Van water-bezwaren naar water-bewaren Meer, ruimte voor water. Dat is de rode lijn in de gezamenlijke visie van de Zeeuwse natuur- en milieuorgani saties op de toekomst van het waterbe heer in Zeeland binnen de zeedijken. Meer ruimte om het waterpeil in de watergangen en kreken op een natuur lijke manier te laten schommelen, ruimte om bij extreme regenval water te kunnen bergen, meer ruimte om de zuiverende werking van het water te kunnen benutten en meer ruimte voor water in de woonomgeving. De Zeeuwse natuur- en milieuorgani saties presenteerden de watervisie op 14 februari in de filmzaal van de Abdij in Middelburg. Het initiatief komt voort uit het besef dat water een be langrijk thema zal worden de komende jaren. De provincie is bezig een nieuw waterhuishoudingsplan op te stellen. Met de watervisie hopen de organisa ties goed beslagen ten ijs te komen in de discussie over het waterbeheer in Zeeland. Wat heeft de watervisie voor West-Zeeuws-Vlaanderen in petto? Aanleiding Binnen de Zeeuwse zeedijken is er volop water: kreken, sloten, watergan gen, inlagen. Alles bij elkaar is dat een behoorlijke oppervlakte en de natuur waarden die al deze wateren herbergen zijn niet gering. Het is de plaats waar de vissen leven, waterplanten voorko men en vogels voedsel vinden. Het zijn meestal bijzondere planten en die ren, want bijna al het binnenwater heeft een brak karakter. Ecologisch gezien zijn de Zeeuwse brakwaterge meenschappen van internationale bete kenis. Je komt deze brakke wateren maar heel weinig tegen op de wereld. Juist hier in Zeeland overheerst het brakke water. Voor veel binnendijkse natuurgebie den is voldoende water van goede kwaliteit van cruciaal belang. Kijk maar naar de natuurgebieden in onze streek. Het zijn vaak kreken als het Grote Gat en de Stierskreek of lage weilanden zoals de Blikken bij de Marolleput: allemaal natte gebieden, die afhankelijk zijn van goed en vol 2 doende water. Maar zelfs fraaie duin terreinen als Kievittepolder of Groese- duintjes zijn erg gebaat bij een hoge waterstand, zodat vochtminnende ve getaties met de verschillende orchi deeën kunnen voortbestaan. Water lijkt onbelangrijk, maar toch ligt hierin de sleutel tot een goede natuurkwali teit! Tekortschietend beleid Jammergenoeg is het waterbeleid vaak ontoereikend voor de natuur. Vaak is er in sloten een waterpeil ingesteld, dat eenzijdig door de wensen van de landbouw wordt bepaald met als ge volg dat het te droog is in de natuurge bieden. er nesten weg. Een ander gevolg van dit 'beleid' is dat de waterkwaliteit belabberd is, om dat er teveel meststoffen van het land- bouwland de sloot in spoelen. Ook bestrijdingsmiddelen worden in veel te hoge concentraties in het polderwater aangetroffen. Andere koers varen Er zijn dus voldoende redenen om het waterbeleid van provincie en water schappen ter discussie te stellen. Maar nieuwe problemen dienen zich aan. Waarschijnlijk moeten we de komende jaren rekening houden met extremer weersomstandigheden en een stijging van de zeespiegel, waardoor het over- Het Grote Gat Bij Het Grote Gat bij Oostburg spelen natuurwaarden in het geheel geen rol, want het wordt gebruikt als waterboe zem om bij forse regenval het water te kunnen opvangen, zodat het teveel aan water voor de boeren snel weg kan worden gepompt. Dat zorgt in het Grote Gat regelmatig voor snelle peil- schommelingen. Dan staat het hele maal vol met water, en korte tijd later is de waterstand weer buitensporig laag. De kluten die op de slikplaat broeden voor de schuilhut 'weten niet wat ze overkomt. Regelmatig spoelen tollige water moeilijker kan worden geloosd. De waterschappen staan voor de fun damentele keuze, op welke wijze deze problemen zullen worden aangepakt. Wat dat betreft waait er in de water wereld een frisse wind. De ernst van de problematiek maakt dat nieuwer wetse ideeën niet langer onbespreek baar zijn. Dit jaar zal de provincie in nauw overleg met de waterschappen een provinciaal waterhuishoudings plan opstellen. Daarin zal de keuze worden gemaakt hoe het waterbeleid

't Duumpje | 2000 | | pagina 2