Blik in de polder 'U< Vandaag de dag ligt de periode dat boeren ploegden tot aan de achterdeur en dat iedere boom die geen geld ople verde uitgerukt werd gelukkig ver ach ter ons en zo langzamerhand zien we weer dat boerenerven wat aangekleed worden. Dat water tot overlast kan zorgen in de landbouw hebben we vorig jaar goed kunnen zien. Maar als ik nu door West- Zeeuws-Vlaanderen rijd, heb ik de indruk dat het vele hemelwater van vorig jaar niet alleen naar zee ge stroomd is, maar ook in de portemon nee van de akkerbouwer. Volgens mij hebben de meeste Westzeeuwsvlaamse akkerbouwers in financieel opzicht goed geboerd. De LEI-rapporten zullen dit te zijner tijd nog moeten uitwijzen. Door de vele orders hebben me- chanisatiebedrijven nieuwe machines en werktuigen maar net op tijd kunnen leveren om de oogst van dit jaar te kun nen rooien. Welstand en verstand Aannemers wisten niet waar te begin nen met het overeind zetten van beton nen- of blikken loodsen. Of die schuren nu pimpelpaars, bruin, groen, grijs of grauw zijn, ik kan ze nog steeds niet mooi vinden en voor mij blijft het een aantasting van het landschap. De argu menten die aangevoerd worden om met deze bouwsels de kost te verdienen, begrijp ik volledig. Maar als het bou wen van zo'n lelijke schuur dan tien duizenden guldens goedkoper is dan het bouwen op traditionele wijze, wat let de boer dan om zo'n schuur te omgeven met wat bomen en struiken. Of spreek ik voor mijn beurt en staat dit op het winterprogramma van desbe treffende ondernemers. Ik zou graag zien dat deze gebouwen door wat beplanting in het landschap worden opgenomen. Al is het maar een beetje schaamgroen, het breekt in ieder geval de uniformiteit van blik en beton. Boeren maken het landschap.... Vele generaties boeren hebben in het verleden hun steentje aan ons cultuur landschap bijgedragen. De huidige ge neratie profiteert van dit verleden en gebruikt deze uitstraling om zich als landschapsbeheerder te profileren. De ZLTO plaatste in het verleden borden midden in het land met de tekst 'Dit landschap wordt u aangeboden door de ZLTO. Geniet ervan!' Maatschappelijke ontwikkelingen eisen ook heden ten dage dat het landschap ingericht en versterkt wordt. Het zou natuurlijk mooi zijn als de boe- rensector uit eigen beweging verant woordelijkheid zou blijven nemen tot landschappelijke inpassing van nieuwe (bedrijfs)gebouwen, om nog maar te zwijgen over het verhogen van natuur waarden op het bedrijf ter compensatie voor de afbreuk aan het landschap. Verplichting Of stuurt de sector op nieuwe regelge ving aan? Op bijvoorbeeld het verplicht besteden van 1 procent van de bouw som aan het verhogen van natuurwaar den op het bedrijf. Toch geniet het mijn voorkeur dat boe ren en de 'nieuwe' veehouders zelf medeverantwoordelijkheid blijven dra gen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zelf verantwoordelijkheid nemen Dus, geachte agrarische ondernemers, wees uitgenodigd uw verantwoordelijk heid ten aanzien van het landschap te continueren zodat u niet alleen kunt zeggen 'wij hebben het landschap ge maakt', maar ook 'wij maken het land schap, ook in het nieuwe millennium'. Voorkom met uw eigen initiatief dat u er toe verplicht wordt! Recreanten, natuurbeschermers en collega-boeren zullen u dankbaar zijn en en niet langer twijfelen aan de stelling 'BOEREN MAKEN HET LANDSCHAP'. Punt Theo Aemoudts. 5-. v5 j. ,v - - ~y C J, ÊÉÜrn iWW'' feta»;»» Tekening: Theo Jordans 4

't Duumpje | 1999 | | pagina 4