Korte berichten Oproep Natuurmarkten "Ganzen drastisch verdelgen" Eerder in deze uitgave heeft u in het artikel over het millennium kunnen lezen dat onze vereni ging zich op veel terreinen be geeft, maar een van de terreinen die al jaren leidt onder een chro nisch gebrek aan 'personeel' is het presenteren van de vereni ging op natuur- en milieumark ten. Bij deze gelegenheden wordt dikwijls een beroep gedaan op ons om gedurende een dag of dagdeel met een 'kraam' aanwe zig te zijn met informatiemateri aal over de vereniging, welke doelen zij nastreeft en op welke wijze dit gebeurt: kortom het verschaffen van algemene infor matie en het beantwoorden van algemene vragen. Aangezien deze informatiedagen dikwijls worden bezocht door mensen die geïnteresseerd, maar veelal nog geen lid van de ver eniging zijn, is dit eerste contact met onze vereniging van groot belang. En het spreekt vanzelf dat zo'n kraam ook bemand of bevrouwd moet zijn, en juist dit laatste stelt ons voor grote problemen. We zoeken dus naar een aantal Duumpjesleden die bereid zijn een viertal malen per jaar (want meer is het meestal niet) een handje te helpen een kraam te bemensen. Het eerste optreden is de laatste zaterdag 14 oktober. Verder zal het kraam altijd door meer verenigingsleden bezet worden, dus u behoeft niet bang te zijn geconfronteerd te worden met vragen die u niet kunt beantwoorden. Indien u nadere informatie wenst, dan wel uw interesse ken baar wilt maken, verzoeken we u contact op te nemen met Christine Kerpestein (0117-45 44 07) of Han Risseeuw (0117-45 26 50). We gaan ervan uit 14 oktober met een goedbezette stand acte te présence te kunnen geven. Dat was de titel van het artikel in Dagblad De Stem van 9 septem ber. In het artikel wordt gemeld dat men drastische maatregelen heeft genomen, en nog zal nemen om een einde te maken aan de ganzenoverlast voor de agrarische sector. Dat was voor ons niks nieuws, want we hadden vorig jaar al een gesprek met de nieuwe directeur van het Landschap, dhr. Hemminga, waarin we aangaven dat men andere wegen moest bewandelen om ganzenoverlast in te perken dan de jacht in het natuurgebied die toch veel om wonenden van Het Grote Gat enorm irriteerde. In het gesprek gaven we aan dat er een aantal andere mogelijkheden waren die veel effectiever waren en het onnodig maakten het op jacht te laten aankomen. Zo noemden we het grootschalig schudden van eieren, een methode die eigenlijk amper toegepast werd. Dat is dus door Het Zeeuws Landschap op een voortvarende manier aangepakt. Wel was van meet af aan duidelijk dat hier mee alleen de aanwas van gan zen binnen de perken gehouden zou kunnen worden. De bestaan de aantallen terugbrengen tot een populatie die geen hinder veroorzaakte: dat was andere koek. Het was zo klaar als een klontje dat het terugbrengen van deze populatie alleen door een flink afschot kon plaatsvinden. Het was niet anders. Wel zou men het natuurgebied ontzien, dus jagen buiten het gebied zelf. Alleen als dit niet effectief zou blijken, zou in het Grote Gat zelf geschoten worden. Verder opper den we de mogelijkheid te schie ten met een kogelgeweer. Het maakt veel minder lawaai, trekt 18 't duumpje nazomer VOO verder, en zo konden op een korte tijd veel meer ganzen afge schoten worden. Dat zou men onderzoeken. Tevens spraken we onze twijfel uit over de kwaliteit van het afschot. We hadden namelijk het idee dat men uitslui tend op vogels schoot die goed tot hun recht kwamen als gebraad en in de soep. En de beste kok ziet geen kans van de gans iets smakelijks te maken. Men zei dat er toezicht gehou den zou worden op die dagen dat gejaagd werd. Het gebruiken van een kogelge weer wilde men onderzoeken, maar wel meldde men al dat dit gebruik een veel grotere vaardig heid van de schutter vergde. Maar per slot van rekening gaat het om beheersjacht en niet om plezierjacht. Na het gesprek hadden we goede hoop dat het Landschap een koers was ingeslagen die bij een moderne organisatie hoort. In het voorseizoen werden op grootschalige wijze eieren geschud. We hoorden getallen van 1300 eieren etc. Kortom: we hadden vertrouwen. Tot 3 augustus. Een drietal Belgische auto's, 2 Nederlandse en zelfs een Zwitserse kentekenplaat werd gesignaleerd. Met de bijbehoren de geweren. Ze kwamen alleen voor de natuur, want ze liepen hoofdzakelijk door het riet. Ze schoten dat het een lust was. Alom aanwezig: hr. Mabesoone van de Wildbeheerseenheid. Die stond te zwaaien als een volleerd regisseur. Waarschijnlijk had hij beter het in België niet onbeken de bord 'Alle richtingen' kunnen opsteken, want dat was waar heen de hagel vloog. Alle richtin gen op en vooral die waar geen ganzen zaten. Al bij al zijn gedu rende dit enige uren durende jachtfestijn wel vier ganzen gedood. In de wetenschap dat er een paar honderd ganzen teveel zijn, waren we niet verbaasd de schutterij de weken daarna nog enige malen terug te zien. Het gezegde 'Oefening baart kunst' bleek echter niet van toepassing. Dat kon ook niet. In het gezel schap bevond zich zelfs een Par- kinson-patiënt die zo beefde dat

't Duumpje | 2000 | | pagina 16