen. In een later stadium van beluchting zal dit proces ook de nu nog gebonden ZWM in de waterbo dem van de laag-saliene zone vrij kun nen maken. Deze mobilisatie is nade lig voor organismen omdat opgeloste metalen in het algemeen beter worden opgenomen door organismen dan ge bonden ZWM. Conclusie De resultaten van dit proefschrift to nen aan dat de doelstelling van het huidige beheer van het Schelde estu arium, namelijk een verbetering van de zuurstofhuishouding, tot ongewens te neveneffecten kan leiden. Hierdoor wordt weer eens duidelijk dat het niet zonder gevaar is waterbeheer te base ren op te simpele doelstellingen. Daar om is naast herstel van de zuurstofcon centratie ook blijvende aandacht ge wenst voor een vermindering van de ZWM-lozingen en een ingrijpende sanering van de zwaarbelaste waterbo dems in het stroomgebied van de Schelde. Alleen door een gecombi neerde aanpak kan de kwaliteit van het zwevende materiaal verbeteren, wat weer de basis is voor een verminderd risico voor organismen. Thijs Kramer. Ex-wethouder verloochent leermeesters "J öe plaats zltiZ'T wetlai nieuwe aarmï Sekomen. o bijVi«a 'le watervogels t8maken vo lelinsSmtTéVy4etrUiIVerfc ket darmee 0 °maes> wa d!nUIg^isatieS J?n 'lDle dit valt onder?'40~ VS tykieid van deVjilvDL?°orde- zolang dat erkavelina- én boom om.1S' gaat er niet In de PZC van 18 november (inzet) konden alle Zeeuws-Vlamingen waar onder de redactie een krasse uitspraak lezen van ex-wethouder Thomaes. Hij refereerde aan de macht van de Duitsers in de periode 40-45. Nu kwam het ons ter ore dat ook hij een stuk land ingepikt had. En wel enkele jaren geleden toen zijn vakan tiewoning in project Village Scaldia voor een tiental vierkante meters op het gebied van Het Zeeuws Landschap bleek te staan. Helaas werd hij, evenals zijn 'leer meesters' betrapt. Dat is blijkbaar zo moeilijk te verkroppen, dat er maar eens een vergelijking getrokken moest worden. Tussen de Duitsers toen en de natuurbescherming nu. En wij maar denken dat er met het einde van de oorlog ook een einde gekomen was aan het gebral van gene zijde. We zullen het maar houden op een laatste stuiptrekking van het oude mil lennium 3

't Duumpje | 1999 | | pagina 3