Hele vanghandeling Je staat dan de hele nacht in het water? In de maand juli als het warm is, sta ik gewoon in mijn zwembroek en anders in lieslaarzen. Vanaf zonsondergang - want het moet goed donker zijn - tot zonsopgang. Ik heb een keer of twee gehad dat er een eindje verderop een visser zat. Die heb ik dan even inge licht, want die snapte geen barst van wat ik deed. Ook heb ik eens meege maakt dat er een politieauto langs kwam. Die heb ik het toen ook uitge legd. Maar verder was ik daar altijd alleen; behalve dan de laatste twee jaar. Nu ga ik er samen met een vriendin naar toe; dat is toch een stuk gezelliger. Maar ook alleen voel ik me niet zielig of eenzaam. Je hoort rneer- koetjes, de maan staat boven je te kij ken. Er is daar heel wat afgefotogra- feerd. Toen ik voldoende foto's van het eigenlijke vangmoment had, heb ik het fototoestel ook tien, twintig en der tig centimeter voor en na dit vangmo ment laten afgaan. Daardoor heb ik nu een diaserie van de hele vanghande ling: hoe hij aan komt vliegen, dat beestje uit het water pakt, het in zijn bekje neemt en dan weer doorvliegt. Van de water- en de meervleermuis heb ik trouwens ook vertraagde ge luidsopnamen wanneer ze de vanghan deling uitvoeren. Je hoort zelfs het plonsje dat erbij hoort als de prooi uit het water wordt gegrepen! Het heeft elf nachten geduurd om die hele foto serie te maken. Aan het eind ervan waren die vleermuizen heel vertrouwd met me, zo van: 'Bij die kerel die daar in het water staat, zijn altijd meel- wormpjes te halen'. Dat leren ze ont zettend snel. Ze zijn soms heel vlug met prooien pakken, want als ze dat niet zijn, dan pakt een ander het weg. Op een gegeven moment gebeurde het zelfs dat er één in zijn haast met zijn vleugel mijn pink aanraakte! Dat maakte veel indruk op me en ik wilde dan ook kijken hoe ver ze wel durfden te gaan. Weldra bleek toen dat ze zelfs een prooi van het topje van mijn vin ger af durfden te halen, als ik mijn uit gestrekte arm onder water verstopt hield. Als je een vleermuis maar op de goede manier benadert, alles waar hij last van kan hebben van tevoren incal culeert, je vooral heel rustig te werk gaat, dan heeft hij vrijwel geen angst voor je. Als er dan tien of twintigmaal op dezelfde manier een lekker hapje wordt gepresenteerd, dan vindt zo'n vleermuis dat natuurlijk prachtig. Voor voorntjes geldt dat trouwens ook. Die hebben een paar nachten ook in de gaten dat steeds wat lekkers te halen is. Dan komt die vleermuis eraan om de prooi te pakken en is op het laatste moment dat meelwormpje verdwenen! Nee, ik heb geen botsin gen tussen vleermuizen en voorntjes meegemaakt. Sterk verhaal Zou je vleermuizen intelligente dieren willen noemen Ik vind vleermuizen in zeker opzicht inderdaad intelligent; ik heb daarover een sterk verhaal. Het was een jaar na de eerste vleermuisfoto's, toen ik werd uitgenodigd mijn diapresentatie op het vleermuissymposium '93 in Portugal te tonen. Om de diaserie tevoren nog wat aan te kleden zou een bevriende fotograaf een actiefoto van me maken bij de opstelling in het water. Ik had nog maar net de statieven en de foto apparatuur in het water gezet, en hup: meteen kwam de eerste vleermuis al. Keurig op 85 cm afstand van de lens kwam hij steeds weer langs vliegen. Die wist dus van een jaar geleden nog precies waar de meelwormpjes neerge legd zouden worden! Het was ongelo felijk! Vleermuizen zijn echte oppor tunisten; die vliegen niet zomaar een beetje in het rond. Nee, ze romen de plekjes af waar ze goede herinnerin gen aan hebben. Groot nieuws dus voor het 'vleermui- zendedeel der mensheid? Nou.... toevallig was er - zonder dat ik het wist - zowel in Duitsland als in Engeland destijds een foto-opstelling gemaakt, waarbij meerdere flitsers in één seconde achter elkaar afgingen. Daarop was prachtig te zien dat die vleermuis iets van het water pakte en dan weer doorvloog. Maar je zag niet hoe de prooi werd gepakt. Ik ben ei genlijk de eerste die in detail kon laten zien dat hij dit met zijn voetjes deed. De allereerste foto hiervan kwam net in 1991, toen Kees Kapteyn het bat de tector-symposium in Gorssel organi seerde. Daar waren toevallig enkele Engelsen op bezoek die in hun land dezelfde prooivangtechniek onder zochten. Ze stonden met zulke ogen te kijken. Kort daarna werd ik uitgeno digd voor het symposium in Portugal. De mensen daar gingen al halverwege de presentatie applaudisseren omdat ze het zo boeiend vonden. Ja, je hebt me nu op m'n praatstoel hoor. Ik heb het in de universiteit van Miinster meege maakt waar ze me hadden uitgenodigd voor een zaal vol studenten, dat na afloop de voorzitter vroeg of ik de hele diaserie, kompleet met geluiden, nog een keer wilde laten zien! Dat zal ik niet gauw vergeten. 'Komt er nog wat van?' Wat doe je met alles wat je ziet? Ik maak voornamelijk foto's om het mooie van de foto's. En ook om de nieuwe dingen die je er door te zien krijgt. Het is echter niet zo dat ik daar na goed mijn best ga doen om het te publiceren. Dat ik over de belangrijk ste dingen niet gepubliceerd heb, is wel een zwak punt van me. Daarover kan nu door anderen worden gepubliceerd, terwijl ik het toch als eerste heb ontdekt. Ik heb geen stok achter de deur en veel tijdgebrek. Eigenlijk zou er iemand moeten zijn die zou zeggen: 'Komt er nog wat van?' Dan staat het tenminste op je naam. Daar zou ik best gevoelig voor zijn. En ik houd regelmatig dialezingen. Met de dia's die ik maak, kan ik toch mijn ei wel kwijt. Ik ga niet naar het café of naar de film, daar heb ik geen behoefte aan. Ik vind het leuk om le zingen te geven. Ik ben toch een beetje een ijdeltuit; ik ben er trots op hoe ik alles uitgedacht en uitgevoerd heb en uiteindelijk mijn resultaten verkreeg. Met de uilen en vleermuizen is alles net zo uitgekomen als dat ik van tevo ren op mijn rug liggend had uitge dacht. En als ik zie hoe andere mensen er van genieten, van de dia's of op excursie.. En ze betalen me er ook nog voor. Wat wil je nog meer? Door: Monique Bestman Uit: Zoogdier, sept. '99 12

't Duumpje | 2000 | | pagina 12