Het rijk van Nijmegen Op 20 mei om 7:00 uur is het druk op het Ledelplein in Oostburg: Het Duumpje gaat op excursie naar Het rijk van Nijmegen. Een grote bus wacht op alle vroege vogels. Wij, Erwin Verhage en Rikkert van der Veer, twee studenten van de oplei ding Aquatische Ecotechnolgie te Vlissingen, waren twee van de 32 vroege vogels. Het programma zag er als volgt uit; eerst zouden we een bezoek brengen aan het bezoekerscen trum van de Millingerwaard in Millingen aan de Rijn. Dan gaan we naar Kekerdom om het ge bied te bezoeken. Na een rond leiding daar zouden we naar de Overasseltse en Hatertse Vennen gaan. Om op de terugweg de ervaringen van de dag uit te kun nen wisselen was een eetpauze ingelast in Antwerpen. En daarna rond 23:30 thuis. We hadden een lange dag voor de boeg. Omdat wij in december het gebied voor onze opleiding bestudeerd hebben, waren wij bekend in het gebied. In decem ber zijn we drie keer in het gebied geweest. Dat was toen Erwin Verhage Rikkert van der Veer -• "..t '1 •;3. -- kaal en drassig. We gingen mee met het Duumpje om te zien hoe het gebied er uit zou zien met bloeiende bloemen en begroeide bomen. Millingen Om 10:30 kwamen we aan in Millingen aan de Rijn. Dit ligt op de grens met Duitsland. Daar, onder het genot van een bakje koffie en gebakje, werden de verwachtingen voor die dag uit gewisseld. Daarna kregen wij in het centrum de eerste uitleg van gids Johan Bekhuis van Stichting Ark. We keken nog wat rond en iedereen kon wat foldermateriaal verzamelen. Toen kwam het: we vertrokken naar Kekerdom om het 'onland' te betreden. Het gebied, 373 ha groot, is in te delen in 7 delen. Eerst zouden we het eerste deel doorkruisen, het zachthout ooi bos. Omdat er mensen bij waren die iets moeilijker ter been waren, zijn zij omgelopen over het pad. Dit was erg verstandig, want onze tocht door het ooibos werd na de regen van de week ervoor een glijpartij. Zachthout ooibos is een bos dat bestaat uit wilgen en zwarte populieren. Deze bomen kunnen goed tegen natte voeten. En dat is nodig, want hier staat het grondwater peil 8 maanden in het jaar op maaiveldniveau. Naast de wilgen en populieren kun je vaak plan ten vinden als gele lis, lisdodde en moerasvergeet-me-nietje. Dit bos groeit de eerste 20 jaar zo'n meter per jaar de hoogte in. Nu gaat dat rustiger en groeit het bos dicht. Omdat het dichtgroei en van het bos niet de bedoeling is, zijn er in 1994 grazers uitgezet en wel bevers. Zij zorgen ervoor dat het bos niet dichtgroeit. Het hout wordt natuurlijk gebruikt voor hun burchten. Die hebben we deze keer niet gezien, maar wel lagen er overal afgekloven takken. In de kijkhut die achter het zachthout ooibos staat, kre gen we weer wat uitleg over de inrichting van het gebied. Zaden Het gebied wordt nog steeds uit gebreid door het uitkopen van boeren. In het begin ging dit moeizaam, maar toen sinds 1996 bleek dat de nieuwe inrichting van het gebied mogelijke over stromingen kon beperken, waren meer boeren bereid hun land af te staan, alhoewel tegen absurd hoge bedragen. Bij grond die aangekocht wordt, wordt alle rivierklei afgegraven om de oude natuurlijke bodem terug te laten verschijnen. De klei wordt ver kocht aan steenfabrieken en dat financiert een deel van het plan. En de zaden die nog van vroeger in de bodem geconserveerd zaten, kunnen nu gaan kiemen: je krijgt dan ook meteen een grote diversiteit aan planten. Stuifduinen Van de kijkhut liepen we langs huidige afgravingen naar de zandput. De zandput is een put waar zand wordt gewonnen voor de bouw. Een rivierzandkorrel is namelijk vierkanter als die op ons strand, dus beter geschikt voor de bouw. De zandput is een put van maximaal 35 meter diep en hij wordt nog steeds gebruikt. Als we doorlopen, komen we op het terrein van de voormalige 16 't duumpje nazomer VOO

't Duumpje | 2000 | | pagina 14