Grootoorvleermuis natte zomers kunnen een grote sterfte onder de jongen veroorzaken. Na twee tot drie weken leren de eerste jongen vliegen en na 4 tot 6 weken zijn de jongen vliegvlug en valt de kolonie uiteen. De mannetjes zitten 's zomers alleen of in kleine groepjes bij elkaar. In de nazomer breekt de paartijd aan. Dan lokken de mannetjes met hun geroep tot wel twaalf vrouwtjes. De vrouwtjes bewaren het sperma in een speciale klier en bevruchten zichzelf pas in het voorjaar. In de herfst beginnen vleer muizen aan het opbouwen van een vet- reserve voor de winter. Aan het eind Rosse vleermuis van de herfst zoeken ze hun winterver blijfplaats op. Hiervoor leggen de meeste vleermuizen zo'n 5 tot 35 km af, een enkele soort vliegt enige hon derden kilometers. In de winter, wan neer er voor vleermuizen geen voedsel meer is, hangen ze weggekropen in koele 4 tot 8 °C), vochtige, vorstvrije ruimten om ongestoord te kunnen overwinteren. Dit kunnen bunkers, forten, kelders en groeven zijn. Enkele soorten gebruiken, net als 's zomers, spouwmuren of boomholten voor de winterslaap. Door hun temperatuur, hartslag en ademhaling 'op een waak- vlammetje te zetten' sparen vleermui zen energie. Op deze manier kunnen ze met hun in de herfst opgedane vet- reserves net de winter doorkomen. Ge middeld verliezen vleermuizen tijdens de winterslaap 25% van hun lichaams gewicht. Deze winterslaap duurt zo'n vijf maanden. Kijken met je oren Vleermuizen hebben ogen, maar horen beter dan ze zien. Om in het donker hun voedsel te kunnen vinden, maken de meeste vleermuizen gebruik van hun stem en oren (sonar of echoloca tie). Een vleermuis zendt hiervoor voortdurend korte geluidjes uit. Met haar zeer gevoelige oren kan zij aan de echo horen hoe haar omgeving eruit ziet. Als een vleermuis dicht over je heen vliegt, probeert zij een mug die boven je hoofd vliegt te vangen. Ze zal echt niet in je haar vliegen, want met zijn sonar kan zij zelfs een enkele haar onderscheiden. Haar oriëntatiegelui den zijn zo hoog, dat mensen ze niet kunnen horen. Als vleermuizen onder ling kibbelen is dat voor ons wel te horen. 300 muggen per nacht Alle Europese vleermuizen leven van insecten. Om in leven te blijven, moe ten vleermuizen voor een kwart tot de helft van hun lichaamsgewicht aan insecten vangen. Op een warme avond kan een vleermuis wel 300 muggen, motjes en kevers uit de lucht plukken. Zo kan een groep vleermuizen in een zomer tientallen kilo's insecten eten. Nachtwerkers Zodra het na de winter warmer wordt, komen de vleermuizen weer te voor schijn en zoeken hun zomerverblijf plaats weer op. Elke avond vliegen ze in de schemering via vaste routes van die verblijfplaatsen naar hun jachtge bied. Hiervoor gebruiken ze vaak lanen en begroeide oevers. Als een laan plotseling onderbroken wordt, kan de vleermuis haar weg niet meer vinden en wordt haar voedselgebied onbereikbaar. Jagende vleermuizen zijn vooral te zien in parken en half open bosgebieden met veel water. Nadat vleermuizen genoeg insecten gegeten hebben, en dat is soms al na een uurtje, gaan ze ergens hangen of vliegen ze terug naar de verblijfplaats. Alleen op warme avonden en als ze jongen hebben, gaan vleermuizen meer dan een keer op jacht. Dat vleer muizen juist 's nachts jagen, komt omdat ze dan minder zichtbaar zijn voor roofvogels. Bovendien hebben ze dan minder last van concurrentie met vogels die ook op insecten jagen. Tussen de jachtmethoden van de ver schillende soorten bestaan grote ver schillen. Zo vliegt de rosse vleermuis hoog en snel en lijkt daarbij op de gierzwaluw. De watervleermuis en de meervleermuis vangen insecten door pal boven het wateroppervlak te vlie gen. De grootoorvleermuis jaagt tus sen boomtakken of zelfs in openstaan de schuren en heeft een langzame en zeer wendbare vlucht. Kwetsbaar Hoewel vleermuizen lang kunnen le ven en weinig natuurlijke vijanden hebben, gaat het toch niet goed met ze. Van de 21 soorten vleermuizen die in Nederland zijn gevonden, zijn vijf soorten erg zeldzaam. Tenminste vijf andere soorten zijn de afgelopen vijf tig jaar erg zeldzaam geworden of geheel verdwenen. Toen uit tellingen bleek, dat de meeste soorten sterk in aantal achteruit gingen en enkele soor ten zelfs uit ons land verdwenen wa ren, zijn alle soorten vleermuizen in 1973 bij de wet beschermd. Het is niet toegestaan deze dieren te 9

't Duumpje | 2000 | | pagina 9