er de komende tien jaar uit komt te zien. Vandaar dat de natuur- en mi lieuorganisaties nu een eigen visie op het waterbeheer uitbrengen. Om een bijdrage te leveren aan die discussie, maar ook om een eigen agenda te heb ben van activiteiten die ze op het ge bied van water willen oppakken. Visie Duurzaam, flexibel, veerkrachtig, inte graal en water als ordenend principe. Dat zijn de rode draden die in de visie verweven zijn. De visie begint met een beschouwing waarom het waterbeheer aan herijking toe is. De wateroverlast de laatste jaren heeft het besef doen groeien dat de waterhuishoudkundige inrichting van Zeeland niet optimaal is. De wateroverlast in het najaar van '98 heeft de samenleving ontzettend veel geld gekost omdat een deel van de landbouwoogst vergoed moest wor den. Omdat dit soort extreme weersituaties vaker zal voorkomen en de zeespiegel stijging het moeilijker zal maken over tollig water uit polders naar zee te pompen, is er alle reden om het water beheer ten principale ter discussie te stellen. Een belangrijke les is, dat het afwate ringsysteem weinig buffers heeft om een overschot aan regenwater op te vangen. In de laagste delen van de pol der zijn huizen gebouwd of, nog gek ker, pal naast een afwateringskanaal, zoals in Retranchement. Ook wordt veelvuldig akkerbouw bedreven op gronden, die eigenlijk veel te laag gelegen en dus te nat zijn. Dat is vra gen om moeilijkheden. In de watervisie wordt aangegeven, dat een waterbeheer gewenst is, dat het natuurlijke regime zoveel mogelijk volgt. Dus niet de laagste delen kost wat kost droog houden tegen hoge kosten, maar in die lage gebieden ruimte reserveren om bij wateroverlast tegen weinig kosten het water op te kunnen vangen. Ook ruimte voor wa ter om de waterpeilen op een natuurlij ke wijze te laten fluctueren. We kun nen ook door een goede inrichting van sloten en kanalen het zelfreinigend vermogen van het water benutten om een deel van het teveel aan meststof fen in het water weg te werken. Kortom: een zorgvuldige omgang met water betekent vooral dat er meer ruimte voor water moet komen. Ruim te voor fluctuatie, voor berging van overschotten, voor zuivering en voor zorgvuldig gebruik. Met het koesteren van water in plaats van het snel naar zee voeren, krijgt het een veel promi nenter en meer 'sturende' plaats in de ruimtelijke ordening. Als belangrijk ruimtelijk en multifunctioneel element kan water ook een belangrijke impuls geven aan het verbeteren van de kwa liteit van de leef- of recreatieomge ving. Waterketen Naast de waterhuishouding in het lan delijk gebied richt de watervisie zich ook op de waterkringloop die de mens zelf heeft gecreëerd. De waterketen van drink- en huishoudelijk water le vert na gebruik in meer of mindere mate verontreinigd water op. Aan het eind van de keten staan rioolwaterzui veringsinstallaties, die na zuivering het water lozen op de watergangen. In de waterketen ontstaan tijdens het gebruik van het water lekken naar het watersysteem. Dit gebeurt bijvoor beeld als water via riooloverstorten ongezuiverd in de sloot terchtkomt. Die enorme hoeveelheid ongezuiverd water kan het ecosysteem niet behap pen, met dode vis in de sloot als maca ber resultaat. Ook is niet alle bebou wing in het buitengebied op de riole ring aangesloten. Watersysteem en waterketen grijpen op elkaar in. Ze leveren samen alle elementen die deel uitmaken van een omvattende, integra le kijk op water. Het watersysteem en de waterketen vormen zowel afzonderlijk als in onderlinge samenhang het uitgangs punt van de visie. Gebieden In de watervisie wordt aan de hand van gebieden en thema's uitgewerkt, hoe de begrippen duurzaam, flexibel en integraal uitwerken in de praktijk. Dat levert aanbevelingen op over een verdere vernatting van de duinen door het stoppen van de waterwinning. Ho gere peilen zijn nodig om de natuur tot z'n recht te laten komen in de kre ken en oudlandgebieden zoals de Baarzande, de Strijdersgatpolder en de Veerhoek. Brakwater ecosystemen, die we vooral aantreffen langs de randen van de Deltawateren, verdienen een op deze hoge natuurwaarden gericht waterbe heer. In onze streek zijn ze schaars aanwezig: aan de voet van de zeedijk bij de trektelpost Breskens. De water kwaliteit in de sloten en kreken kan verbeterd worden door een snelle rea lisatie van de doelstellingen op het ge- De Blontrok 3

't Duumpje | 2000 | | pagina 3