Brood: gebakken lucht of gezond en lekker en milieuvriendelijk Ward de Brabandere Over brood is heel wat te vertellen. Teveel om in een kort artikel aan de orde te laten komen. Ik wilde er geen voedseltechnisch, wetenschap pelijk of milieuvriendelijk verhaal van maken. Het is meer een persoonlijk verhaal geworden, met gedachten en vragen over brood, die ik ook bij veel ande re mensen bespeur, en daarnaast wilde ik eindelijk eens antwoorden vinden op een aantal vragen over ons dagelijks brood, die al tijden op het puntje van mijn tong liggen, maar waarvoor ik nog steeds de tijd niet had gevonden ze aan desbe treffende deskundigen te stellen. Vandaar de strekking van dit ver haal, vol persoonlijke ingangen en ook twee broodrecepten. Gebakken lucht Als één van de hoofdbestandde len van ons voedsel is brood voor mij altijd een stokpaardje ge weest. Gezond en lekker brood vind ik van dermate groot be lang, dat ik op een gegeven moment geregeld zelf ben gaan bakken, enerzijds omdat je dan weet wat er allemaal in het brood verwerkt is, maar nog meer omdat ik bij de plaatselijke bakkers geen echt lekker brood kan vinden. Hiermee wil ik niet beweren dat er geen lekker brood bestaat - smaken verschillen nu eenmaal - maar mijn wensen liggen blijk baar anders dan de smaak van de gemiddelde consument. Mijn cri teria beperken zich namelijk niet alleen tot 'gezonde ingrediënten' en 'lekkere smaak', maar daar naast vindt ik de "structuur" - een zekere stevigheid - van het brood van groot belang. Brood moet voor mij dus meer zijn dan een transportmiddel voor het beleg, het liefst zo lekker dat beleg niet eens nodig is. Men zal mijn probleem met dit laatste waarschijnlijk herkennen: de meeste broden bij zowel de doorsnee-warme bakker als in de supermarkt zijn nogal luchtig van structuur en bezitten een redelijk zachte korst: het zogenaamde 'wattebrood', dat uit een groter percentage gebakken lucht bestaat dan smaakvol kruim en korst. Als je dit gaat smeren met een beetje boter dan trek je meteen het kruim, soms met korst en al, open. En dan krijg je een boterham waar niet alleen de bakkersvrouw maar ook een regiment olifanten doorheen is gekropen. Neen, aan mij is dit soort brood niet besteed. Maar omdat smaken en manieren van brood bakken nu eenmaal ver schillen, ben ik maar eens te rade gegaan bij diverse mensen met meer kennis van zaken. Kruim en korst Wat ik me al tijden zit af te vra gen is het volgende: waarom ver schilt het plaatselijke brood zo van het brood slechts luttele kilometers hiervandaan, in België, en welke redenen bepa len dat verschil? Is dat verschil te wijten aan de bakkers die er op een heel andere manier bakken, of ligt dat meer bij de vraag van de consument, die er heel anders is of worden er heel andere tar- werassen en dus heel ander soort meel of bloem gebruikt? Bij veel - en helaas steeds minder - Belgische bakkers en ook super markten vind ik het brood smaakvoller, van kruim tot korst, en meestal ook steviger van structuur dan hier in eigen regio. Bij navraag in mijn kennissen kring wordt dit vaak beaamd en als ik dan incidenteel op zondag eens door Watervliet kom, ver baas ik me steeds over het aantal Nederlandse auto's: mensen die bij de plaatselijke bakker om brood gaan. Heeft dit te maken met het onverbloemde feit dat onze zuiderbuur-bakkers ook op zondag open zijn of is er meer aan de hand. Onze plaatselijke bakker verkoopt namelijk ook heerlijke 'pistoleetjes' (harde broodjes), die zelfs de volgende dag nog redelijk lekker zijn. Of is het de mensen om het heerlijke gebak te doen? Onze zuiderbu ren staan er niet voor niets om bekend dat ze iets makkelijker de portemonnee opentrekken voor kwaliteit en lekkere zaken die de tongpapillen moeten beroeren, iets wat onder de gemeenplaats 'bourgondisch' wordt gerang schikt. Zeeuws-Vlaamse Watervliet-gan- gers wisten me te vertellen dat het moeilijk is het ene te halen en het andere te laten, dus zowel het brood als het gebak is de reden van dat zondagse uitstap je. Smaak en structuur Dat de smaak van brood van bak ker tot bakker kan verschillen zal iedereen wel bekend zijn. Niet alleen het soort baktarwe of de receptuur van het deeg maar ook de wijze van bakken - vooral de temperatuur van de oven en de duur van het rijzen - kunnen ver schillend zijn en bepalen voor het grootste deel de smaak van hef brood. Daarnaast heeft de wijze waarop het graan is bewerkt (malen en builen) ook een grote invloed. Graankorrels worden gemalen (al of niet gepeld, ge dopt of geslepen) in verschillen de maten van grofheid tot gries- meel, meel (met zemelen) en bloem (zonder zemelen). De fijn heid van het produkt wordt dus 7 't duumpje nazomer 1/'00

't Duumpje | 2000 | | pagina 5