natuurlijke zuiverende werking van water. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen kan water in het kader van het gebiedsge richte project op de agenda komen. Het is een belangrijke speeipunt voor onze inbreng in dit project. Braakman Tot slot een aansprekend voorbeeld: de Braakman. Afgelopen winter was er in een deel van Vlaanderen sprake van wateroverlast. Deze werd veroor zaakt doordat het gemaal op de grens het water niet kwijt kon in de Braakman, want daar stond het water peil te hoog door de vele regen. Wie regelmatig de Braakman passeert, weet dat in de winter het waterpeil in de Braakman laag staat, maar in de zomer juist hoog om de recreatie van dienst te zijn. Afgelopen winter leek het wel alsof het zomer was. Die hoge waterstand zorgde ervoor dat overtol lig water uit Vlaanderen niet geborgen kon worden, want anders zouden de oevers van de Braakmankreek over stromen. De Braakman loost bij laag water het overtollig water op de Westerschelde, maar dat kan maar in bepèrkte mate. Vandaar dat het water schap nu denkt aan het bouwen van een gemaal op de zeedijk, zodat er sneller water uit de Braakman in de Westerschelde kan worden gepompt. Dat helpt de Vlamingen met hun wateroverlast, omdat ze sneller hun overtollige water in de Braakman kwijt kunnen. Dat lijkt logisch, ware het niet dat er in de Braakman heel wat staat te veranderen, zodat andere oplossingen in beeld komen en het waterschap mogelijk geen duur ge maal hoeft te bouwen. De grootste verandering zal zijn. dat de komende jaren het areaal bos en natuur in de Braakman spectaculair zal groeien. Het beleid is erop gericht zowat alle gronden tussen de oude Braakmandijken te veranderen van landbouwgrond in natuur of bos. Dat is niet zomaar een leuke gedachte van een paar groene jongens, maar gewoon overheidsbeleid. De plannen zijn vorig jaar door het provinciebestuur goedge keurd met steun van de desbetreffende gemeentebesturen. Op dit moment worden de plannen verder uitgewerkt en het zal nog wel even duren voordat de spa de grond in gaat, maar in de loop van volgend jaar zal naar alle waarschijnlijkheid de eerste fase wor den uitgevoerd. Overigens een prach tig perspectief dat er aan de oostkant van onze streek een natuurgebied komt van meer dan 1000 ha groot met allerlei mogelijkheden om te wandelen en van de natuur te genieten! We houden u op de hoogte. Maar nu weer terug naar het water. Als de oevers van de Braakman een natuurbestemming krijgen is het niet zo erg, integendeel zelfs aantrekkelijk, dat ze regelmatig onder water lopen. De Braakman kan daardoor zoveel water bergen, dat de Vlamingen rustig kunnen pompen! Een nieuw gemaal is onnodig zodat miljoenen guldens wor den bespaard. Een interessante ge dachte. De natuurorganisaties hebben de pro vincie gevraagd dit idee samen met andere belanghebbenden verder te be studeren en dat gaat de provincie ook doen. Er zitten natuurlijk nog wel wat haken en ogen aan het idee, zoals de vraag of de campingbezoekers droge voeten houden, maar de Braakman kan het eerste voorbeeld worden van wat de nieuwe waterinzichten in de prak tijk betekenen. Thijs Kramer, maart 2000. Regio-avond Z.M.F. Op 13 april houdt de ZMF een regio avond in het clubhuis van 't Duumpje in Oostburg, aanvang 19.30 uur. De bedoeling van zo'n regio-avond is dat allerlei actuele zaken met de achterban worden doorgesproken. Belangrijk on derwerp zal zijn de gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen. Momenteel wordt er door de gebiedscommissie gewerkt aan een regiovisie, waarin al lerlei zaken op het gebied van land bouw, recreatie, natuur, landschap, water aan bod zullen komen. Ook onderwerpen als Sluis aan Zee en Kust in Kleuren worden daarin meege nomen. Andere onderwerpen zullen zijn de watervisie, de stand van zaken wat betreft Duurzaam Veilig en wat verder aan actuele zaken ter tafel komt. Het zal duidelijk zijn dat veel leden van bestuur en planologiewerk groep van 't Duumpje aanwezig zullen zijn, maar ook alle andere leden van 't Duumpje en Z.M.F. worden nadrukke lijk uitgenodigd. Het ligt in de bedoe ling zo'n regio-avond regelmatig te organiseren om tot een goede afstem ming binnen de natuursector in onze streek te komen. Thijs Kramer Uitgave Telpost Breskens Vogel werkgroep Walcheren die alle waarnemingen van Telpost Breskens voor haar rekening neemt en uitwerkt, heeft wederom een-publicatie het licht doen zien. Ditmaal met telgegevens over de jaren 1998 en 1999. Aangezien uitwerken van de telgege vens en uitgave hiervan een tamelijk tijdrovende bezigheid is, is vorig jaar geen overzicht uitgegeven. Maar wat in het vat zit, verzuurt niet: de nieuwe uitgave beslaat nu twee jaren en u treft er een schat aan gegevens over de vogeltrek in Breskens. Het werkje is zoals te doen gebruike lijk aantrekkelijk vormgegeven op het bekende A5-formaat en kan besteld worden door 8,- over te maken op giro 76442 t.n.v. Peter Meininger o.v.v. telpost. U krijgt het werkje dan toegezonden. 5

't Duumpje | 2000 | | pagina 5