bepaald aan de hand van de uit- malingsgraad, het percentage dat overblijft na het builen (zeven) van de ruwe korrels of het meel. Het pellen en slijpen geschiedt om de harde bestand delen (de kiem, de zemelen of zaadvliezen en allerlei vezelstruc turen) die de smaak en het uiter lijk beïnvloeden, te verwijderen. Omdat juist deze bestanddelen eiwit- en vitaminerijk zijn gaat de voedingswaarde hierdoor sterk achteruit. Vandaar dat brood van volkorenmeel het gezondste en smaakvolste brood oplevert. Hierin is de volledige korrel, dus ook de kiem en de zemelen, ver malen. Het volkorenmeel moet langzaam gemalen worden met stenen, anders gaan de waarde volle bestanddelen verloren door verhitting. Als je zelf gaat bak ken, haal dan volkorenmeel bij de traditionele molens in de streek. Je vindt er ook volkoren meel van biologisch graan ge teeld door biologische boeren uit eigen streek. De meeste bakkers gebruiken ook broodverbeteraar in het deeg. Broodverbeteraar is een mengeling van vetstof, emulga- tor en suiker: een pepmiddel, dat zorgt voor luchtigheid, langere versheid en goede binding van water en meel. Daarnaast bevat het nog enkele andere toevoe gingen, o.a. conserveermiddelen en andere, mij nog onbekende (chemische) stoffen. Dit pepmiddel zorgt o.a. ook voor de watte-achtige structuur van het doorsnee dwarsgebakken stopverfbrood dat meestal aan geboden wordt. Het heeft ook invloed op de verwerkingsduur bij het bakken van het brood en dus directe invloed op de nacht rust van de bakker, maar helaas tevens negatieve invloed op de smaak van het brood. Zeeuwse Vlegel Als je het over brood hebt in Zee land, kan je niet meer om de Zeeuwse Vlegel heen. De Zeeuw se Vlegel is een coöperatie van een aantal boeren die hun tarwe op duurzame wijze in Zeeland verbouwen en laten verwerken. De vlegeltarwe kan dan ook met recht een streekeigen product worden genoemd. De Zeeuwse Vlegel heeft haar eigen milieu voorschriften ontwikkeld in nauw overleg met de Zeeuwse Milieu- Federatie. Bij het telen van de tarwe wordt in plaats van kunst mest alleen dierlijke mest ge bruikt en tijdens de groei van het gewas worden geen bestrijdings middelen ingezet. De telers van Zeeuwse Vlegel experimenteren met bijna vergeten tarwerassen die én geschikt zijn voor de Nederlandse bodem én resistent zijn tegen ziekten. Momenteel komt de meeste tarwe die in Nederland wordt verwerkt uit Frankrijk, Duitsland, of Noord-Amerika. Met de terug komst van de oude tarwerassen kan in de toekomst wellicht meer Nederlandse tarwe worden ver werkt. Het is dus een fabeltje dat hier geen goede baktarwe zou kunnen groeien. We moeten alleen leren weer de goede ras sen te telen; het Vlegelsucces bewijst dit. Alle Vlegeltarwe wordt gemalen op korenmolens in Zierikzee en in Wolphaartsdijk. Vervolgens wordt het meel verwerkt door plaatselijke ambachtelijke bakke rijen. Verreweg de bekendste Zeeuwse specialiteit van de Zeeuwse Vlegel is het Vlegel brood, herkenbaar aan het broodouweltje waarop het logo van de Zeeuwse Vlegel is aange bracht. Daarnaast verwerken de bakkers Vlegelmeel in roombo ter- en mueslikoekjes. Vlegelmeel is ook verkrijgbaar als bak- en pannekoekenmeel. De Vlegelcoöperatie is zich nog steeds aan het ontwikkelen en bezint zich op nieuwe of ver nieuwde producten. Zelf hoop ik dat er een vernieuwd Vlegel- brood uit de bus zal komen dat een vastere structuur bezit. Misschien ook een brood gebak ken van meel van verschillende graansoorten, zoals rogge, haver vlokken), boekweit, gerst, gierst, maïs. De broden van gemengde meelsoorten zijn vaak heel lekker van smaak en de variatie is groot, dus voor elk wat wils. De door snee-consument hecht helaas meer belang aan smaak en prijs dan aan het milieuvriendelijke aspect. Ook aan een heerlijk Vlegelzuurdesembrood valt te denken. Maar ja, denken is nog iets anders dan realiseren, want de concurrentie met de grote hoeveelheid reeds bestaande broodsoorten is gigantisch. Ik ben er echter van overtuigd dat de gemiddelde consument niet meer weet wat eerlijk goed gezond brood is, maar het wel heel snel weer zou kunnen leren waarderen. Zelf aan de slag Een Goed Brood wordt bij voor keur niet met gist gebakken, maar met zuurdesem. Zuurdesembrood is gezonder, lichter verteerbaar, langer houd baar en lekkerder, zelfs zonder zout. Het kruimelt niet erg als je een boterham afsnijdt. Gist is ook geen natuurlijk product. Het is een bijproduct van spiritusfabrie ken, bierbrouwerijen en brande rijen. Geen gist dus, maar zuurdesem dat je zelf gaat maken. Je doet dat als volgt: pak een kommetje, doe er wat volkorenmeel in en wat water. Prak meel en water door elkaar, het moet een tame lijk vochtig deeg worden, en zet vervolgens het kommetje in een verwarmde kamer. Iedere och tend en avond moet de inhoud van het kommetje door elkaar geprakt worden. Beetje water erbij als het te droog wordt. Er spelen zich in dit kommetje fan tastische processen af. Na drie dagen is het deeg zurig en een beetje gerezen. De gistcellen hebben het deeg levend ge maakt. Houd het kommetje maar aan je oor, dan hoor je het leven. Een soort zacht geknetter. Doe nu weer wat water bij het deeg en vers meel. Alles weer goed door elkaar prakken met een vork. Dat activeert de gistcellen en zorgt ervoor dat je desem niet te zuur wordt. Nog eens 2 a 3 dagen elke avond en ochtend 8 't duumpje nazomer VOO

't Duumpje | 2000 | | pagina 6