De passie van Zomer Bruijn doden, te vangen, te verstoren of in bezit te hebben. Veel verblijfplaatsen zijn in de loop der jaren verdwenen of ontoegankelijk geworden voor vleermuizen. Bomen worden gekapt, spouwmuren opge vuld, oude gebouwen worden gereno veerd of veranderen van functie. Veel bestrijdings- en houtconserverings middelen doden niet alleen de schade lijke insecten, maar vergiftigen ook vleermuizen en hun jongen. Veran deringen in het landschap hebben ook een negatief effect gehad, omdat jacht gebieden en vliegroutes verdwenen zijn. Doordat een vleermuis meestal maar één jong per jaar krijgt, duurt het erg lang voor een groep zo'n tegenslag weer overwonnen heeft. po O Bescherming Vanaf 1960 proberen natuurbescher mers de vleermuizen tegen deze 'aan slagen' te beschermen. Zij proberen zoveel mogelijk van het leefgebied van de vleermuis te behouden of te verbeteren. Dat is iets waar ook u een steentje aan kunt bijdragen. U kunt in uw tuin inheemse struiken en planten zetten die ook 's nachts geuren, waar op dan insecten afkomen. Kamper foelie, teunisbloem en marjolein zijn maar een paar voorbeelden. Ook natuurlijke vijvers trekken insec ten en dus ook vleermuizen aan. U kunt ook schuilplaatsen voor vleer muizen maken door een vleermuizen- kast op tenminste 3 meter hoogte op te hangen of een 2 cm smalle opening onder de gevelbetimmering aan te brengen. Dit artikel is beschikbaar gesteld door de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming Lezing, tentoonstelling en excursies in Zeeuws Vlaanderen. Vleermuizen zijn niet eng of gevaar lijk, zoals sommigen denken, maar interessant en nuttig. Hoe meer van vleermuizen bekend is, des te beter kunnen ze beschermd worden. Inlichtingen: - Over genoemde cursussen Marian Langeveld, 0115 - 64 84 30 Christine Kerpesteijn, 0117-454407 - over vleermuizen Luciën Calle 0115 - 61 74 16 Luciën BoerjanOl 17 - 45 36 78 Hoe kom je aan je interesse voor de natuur en voor vleermuizen in het bij zonder? Ik heb thuis een prima leerschool ge had. Mijn ouders hadden een dikke twintig jaar een roofvogelasiel. Daar hebben we alle Nederlandse roofvo gels gehad, inclusief de visarend en de oehoe. Ook vossen en een das hebben bij ons rondgelopen. Als je mijn hele leven bekijkt, heb ik het grootste deel Op vrijdag 24 maart 2000 komt ama- teurbioloog Zomer Bruijn op uitnodi ging van Natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut naar bezoekerscen trum De Baeckermat te Westdorpe om een lezing over vleermuizen te geven. Hij baarde opzien door als eerste prachtig gedetailleerde foto's te maken van jagende vleermuizen. In de blad zijden hierna leest u een interview met deze vleermuiskenner. Bent u aangestoken door het vleermui- zenvirus: geeft u dan op als vrijwilli ger bij de Zoogdier Werkgroep Zee land. (zie blz. 17) Vanaf mei wordt een cursus gehouden voor vrijwilligers en natuurgidsen kunnen zich bijscholen voor het ver zorgen van avondexcursies. Verder zal in de maanden juni, juli en augustus een vleermuistëntoonstelling door het IVN afd. Zeeuws Vlaanderen naar Zeeuws-Vlaanderen gehaald wor den en houdt Staatsbosbeheer weke lijks avondexcursies. Voor de vleermuisliefhebbers is ama- teurbioloog Zomer Bruijn een bekende persoon. Hij baarde opzien door als eerste prachtige gedetailleerde foto's te maken van jagende vleermuizen. Met zijn baan voor halve dagen als assistent in een creatief centrum, heeft hij voldoende geld om in zijn levens onderhoud te voorzien. De rest van de tijd besteedt hij aan zijn vleermuizen- en uilenpassie. Wat doe je in het dagelijks leven? Ik ben amateur-bioloog, een autodi dact als het ware. Ik werk bij een cre atief centrum in Amersfoort, zo'n groot gebouw waar allerlei cursussen gegeven worden. Daar dwarrel ik dan rond om her en der te assisteren. Ik beschouw het voornamelijk als bron van inkomsten, het heeft helemaal niets met mijn liefhebberij te maken. Ik werk halve dagên, zodat ik de rest van de tijd aan mijn liefhebberijen kan besteden. 10

't Duumpje | 2000 | | pagina 10