*r Land van Cadzand: bolwerk van Zeeuwse biologische boerenbedrijven *e I Sjaak Herman Zo'n 15 jaar geleden begon Jan de Zwart zijn gangbaar akkerbouwbe drijf om te schakelen naar een bio logisch bedrijf, omdat het hem steeds meer tegenstak, met allerlei onnatuurlijke kunstgrepen zijn beroep uit te oefenen, en zo natuur en milieu om zeep te helpen. Het was een allesbehalve gemakkelijke keuze, daarbij op zijn vingers geke ken door een uiterst kritische en vooringenomen omgeving: het was spitsroeden lopen! Onverstoorbaar als hij is, steven de hij op zijn doel af: een volle dig biologisch gemengd bedrijf, maar dat bleek niet haalbaar: al te arbeidsintensief. Hij besloot zich te "beperken" tot een com binatie van landbouwgewassen en kruidenteelt. Met hard en veel werken, gepaard gaande met veel inventiviteit, heeft hij een rendabel bedrijf op weten te bouwen, en dat bleef niet onop gemerkt door sympathiserende collega's. Dit had tot gevolg, dat begin jaren negentig een kern van vijf biologische bedrijven ontstond, die in nauwe samen werking en gebruikmakend van gezamenlijk aangeschafte werk tuigen, (speciaal voor de biologi sche landbouw) een stevige basis heeft gelegd voor een verdere uitbouw in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Eind 1999 was het aantal bedrij ven gegroeid tot twaalf, en als de voortekenen ons niet bedrie gen, zullen binnenkort nog vier gangbare bedrijven zich aanslui ten. L.O.P Het is niet denkbeeldig, dat naar aanleiding van het onlangs gepresenteerde Landbouwont- wikkelingspian (L.O.P.) er hopelijk nog een (groot) aantal zal vol gen! Met recht kunnen we dus spreken van een West-Zeeuws- Vlaams bolwerk van biologische akkerbouw-bedrijven: ook hierin vormt het Land van Cadzand weer eens een landje apart. Veehouderij Landelijk gezien scoort Zeeland echter het slechtst van de 1185 biologische bedrijven (ca.25.000 ha). Gelderland voert de lijst aan met nota bene Noord-Brabant als goede tweede. Wat echter nog gemist wordt, en dit is juist in Gelderland wel aanwezig, zijn biologische veehouderijen in de streek: deze zijn een absolute noodzaak vanwege biologische mestlevering, hetgeen nu nog een nijpend probleem is. Met lede ogen zien we helaas alleen maar gangbare bedrijven verschijnen, die met hun lelijke gebouwen, onbeplante erven en een veestapel met een minimale of zelfs zonder weidegang, niet bepaald een bijdrage leveren aan een aantrekkelijk ecologisch landschap. Hier hebben onze beleidsmakers een steek laten vallen, maar op een nadrukkelijk verzoek van onze vereniging is er hopelijk op korte termijn verbetering te ver wachten. Het bovenstaande geldt overi gens voor alle bedrijven in het buitengebied, waarbij de biologi sche bedrijven eigenlijk het voor touw zouden moeten nemen, 't Duumpje en Landschapsbeheer Zeeland kunnen hierbij met raad en daad helpen. Sructuurvisie Tenslotte: binnenkort verschijnt een structuurvisie voor geheel West-Zeeuws-Vlaanderen, waarin o.a. kansen voor de landbouw belicht zullen worden. Mijns inziens zou daarin gerust een aanbeveling gedaan mogen wor den om ernaar te streven het gehele gebied om te doen scha kelen naar biologische landbouw: tenslotte is dat mijns inziens toch de toekomst en daarmee zou onze streek een unieke plaats innemen en zo'n omschakeling zou tevens een enorme impuls geven aan ons woon- en toeris tisch klimaat. 13 't duumpje nazomer VOO

't Duumpje | 2000 | | pagina 11