I van de inheemse fauna wel in handen gehad. Van jongs af aan - ik was acht toen ik met vogels begon - ben ik met mijn vader meegegaan om naar vogels te kijken. Als je langere tijd naar vogels kijkt, raak je vanzelf geïnteres seerd in roofvogels. Uilen zijn roofvo gels die 's nachts opereren en als je maar vaak genoeg met uilen bezig bent, kom je vanzelf eens bij een boom waar piepgeluiden uit komen. Zo ben ik bij de vleermuizen terecht gekomen. Deze zoogdieren zijn wat aanhankelijker dan vogels. Een vleer muis vindt het vaak prettig als je aan hem zit te frummelen; het zijn immers sociale dieren, waar je gemakkelijk genegenheid voor kunt voelen. Ik heb eens twee maanden met een jong vleermuisje in een knikkerzakje onder mijn trui rondgelopen. Met een pipetje gaf ik hem te drinken. Toen hij groter werd, voerde ik hem darren, mannelij ke honingbijen die niet kunnen steken. Ik was een keer in een Chinees restau rant met die vleermuis. Er zat iets fout en het diertje begon flink te piepen, wat natuurlijk de aandacht trok van de restauranthouder. Toen moest ik hem wel één en ander uitleggen. Tot mijn verbazing wilden ze het vleermuisje graag hebben, waarom was 'me niet duidelijk. Ik mocht er zelfs gratis eten. Later hoorde ik dat in China vleermui zen geassocieerd worden met voor spoed, met geluk, terwijl wij ze juist Laatvlieger. allerlei negatieve dingen toedichten. Uiteindelijk heb ik het diertje losgela ten in Oud-Naarden, een bosgebied tegen de IJsselmeerkust. 'Aha-Erlebnis' Hoe kwam je op het idee om vleermui zen te fotograferen? Fotograferen deed ik al heel lang, maar ik heb wel eens een heel sterke stimulans gehad. Ik was toen achter hotel Den Treek, hier in de buurt. Daar is een vijver en aan de rand ervan stond een eik, waarvan twee takken vlak boven het water hangen. Toen ik zag dat enkele watervleermuizen soms tussen die twee takken doorvlogen om onder de boom te foerageren, begreep ik als fotograaf dat hier een optimale kans lag om vliegende watervleermui zen te fotograferen. Ik hoefde immers alleen maar af te drukken op het moment dat ze tussen die twee takken doorvlogen. Daar heb ik dan ook een heleboel foto's van gemaakt, maar daar bleek vrijwel nooit een vleermuis op staan. Dit kwam doordat wanneer een vleermuis in de zoeker verscheen en ik afdrukte, hij door de grote vlieg- snelheid alweer uit beeld verdwenen was op het moment dat de flitser af ging. In feite moest ik dus afdrukken als de vleermuis nog zo'n halve meter moest vliegen voordat hij in beeld zou verschijnen. Foto: Rogier Lange Dus daarna ging het lukken Jazeker. Maar ik zag iets vreemds aan die foto's. De achterpootjes en staart van de vleermuizen waren vaak spier wit, terwijl dat in werkelijkheid niet zo is. Daar snapte ik niets van. Totdat ik opeens een mooi scherpe foto kreeg en zag dat de pootjes niet wit waren, maar kletsnat en dat ze daarom het flitslicht wit reflecteerden. Toen dacht ik: Waarom heeft die vleermuis natte achterpootjes? Drinkt hij soms water met zijn pootjes? Of pakt hij er iets mee uit het water? Maar wat dan? Insecten? Ik vond het een vreemde gedachte, maar dat laatste was natuur lijk makkelijk te controleren. Ik pakte een spinnetje van de oever en zette dat op het water tussen de twee takken. Toen kwam de vleermuis er aan een kringetje op het water en wèg was het spinnetje! Dan krijg je echt even kippenvel: nor maal vangen vleermuizen insecten vanuit de lucht en nu bleek dat ze ze ook vanaf het wateroppervlak konden pakken! Hoe zouden ze dat doen? Dat zou ik op de foto willen zetten! Omdat het vrijwel ondoenlijk was het fototoe stel op exact het juiste moment af te drukken, besloot ik op zoek te gaan naar een elektrische methode, wat veel trefzekerder is. Ik heb er twee jaar over gedaan een goed systeem te ont wikkelen, maar uiteindelijk had ik een installatie die precies in twee alumini um koffertjes paste die ik dus overal mee naar toe kon nemen. Het komt erop neer dat de vleermuis door een paar straaltjes heen moet vliegen, die boven het water zijn geplaatst. Dat veroorzaakt dan de flits. Omdat de camera - die ook in het water is geplaatst - continue open staat, moet het hartstikke donker zijn. Door de vleermuizen te lokken met insecten die op het water werden gelegd (kleine meelwormen) was het mogelijk vele tientallen foto's te maken. Hierop was te zien dat de prooien met de pootjes werden gepakt. Zodra de vleermuis de prooi is genaderd, buigt hij beide voet jes naar voren met de 'pinken' tegen elkaar aan. Met een harkje van tien teentjes breed ratst hij dan het insect zó uit het water! 11

't Duumpje | 2000 | | pagina 11