Een tocht naar de Ijzer Een vijftal jaren geleden bezocht een vijftiental Duumpjesleden de oevers van de IJzer. Aldaar zou een geheel nieuw natuurgebied verrij zen. We namen ons toen voor nog eens terug te gaan om de ontwikke lingen in ogenschouw te nemen. Dat gebeurde dus vorjge maand en Han Risseeuw doet, zo hier en daar ge- soufleerd door Ward de Brabandere verslag. Enige historie Als je over de IJzer spreekt, denk je aan de frontlinie van de 1e wereldoorlog waar de geallieer den tegenover de Duitsers lagen. Nog verder terug komen we op de slag bij Nieuwpoort in 1600 waar Maurits van Oranje Nassau de Spanjaarden verslagen heeft, aldus een eenvoudige gedenk steen bij de vuurtoren. In 1950 heeft de Belgische marine er een oorlogshaven aangelegd voor stationering van mijnenvegers. Nu deze niet meer nodig geacht worden, is de "oorlogshaven" en een deel van het militaire terrein vrijgekomen. Begin '90 heeft het Vlaams Gewest het terrein aan gekocht voor natuurgebied. Via het oude militair oefengebied leidt onze gids Jean-Louis Herrier die werkzaam is bij AMINAL, een afdeling van het Vlaamse minis terie, ons het toekomstige natuurgebied binnen. Luc rijdt slalom achter de andere drie auto's en probeert zo de kuilen in de weg te omzeilen. Een eerste aanblik Het is laag water als we bij de dichtgeslibde havenkom arrive ren. De kale houten aanlegstei gers rijzen hoog op uit het slib, aalscholvers vinden een uitkijk post op de hoge lichtmasten. Ward wil de lichtmasten onmid dellijk laten staan. Op het slib in Han Risseeuw Ward de Brabandere de haven fourageren diverse ber geenden en laten wulpen en wat scholeksters zich horen. Maar de Jean-Louis wordt pas echt enthousiast als hij vertelt dat er in dit gebied 1 koppel tapuit heeft gebroed naast de 9 koppels die in de andere te bezoeken gebieden zijn geteld. Ook de ver scheidene torenvalken in de lucht hebben zijn aandacht. Herinrichting Ik vind het erg moedig van Het Vlaams Gewest om dit letterlijk gehavende gebied her in te rich ten tot natuurgebied. Met de aanwezige reusachtige zandau- to's, hijskranen etc. worden duc- dalven, betonblokken en een beschoeiing van blauwe Ardense hardsteen verwijderd en gaat men 200.000 m3 zand en evenzo veel klei verplaatsen om het oude slikke/schorreniveau te her stellen Tot nu toe is 60 miljoen Bfr. gespendeerd aan de afbraak van marinegebouwen en het afgraven van grond. Maar er is nog veel Belgisch en Europees geld nodig in dit meerjarenpro ject. Biotopen met uitersten Bijzonder aan het heringerichte gebied is ook dat een deel recre- atiestrand aan het natuurgebied wordt toegevoegd zodat een reeks biotopen als zee, strand, slikke/schorre, duin en polder naadloos in elkaar overgaan. Kenmerkend voor het gebied is dat het twee uitersten omvat: enerzijds de rechteroever van de IJzer met de genoemde natuur ontwikkeling en anderzijds de linkeroever, enige 'tientallen meters verder, met Nieuwpoort- Bad en zijn hoge appartements gebouwen. Ook typisch voor de relatief kleine Vlaamse natuurge bieden is de grote en alomtegen woordige aanwezigheid van de mens en met name van gebou wen, villaatjes, infrastructuren (wegen e.d.) of andere menselij ke ingrepen. Voor we het gebied verlaten, kij ken we over een duinrug naar de vogels op de oever van de druk met jachten bevaren IJzermon- ding. Veel scholeksters, aalschol vers, maar ook witgatjes en kanoetstrandlopers. Vlaams intermezzo Het is tijd voor de lunch. Op het terras van het Visserijmuseum te Oostduinkerke eten we een ome let met garnalen, een boterham met paté en drinken een Pope- rings Hommelbier. Het bier zou later opbreken tijdens de zware wandeling door de duinen. Een kop koffie ter afsluiting van het maal, kan er niet af omdat de zaak gesloten wordt vanwege het doopfeest van dochtertje Maaike in de namiddag. Het Hannecartbos Het tweede excursiegebied is het 32 ha grote Hannecartbos, een loofbos met veel populieren en zwarte elzen die dood zijn of gauw dood zullen gaan vanwege het bereiken van de 40-50 jarige leeftijdsgrens. Spontane verjon ging van de bomen vindt amper plaats door de te ruige en dichte bodembegroeiing. De dode bomen komen goed van pas voor groene en bonte spechten waar van de groene zich laat zien en de bonte zich laat horen. De 14 't duumpje herfst/winter 23 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 12