bied van mest- en bestrijdingsmidde len. Maar ook het vergroten van de natuurlijke zuiveringscapaciteit van water door het anders inrichten van sloten en watergangen verdient de aandacht van waterschappen. Geen enge deelbelangen In de watervisie wordt niet eng geke ken naar alleen het natuur- of milieu belang. Er wordt op gezocht naar mo gelijkheden ook andere belangen ter- wille te zijn. In de nota wordt een warm pleidooi gehouden voor het creëren van berging voor het geval er sprake is van wateroverlast. Dat is dui delijk in het belang van de boeren, want zij zien hun landerijen onderlo pen en de oogst verdrinken. Het voor stel is dus niet om dure gemalen te bouwen, maar juist gebieden aan te wijzen voor waterberging als de nood echt aan de man komt. Langs kreken kunnen overstromingszones worden aangewezen, maar bovenstrooms zoals in de duinen, moet het water zolang mogelijk worden vastgehouden. Ge bieden die bedoeld zijn voor waterber ging kunnen in gebruik blijven bij de boeren. Maar als er weer eens sprake is van een calamiteit, moet er geld beschikbaar zijn om de schade te ver goeden. Men zou kunnen denken aan het instellen van een fonds voor deze gevallen van waterschade. Stad en dorp Uitgebreid staat men stil bij het thema water in de stad. Water behoort bij woningbouw- of stadsvernieuwings plannen een meer centrale positie te krijgen in de planvorming. Er moet werk gemaakt worden van riolerings plannen. Regenwater behoort in stad of dorp niet meteen naar een sloot afgevoerd te worden of via het riool putje naar de zuiveringinstallatie. Dat water kan in de buurt opgevangen worden in plassen, vijvers en andere waterpartijen. Niet alleen leuk voor de omwonenden, maar ook gunstig voor een goed waterbeheer. Ook wordt ge pleit voor meer experimenten met het gebruik van regenwater en 'grijs' wa ter in woonwijken en bedrijventerrei nen, bijvoorbeeld als toiletspoeling, regenton, of in het bedrijf. En als het water in sloten en kreken weer van goede kwaliteit is, wordt het tijd aller lei verspreide bronnen van vervuiling aan te pakken. Want zelfs zinken daken, koperen leidingen, autobanden en uitlaatgassen zorgen allemaal voor een zekere vervuiling van de omge ving en dat komt uiteindelijk allemaal in het water terecht. West-Zeeuws- Vlaanderen Welke concrete aanbevelingen of aan dachtspunten komen voort uit het toe passen van deze watervisie op onze streek? De laatste dagen van haar bestaan heeft Waterschap het Vrije van Sluis een beleid vastgesteld voor de water peilen in de sloten en watergangen, dat op veel kritiek van 't Duumpje stuitte. In dit plan was nauwelijks rekening gehouden met de natuurbelangen. Ook de provincie vond dat het waterschap te snel door de bocht was gegaan en keurde het plan af. Het nieuwe water schap heeft zich vervolgens over het afgekeurde plan gebogen en er volgde intensief overleg met de provincie. Uiteindelijk is afgesproken dat de pei len in de sloten mochten worden inge steld, hetgeen in de meeste gevallen leidde tot een lichte verhoging van de peilen. De toestemming werd overi gens alleen gegeven onder voorwaarde dat het waterschap snel een plan op tafel zal leggen hoe om te springen met waterpeilen in de verschillende natuurgebieden. Hernieuwde discussie Er komt dus op korte termijn een dis cussie over deze peilen, waarbij van geval tot geval naar een zo'n optimaal mogelijke situatie zal worden ge streefd. Dat is een uitgelezen moge lijkheid om de ideeën van de watervi sie in praktijk te brengen. De ecologische hoofdstructuur in onze streek volgt in grote lijnen het afwate ringskanaal tussen Zwin en Braakman. Langs dit kanaal liggen natuurontwik kelingsgebieden zoals ten zuiden van Retranchement, in de Sophiapolder, rond de Plate en verderop richting Wa terlandkerkje tot en met de Pyramide. Daar komen natuur- en waterbeleid el kaar tegen. Het ligt dan ook voor de hand om voor deze zone zaken verder uit te werken. Ook in de uitwerking van 'Kust in Kleuren' liggen er mogelijkheden om de nieuwe ideeën over water in prak tijk te brengen. Nieuwe gebiedscommissie De gebiedscommissie West-Zeeuws- Vlaanderen is onlangs aan de slag gegaan om een visie voor de hele streek te formuleren en op basis daar van concrete projecten te benoemen. Dat is een uitgelezen mogelijkheid om water de centrale rol te laten spelen die het verdient. Meer ruimte voor water kan daarin een thema vormen. In ieder geval kunnen er enkele proef projecten worden benoemd en uitge voerd, zoals het experimenteren met een zodanige inrichting van watergan gen dat gebruik gemaakt wordt van de 4

't Duumpje | 2000 | | pagina 4