De eendenputten Vinpootsalamander We wonen vlakbij de grens, en het is dan ook een goede gewoonte regel matig eens de natuur bij onze zui derburen te bezoeken. We werden opmerkzaam gemaakt op het tamelijk dicht in de buurt lig gende Lippensgoed - Bulskampveld. Een kennismaking die we graag vol gend jaar nog eens zouden herha len. Het was zondagochtend 9 aprii 2000 en er stonden om 9 uur 8 personen klaar om te vertrekken. Toch nog maar even gewacht op een enkele laatkomer, maar die kwam niet. Met iemand die al een paar maal eerder naar Lippensgoed-Bulskampveld was geweest voorop, gingen we op weg. Door een wegomlegging raakte deze het spoor bijster (dat is niet zo vreemd in België) en zo kwamen we een kwartiertje later dan verwacht aan op de Parking bij Het Aanwijs, waar 3 andere Duumpjesleden, de boswachter en gids Katrien ons stonden op te wachten Historie Dankzij de speciale toestemming van boswachter Hubert, volgens ons meer een jachtopziener, mochten we een bezoek brengen aan het ca. 15 ha groot r.eser- vaatsgebied de Eendenputten. Wel vrij toegankelijk is het 200 ha grote Provinciaal Domein en het 100 ha grote Staatsdomein. In de 12e eeuw wordt Bulskamp veld al genoemd. Veld is een to poniem voor heide of woeste grond. Eind 19e eeuw is het gebied pas ontgonnen. Naar de bewoner van de eerste boerderij werd het wel Lambertsgoed genoemd, later 's Gravengoed en vervolgens Lippensgoed, naar de graaf die er het neogotische kas- Herman van de Voorde teel liet bouwen. De Eendenput ten bleven als een niet te ontgin nen relict overeind. Vlaamstalig Nog maar net aan onze wande ling begonnen, hoorde we een vink en wel een Vlaamse volgens onze gids. Dit is te horen aan het "suskewiet" op het eind en de vink wordt hier dan ook wel zo genoemd. Door de ochtendzon wordt de schors van de grove dennen mooi roodbruin ge kleurd. In het park zien we veel lariks en ook berk, met daarin eenmaal een heksenbezem. Kamperfoelie komen we ook regelmatig tegen. De vennen in het gebied zijn of bornputten of het gevolg van het delven van veen, waarschijnlijk van beide. Bij de eerste plas zien we haarmos met sporendoosjes, pijpestrootje dat regelmatig wordt gemaaid om vergrassing te voorkomen, struikheide en het 1,5 m hoge struikje gagel, dat specifiek is voor een zuur milieu. Het heeft een aromatische geur en werd vroeger wel gebruikt bij de bier bereiding. In het zure water zit er geen vis, wel de groene en bruine kikker en volgens onder zoek ook de vinpootsalamander. We zien er dubbelloof, zilte waterranonkel en veenmos, dat wel 40x het eigen gewicht aan water kan opnemen. Rondom ons horen we roodborst, tjiftjaf, fitis, winterkoning, matkop en zwartkop. Boven ons zeilt een buizerd en een eindje verderop zijn 4 Canadese ganzen en een paar wilde eenden te zien. Verder lopend vindt iemand ver droogde uitwerpselen van een vos, de opruimer van zwakkere dieren, wiens gevarieerde menu bestaat uit konijnenen, vogels, libellen, kevers en bessen. We zien een dagpauwoog in het warme zonnetje, passeren een mierenhoop van rode bosmieren en komen bij een stukje dat afgeplagd is, om o.a. de zonne dauw meer mogelijkheden te bieden. Langs de brede lanen zijn rond 1900 beuken aangeplant. Wij lopen achter elkaar over een smal paadje en treffen er valse salie, gewone veldbies en het blauwsporig bosvioooltje aan. Er groeit veel rododendron en wei nig braam. Onze gids Katrien wist ook nog te vertellen dat het pijpestrootje vroeger werd gebruikt bij het bakken van pij pen en voor het maken van zach te bezems, terwijl harde bezems werden gemaakt van struikheide. Als we een maandje later waren gekomen, hadden we misschien ook nog de boomvalk en de wes- pendief kunnen zien. Aan het einde van deze leuke excursie werd zij bedankt met een mooie bos bloemen. Daarna wilden enkelen van ons nog wel iets drinken alvorens huiswaarts te gaan. En je houdt het niet voor mogelijk: het 1e café (naast de kerk) wat we aan wilden doen, was dichtgetim merd, het 2e café zou 5 minuten later sluiten vanwege een etentje en het 3e café, waar we overi gens wel terecht konden, ging achter ons gat dicht. En dat op zondag rond 13.00 uur in België. Al met al was het een leuk uit stapje. 10 't duumpje nazomer l/'OO

't Duumpje | 2000 | | pagina 8