De vogelrichtlijn De laatste maanden is in de kranten veel gepubliceerd over het verdie pen van de Westerschelde, recreatie ondernemers die landelijk van leer trekken tegen de vogelrichtlijn, Antwerpse havenbaronnen die een volgende verdieping eisen, het Europees gerechtshof dat Nederland kapittelt etc. Nederland heeft het aantal gebieden dat onder de Europese Vogelrichtlijn valt, uitgebreid van 30 tot 79. Ons land behoort niet langer meer tot de hekkenslui ters als het gaat om de Vogelrichtlijn. Met deze grote stap worden de meeste andere Europese landen ingehaald en voorbijgestoken. Nederland moest wel. Brussel dreigde Nederland te bestraffen met een boete van 1 miljoen gulden per dag als langer gewacht werd met het aanwijzen van gebieden. De Zeeuwse natuurorganisaties zijn blij met deze uitbreiding van het aantal vogelrichtlijngebie- den. Oosterschelde, Saeftinghe en het Zwin waren al aangewe zen. Nu vindt er een uitbreiding plaats met Voordelta, Grevelingen, Veerse Meer, Yerseke en Kapelse Moer en delen van de Westerschelde. Thijs Kramer Slechts deel Westerschelde Dat slechts een deel van de Westerschelde werd aangewe zen, is de natuurorganisaties een doorn in het oog. De vaargeul en het mondingsgebied van de Westerschelde werden niet aan gewezen, terwijl deze delen wel aan de criteria voldoen. Ook al staat het niet met zoveel woor den in het besluit van staatssecre taris Faber, het zal veel te maken hebben met de discussie over een eventuele verdere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde. Men wil België niet tegen de haren in strijken. Achtergrond In 1994 lanceerde de Europese Commissie het plan Natura 2000, waarin de grondslagen werden gelegd voor een groot, samen hangend Europees netwerk van beschermde natuurgebieden. De Ecologische Hoofdstructuur voor Nederland, zoals die in het Natuurbeleidsplan was neerge legd, fungeerde als voorbeeld voor de Europese Commissie. Dat netwerk van natuurgebieden moest gestalte krijgen via twee richtlijnen: de Vogelrichtlijn (een aanwijzing van leefgebieden voor vogels) en de Habitatricht lijn (de aanwijzing van leef gebieden van andere dier- en plantensoorten). Zoals elke richt lijn moeten de Vogel- en de Habitatrichtlijn door de lidstaten worden vertaald in nationale wet- en regelgeving. De Vogelrichtlijn bestaat al 21 jaar. Nederland telde tot nu toe al 30 'vogelrichtlijngebieden', zoals de Oosterschelde, Saeftin ghe en Het Zwin. Nu zijn er door de staatssecretaris 49 aan toege voegd. Zorgvuldig handelen De aanwijzing van een gebied in het kader van de Vogelrichtlijn betekent niet dat er vervolgens helemaal niets meer mag dat de vogelbelangen schaadt. De richt lijn verplicht de landen om zorg vuldig te handelen bij beslissin gen die het gebied aangaan en het natuurbelang nadrukkelijk te laten meewegen. In Nederland is dat (in tegenstelling tot andere Europese landen) al goed gebruik. Alle besluiten met ruim telijke gevolgen zijn omkleed met talrijke procedures, toetsen en mogelijkheden om beroep en bezwaar te maken. Door de gebruikelijke regelgeving te vol gen, voldoet Nederland eigenlijk al aan de zorgvuldigheidseisen die de Vogelrichtlijn stelt. Daar staat tegenover dat Brussel over de schouder van de Nederlandse overheid mee kan kijken naar het wel en wee van de 79 gebieden die onder de Vogelrichtlijn zijn gebracht. Op het nippertje Nederland is op het nippertje met de publicatie van de lijst gekomen. Dat moest ook wel, want als het nog langer geduurd had, zou het Nederland een boete van 1 miljoen gulden per dag gekost hebben. Van alle lid staten is Denemarken, als het om de Vogelrichtlijn gaat, het meest vooruitstrevend. Dit land imple menteerde de richtlijn enkele jaren geleden als eerste. Nederland heeft nu met de nieuwste aanwijzing het gezel schap hekkensluiters verlaten. Onder deze hekkensluiters lan den als Portugal, Griekenland, Frankrijk en Duitsland. De Europese Commissie zal waar schijnlijk de komende jaren tegen deze landen juridische stappen nemen. Wetlands 26 van de nieuwe vogelrichtlijn gebieden worden tevens aange wezen in het kader van de 'Wetlandsconventie'. Het gaat om de waterrijke gebieden, waaronder ook alle gebieden val len die in Zeeland werden aange wezen. Bezwaren Er is vanuit alle hoeken van de samenleving bezwaar gemaakt tegen de aanwijzing van de 49 nieuwe vogelrichtlijngebieden. 4 't duumpje nazomer VOO

't Duumpje | 2000 | | pagina 2