De schaapskudde In het vorige Duumpje las u over de schaapskudde die vorig seizoen al in onze streek te zien was. Een winteron- derkomen voor de schapen was echter nog niet gevonden. Omdat cle natuur geen uitstel duldt en het aflammeren gewoon doorgaat, was cle nood hoog. Gelukkig stelde Het Zeeuwse Land schap een flink deel van hun schuur aan het Grote Gat beschikbaar om het aflammeren te laten plaatsvinden. Bij het persklaar maken van dit Duumpje waren al 98 lammetjes ge zond en wel ter wereld gekomen. Hierna laten we een der herders aan liet woord over de kudde, het gebied en het ras: Lia Helmers. De kudde begraast dijken en natuurge bieden in de driehoek tussen Breskens, Oostburg en Retranchement. De scha pen trekken rond onder de hoede van de herders Jan Klomp en ondergete kende. Het zijn dieren van het oudst-bekende Nederlandse schapenras, het Drentse heideschaap. Wie op de heide zijn kostje bijeen moet scharrelen, kan niet kieskeurig zijn, is gehard tegen barre weersomstandigheden en kan goed lopen, klimmen en springen. Dat maakt de Drent heel geschikt voor het onderhoud van dijken in Zeeuws- Vlaanderen. Ze eten met smaak plan ten die moderne weideschapen laten staan, als distels, brandnetels, bramen en ook taaie grassen als russen en riet- zwenkgras. Ze kunnen grazen op plaatsen waar maaien moeilijk of zelfs onmogelijk is, op steile taluds, verbos- te plaatsen of tussen de bomen. Bovendien zijn ze prettig in de omgang! Ze hebben een sterk kudde instinct en blijven goed bij elkaar. Waarom een kudde op de dijken Dijken hebben onderhoud nodig. An ders groeien ze vol met brandnetels, distels, bramen, meidoorns en woeke rende grassen. Maaien is lastig door de schuine kanten en de bomen die het landschap verfraaien. Begrazing met een rondtrekkende kudde gaat de verruiging tegen. Waai de schapen hebben gegraasd, komt weer licht op de bodem. Daardoor krijgen nieuwe planten een kans. Die kunnen zich dan weer verspreiden doordat de schapen in hun wol en aan hun poten zaden meevoeren en op andere plaatsen uitschudden. Door de schapenvraat krijgen planten geen kans hoog op te schieten, maar groeien ze in een compacte vorm en wortelen ze beter. 'Schapen hebben gouden voetjes' luidt een oud gezegde. Daardoor en door het lopen van de schapen wordt de zode vaster. Dat is belangrijk voor het behoud van water- kerende dijken, die we hier nog steeds hebben. Kortom: door de schapen komt er meer variatie in de plantengroei, wordt de zode vaster en wordt de aantrekke lijkheid van het gebied voor toeristen vergroot. Schapen, honden en herders De West-Zeeuws-Vlaamse schaaps kudde telt tweehonderd moederscha pen, ooien genoemd. In de zomer lo pen ook de lammeren mee. Dan groei en de planten het hardst en zijn er veel mondjes nodig om ze kort te houden. In het jaar 2000 zal de kudde dan uit ongeveer 300 schapen bestaan, in 2001 uit ongeveer 400. De kuddegrootte wordt in de nazomer en herfst weer verminderd door ver koop van de lammeren. In de winter wanneer er minder eetbare planten op de dijken staan, lopen er weer twee honderd ooien op de dijken. In febru ari en maart gaan de schapen op stal om af te lammeren. De honden houden de schapen bij elkaar bij het grazen en bij verplaatsin gen langs de weg. Het zijn honden zo als ze al eeuwen lang op het vasteland van West-Europa bij de kuddes heb ben gewerkt. Honden die "de kantjes lopen" van nature. Ze lopen steeds langs de kudde als levend hek op de rand van de akker of van de weg. De herders gebruiken Hollandse en Duitse herdershonden en een Altdeutsche kuddehond. Het zijn vriendelijke die ren die met veel enthousiasme hun werk bij de schapen doen. Onmisbare helpers! De herders bieden dienstverlening in landschapsonderhoud. De schapen zijn daarbij het middel. Een heel milieu vriendelijk en aantrekkelijk middel. De vergoeding voor het begrazen van de natuurgebieden vormt de belang rijkste bron van inkomsten. Verdere aanvulling bieden subsidies en de ver koop van de lammeren. Helaas zijn de schapenprijzen de laatste jaren zo laag, dat schapenhouderij niet rendabel is. Verschillende instanties maken zich sterk voor het milieu en het behoud van het cultuurlandschap in West- Zeeuws-Vlaanderen. Zij maken het bestaan van de schaapskudde moge lijk. Met name Stichting Het Zeeuwse Landschap, Stichting Dijk- en Kreek- behoud, de Zeeuwse Milieu Federatie en 't Duumpje zetten zich voor de kudde in. Lia Helmers, maart 2000. 13

't Duumpje | 2000 | | pagina 13