■H1 Jaarverslag Jeugdnatuuractiveiten 1999 Naast de bekende werkgroepen wordt er ook hard gewerkt aan jeugdeduca- tie. U leest regelmatig in onze korte berichten verslagen van een activiteit, maar een totaaloverzicht van wat er gedurende het jaar plaatsgevonden heeft, werd nimmer op papier gezet. Dit is dus de eerste keer en helaas was er in de convocatie voor de Algemene Ledenvergadering geen plaatsje meer te vinden. Vandaar dat u het jaarover zicht van de hand van grote stimulator Ward de Brabandere hieronder afge drukt vindt. De jeugdnatuuractiviteiten van het Duumpje gebeuren in samenwerking met de Rangers (jeugdgroep WFN). Elke maand is er op een zaterdagmid dag een activiteit, die aandacht geeft aan natuur- en/of milieuonderwerpen. Ook onderwerpen, die met streekge schiedenis of (oude) ambachten te maken hebben, krijgen de aandacht. De activiteiten staan open voor alle West-Zeeuws-netVlaamse jeugdigen tussen 8 en 14 jaar. Men hoeft niet perse lid te zijn van 't Duumpje of de Rangers. Het afgelopen jaar ving in januari het programma aan met een middag nest kasten maken in de schuur van het Zeeuwse Landschap, in februari was een fietstocht gepland, die in het water viel en in maart tekenden we een enthousiast bezochte knotdag op bij familie Van 't Westeinde te Breskens (zoals steeds uit de kunst verzorgd, zowel wat de begeleiding betrof als wat de inwendige mens daarbij kon gebruiken). In april togen we voor een hele dag met de boten van het Zeeuws Land schap en van één der ouders naar de Hoge Platen om o.a. de broedplekken van sterns, visdiefjes en kluten van begroeiing te ontdoen en om een grote wandeling over de Platen te maken. In mei vond er een excursie plaats naar het Zwinreservaat met het Bezoekers centrum en in juni bleek weer hoe populair het boerderij kamperen was op de boerderij van de familie Quist te IJzendijke. Dit jaar waren de oudere kinderen (vanaf 10 jr.) aan de beurt. Zowel de plek met zijn accomodatie als de activiteiten, het nachtspel in de hazelnootboomgaard van familie Ha- verbeke, het kampvuur, de excursie, etc. waren weer een doorslaand suc ces. Na de grote vakantie bestond de acti viteit van september uit een strandex- cursie te Groede waarbij gevist werd met de steekkor en fossielen werden gezocht. Een topper was de bijenthe madag in oktober op de boerderij van familie Risseeuw te Schoondijke, waaraan 28 jongeren deelnamen en met de zeer goed bevallen en verzorg de doe-activiteiten (den'oet omhöge vo Hans, Joke, Joost en Ronald, die dien dag vo'bereit beheleid èn). In november nam Marco van Graefsche- pe ons mee voor een mooie en herfst- rijke tocht door het bos van Erasmus. Tot slot van de 20ste eeuw gingen we in december neuzen in voorbije eeu wen in het archeologisch museum te Aardenburg, waar conservator Arco Willeboordse ons verraste op boeiende verhalen en een speurtocht in de Ro meinse periode van onze streek. Verder nam Luciën Boerjan afscheid van de vaste begeleidersgroep. Wij be danken hem hierbij natuurlijk van harte en zijn blij dat we toch inciden teel een beroep op zijn expertise mogen blijven doen. Plannen voor het jaar 2000 Ieder jaar blijkt weer dat toch eigenlijk weinigen op de hoogte zijn van onze activiteiten. Een betere 'PR' is dan ook van groot belang. Verder zullen we een hernieuwde poging doen meer scholen bij onze activiteiten te betrek ken, met hulp van groene ouders en/of leerkrachten. Ook het organiseren van een tweede kamp voor de andere leef tijdsgroep blijft een grote wens. Tot slot het aloude liedje: menskracht. Onze vaste begeleidersgroep (Liesbeth van Drongelen, Joost Ruytenburg, Petrus van 't Westeinde en Ward de Brabandere) kunnen altijd extra hulp gebruiken. Profielschets: affiniteit met natuur- en milieuonderwerpen (vooral doe-activiteiten) en affiniteit met om gaan met kinderen. Meld u aan bij een der bovenstaanden, bij iemand van 't Duumpjeof kom gewoon eens praten. Ward de Brabandere, december 1999 16

't Duumpje | 2000 | | pagina 16